Kategorie

Konto

Koszyk

Książka dla dzieci (10 lat) – 7 naszych propozycji

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Książka dla dzieci (10 lat) – 7 naszych propozycji

Świat literatury dziecięcej z każdym rokiem jest coraz bogatszy i bardziej absorbujący. Żadnemu rodzicowi nie trzeba chyba przypominać, jak wielkie korzyści płyną dla sfery intelektualnej i emocjonalnej pociechy w wyniku samodzielnego odkrywania różnorodnych historii, opatrzonych atrakcyjnymi ilustracjami dostosowanymi do wieku małego czytelnika. Dziś przedstawimy bliżej 7 książkowych propozycji dla 10-latków.

Książki dla dziesięciolatka. Sprawdź nasze propozycje!

Jeżeli zarówno Ty, jak i Twoje dziecko cenicie starannie wykonane ilustracje, książka „Rok w lesie” autorstwa Emilii Dziubak, wydana przez Naszą Księgarnię, na pewno przypadnie Wam do gustu. Seria, składająca się z kilku pozycji, przenosi nas do konkretnego obszaru świata, w tym przypadku do lasu. Bajecznie kolorowe i wykonane z pieczołowitą starannością ilustracje rozbudzają dziecięcą ciekawość do poznawania otaczającej przyrody, a także kształtują wrażliwość artystyczną. Wart polecenia jest też „Rok w mieście”, „Rok w krainie czarów” i „Rok na wsi” – każda z nich zainspiruje pociechę do dostrzegania nowych zjawisk w określonym otoczeniu.

Jaka książka dla 10-latka zaspokoi jego czytelnicze potrzeby? Jedną z pozycji wartych polecenia dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych jest „Bajerka opowiada” – zbiór baśni pochodzących z różnych regionów Europy, które uwrażliwiają dzieci na aspekty społeczne, są źródłem mądrości i wiedzy o ludziach i życiu.

Dla małych miłośników tematyki fantasy Barbara Krupska przygotowała książkę zatytułowaną „Sceny z życia smoków”. Perypetie nietuzinkowych stworów, opowiedziane w atrakcyjny i zabawny sposób, na pewno przypadną do gustu 10-latkom.

Książki dla 10-letniej dziewczynki potrafią być inspirujące i pouczające. Tym razem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” autorstwa F. Cavallo i E. Favilli przeniosą nasze córki i wnuczki do świata pełnego mądrych i odważnych kobiet. Na uwagę zasługuje nie tylko język i dobrze przemyślana treść, lecz także piękne, cieszące oczy ilustracje.

Książka dla dziesięciolatka – „Wilczy brat”

Jedną z ciekawszych pozycji literackich przeznaczonych dla dziesięciolatków jest książka autorstwa Michelle’a Pavera „Wilczy brat” z serii „Kroniki pradawnego mroku”. Głównym bohaterem powieści jest chłopiec, który stracił rodzica. W niedoli poznaje wilka, który również jest samotny i pozbawiony najbliższych. Chłopiec odkrywa w sobie niezwykłe zdolności nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem. Czytelnik odnajdzie w książce jedność z naturą, powróci do tajemniczych dziejów lasu i chwil, w których człowiek i otaczająca go przestrzeń stanowili jedność.

Książka dla dziesięciolatka – „Bestiariusz słowiański”

Ciekawa książka dla 10-latka to taka, która łączy interesującą opowieść z miłą dla oka grafiką. „Bestiariusz słowiański” wydawnictwa Bosz – autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa – spełnia oba te warunki, stając się pozycją polecaną dla młodych czytelników. Wyjątkowo starannie dopracowane ilustracje, fascynujące opowieści o słowiańskich potworach oraz moc emocji czynią tę książkę dla młodzieży idealnym prezentem z okazji Dnia Dziecka, urodzin lub Gwiazdki.

Co warto wiedzieć, kupując książkę dla 10-latka i 10-latki?

Kupując książkę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę aktualne problemy i tematy, które bezpośrednio dotyczą naszej pociechy. Jako że dziewczynki generalnie rozwijają się nieco szybciej od chłopców, odpowiednią lekturą dla nich może być książka dla 10-latki zatytułowana „Oro”, opowiadająca historię nastoletniej dziewczynki z domu dziecka, która poszukuje kochającej rodziny. Dziewczynka na początku boi się kolejnego odrzucenia, dlatego dystansuje się względem nowych opiekunów, jednak z czasem, po paru perypetiach, wreszcie daje sobie prawo do miłości. Tytułowy Oro to z kolei wyobrażony przyjaciel głównej bohaterki, który wspiera ją w codziennym życiu. Książka traktuje o przyjaźni i będzie interesującą lekturą dla 10-latki.

Piękne, niezapomniane historie, niezwykłe przygody bez wychodzenia z domu… Książki potrafią odmienić nawet najnudniejsze popołudnie, warto więc zadbać o to, by podsuwać dziecku tylko te najciekawsze pozycje.