Kategorie

Konto

Koszyk

Wybieramy kurtkę na rower! Na co zwrócić uwagę?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Wybieramy kurtkę na rower! Na co zwrócić uwagę?

Rower to obecnie coraz modniejszy środek transportu. To także zdrowa i ekologiczna alternatywa dla samochodu. Aby jednak przejażdżka rowerem faktycznie była dla naszego organizmu zdrowa i nie skończyła się przeziębieniem, warto zadbać o odpowiednią odzież. Jednym z podstawowych elementów stroju jest kurtka na rower. Softshell, kurtka polarowa czy kurtka ortalionowa – którą wybrać? Podpowiadamy, jaką kurtkę wybrać zimą, a jaką jesienią czy wiosną!

Jaka kurtka na rower?

Oferta odzieży sportowej jest obecnie bardzo bogata – nic więc dziwnego, że nieobeznany w temacie miłośnik sportu może czuć się zagubiony. Czy warto kupić kurtkę na rower z kapturem? A może dobrym rozwiązaniem będzie kurtka polarowa na rower?

Dobra kurtka na rower (damska i męska) powinna przede wszystkim chronić swojego użytkownika przed wiatrem i deszczem. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, by była zrobiona z oddychającego materiału – w końcu podczas długiej lub szybkiej przejażdżki można się porządnie spocić. Niektóre kurtki są również wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne. Kupując kurtkę rowerową warto też sprawdzić, czy ma wszyte elementy odblaskowe – dzięki temu nie trzeba pamiętać, by zabierać odblaski osobno. Ponadto pamiętajmy, że kurtka rowerowa powinna mieć przedłużany tył – wówczas będzie osłaniać plecy nawet wtedy, kiedy rowerzysta będzie jechał pochylony.

Kurtki na rower męskie i damskie nie różnią się specjalnie, choć modele damskie mogą być bardziej dopasowane. Kurtka na rower męska może być też bardziej stonowana kolorystycznie – damskie ubrania często dostępne są w bardziej wyrazistych kolorach, choć jeśli chodzi o odzież sportową, nie jest to regułą.

Jaka kurtka przeciwdeszczowa na rower?

Kurtka wiosenna na rower

Wiosenna kurtka na rower powinna być cieplejsza – dobrze, żeby miała przynajmniej cienką warstwę ogrzewającą. Pogoda wiosną bywa zdradliwa – rowerzystom często wydaje się, że kilka stopni na plusie i słońce wyglądające zza chmur to znak, że można zmienić garderobę na letnią. W ten sposób łatwo łapią wiosenne przeziębienie. Ciepła kurtka na rower, wyposażona w kaptur i otwory wentylacyjne, to podstawa wiosennego wyposażenia rowerzysty. Przyda się również lekka czapka i rękawiczki. Pod koniec wiosny ciepłą kurtkę można zastąpić lżejszą kurtką ortalionową na rower lub kamizelką.

Kurtka na rower na lato

Latem, kiedy temperatury są wysokie, większą niedogodność stanowi dynamicznie zmieniająca się pogoda. Na przejażdżkę powinna więc wystarczyć lekka kurtka przeciwdeszczowa na rower z kapturem. Jeśli prognoza nie przewiduje deszczu, sprawdzi się też po prostu kurtka przeciwwiatrowa na rower, czyli lekki softshell, który osłoni ciało, ale zapewni też dostęp powietrza.

Dobra kurtka przeciwdeszczowa na rower powinna mieć uszczelnione zamki. Warto, by miała też wewnętrzne kieszenie, do których będzie można schować cenniejsze drobiazgi czy telefon.

Jaka kurtka na rower jesienią?

Kurtka jesienna na rower w zasadzie nie różni się bardzo od kurtki wiosennej. O tej porze roku sprawdzają się zwłaszcza kurtki na rower przeciwdeszczowe. Warto, by były ocieplane. Jeśli kurtka jest cienka lub składa się tylko z warstwy chroniącej przed deszczem, dobrze założyć pod spód przynajmniej cienki polar. Warto pomyśleć również o rękawiczkach, czapce lub opasce, a także ochraniaczach na buty i łydki, dzięki którym nasze ubrania nie zostaną pobrudzone błotem.

Jesienią w większych miastach problemem zaczyna być również smog, dlatego na przejażdżki rowerowe warto zainwestować także w maskę przeciwsmogową.

Jaka kurtka rowerowa na zimę?

Kurtka na rower zimowa powinna być przede wszystkim ciepła, ale również oddychająca. Zima to pora roku, kiedy szczególnie ważne jest zadbanie o to, by podczas jazdy organizm nie zgrzał się zbyt mocno – łatwo można się w ten sposób przeziębić. Kurtki na rower zimowe powinny być wyposażone w stójkę, która będzie osłaniać szyję. Poza tym każdy rowerzysta powinien zainwestować w szalik, rękawiczki i czapkę. Warto zakupić także popularną kominiarkę lub buffa, którym zasłonimy nos i usta. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup termoaktywnej bielizny.

Dobry rower to absolutna podstawa dla rowerzysty, ale dodatki i odzież są równie ważne. Porządna kurtka przeciwdeszczowa, a na zimę również ocieplana kurtka zimowa, to niezbędny ekwipunek każdego miłośnika kolarstwa.