Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka maseczka na rower i do biegania? Sprawdziliśmy!

Opublikowano: sie 20,2021 15:17

Jaka maseczka na rower i do biegania Sprawdziliśmy!.jpg

Uprawianie sportu w sezonie jesienno-zimowym bardzo często wiąże się ze wdychaniem szkodliwych dla naszego zdrowia związków znajdujących się w powietrzu. Dotyczy to w szczególności osób zamieszkujących duże miasta, gdzie ich stężenie jest najwyższe. Z pomocą przychodzą specjalne maseczki do biegania i maseczki na rower chroniące przed smogiem. Jak działają? Czym kierować się przy ich wyborze?

Jak działają maseczki dla rowerzystów i biegaczy?

Na jakiej zasadzie działają maseczki sportowe do biegania i jazdy na rowerze? Mają one za zadanie zatrzymywać szkodliwe cząstki i zanieczyszczenia pochodzące ze wdychanego powietrza. Maseczkę sportową na rower czy do biegania należy wkładać w szczególności wówczas, gdy stężenie pyłów przekracza dopuszczalne normy. Maseczka ochronna na rower i do biegania szczelnie dopasowuje się do twarzy, chroniąc drogi oddechowe. Posiada ona zamontowane zawory, które ułatwiają oddychanie i odprowadzają namiar wilgoci. Filtrowanie powietrza w maseczkach antysmogowych rower bieganie odbywa się poprzez wbudowany filtr. Największą popularnością cieszą się maseczki na twarz do biegania i na rower z filtrem HEPA lub filtrem węglowym. Produkty tego typu są w stanie zatrzymywać do 99% procent szkodliwych związków, takich jak mikropyły PM, gazy, spaliny, kurz, mikroorganizmy chorobotwórcze czy alergeny wziewne. Ciekawą alternatywą dla maseczek z filtrem na rower lub do biegania mogą być filtry nosowe. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą zakrywać twarzy tradycyjną maską. Tego typu filtry posiadają węglowe wkładki, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza. Co daje maska do biegania czy na rower? Chroni ona przed negatywnymi skutkami wdychania smogu, takimi jak: alergie, podrażnienia płuc, krtani oraz tchawicy, depresja, choroby układu krążenia, infekcje, problemy ze skupieniem się i pamięcią, redukcja wydolności organizmu, przewlekłe zmęczenie czy nowotwory krtani, przełyku, gardła, płuc, zatok oraz jamy ustnej.

Maseczka a jazda na rowerze czy bieganie

Maseczki na rower z filtrem czy modele do biegania różnią się od tych noszonych na co dzień. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu są nawet kilka razy bardziej narażeni na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza. Związane jest to z tym, że w czasie treningu do czynienia mamy z przyspieszonym oddechem, co w bezpośredni sposób przekłada się na wzrost wentylacji płuc. Układ oddechowy odpowiada za przepływ powietrza do oraz z płuc, wpływając na wymianę gazową. Sprawia ona, że właściwa ilość tlenu jest w stanie dostać się do krwiobiegu, zasilając komórki. Wraz z każdym oddechem, do organizmu trafiają, a następnie rozprzestrzeniają się po nim szkodliwe związki zawarte w atmosferze. Co za tym idzie, maseczka na rowerze czy podczas biegania jest niezbędnym akcesorium. Tym, co wyróżnia produkty tego typu, jest między innymi regulacja przepływu powietrza.

Jaka maseczka na rower lub do biegania sprawdzi się najlepiej?

Najlepsza maseczka na rower lub do biegania — czyli jaka? Wybierając produkt tego typu, szczególną uwagę zwrócić należy na filtr, w jaki jest wyposażona maseczka do biegania antysmogowa. Modele z węglem aktywnym gwarantują podstawową ochronę przed pyłami, gazami oraz drobnoustrojami. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla biegaczy są maski z filtrem HEPA, który gwarantuje swobodny przepływ powietrza, zabezpieczając jednocześnie przed szkodliwymi związkami. Niemniej istotną kwestią jest odpowiedni rozmiar maseczki wydolnościowej do biegania. Nie może być ona ani za duża, ani zbyt mała. Zamiast tego, powinna idealnie przylegać do twarzy, nie zsuwać się, nie odstawać i nie uciskać. Jeżeli chodzi o materiał wykonania takiej maski, warto, aby był on jednocześnie gruby oraz elastyczny. Najczęściej do czynienia mamy z produktami z neoprenu. Znajdujące się w maseczce dla biegacza czy rowerzysty otwory powietrza powinny gwarantować swobodny przepływ powietrza. By jazda w maseczce na rowerze po zmroku była w pełni bezpieczna, warto zaopatrzyć się w model wyposażony w elementy odblaskowe.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat maseczek na rower z filtrem czy maseczek do biegania na mrozie, zachęcamy do lektury wpisów: „Maseczka do twarzy – czy naprawdę jest skuteczna?" oraz „Jaka maseczka oczyszczająca? Nasz ranking".

Aby skutecznie ustrzec się przed szkodliwym wpływem smogu na nasz organizm, zaopatrzyć należy się w najlepszą maseczkę na rower czy do biegania.

Może zainteresują Cię również:

Bidon rowerowy – jak wybrać?

Jak wybrać rower stacjonarny?

Linka rowerowa – najpopularniejsze zapięcie rowerowe

Maseczki ochronne ☆ Maseczki antywirusowe

Maseczki i przyłbice

Bezpieczeństwo i higiena