Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać opony zimowe?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak wybrać opony zimowe?

Wybór odpowiednich opon zimowych może przyprawić o prawdziwy ból głowy, zwłaszcza, że w ofercie wielu producentów dostępne są setki modeli o bardzo zróżnicowanych osiągach i co za tym idzie – w dość dużych widełkach cenowych. Jak zatem wybrać dobre opony zimowe? Czym kierować się podczas zakupu?

Na co zwracać uwagę, kupując opony zimowe?

Pierwsze kryterium wyboru powinien stanowić przede wszystkim rozmiar naszego samochodu, a także pojemność jego silnika. W przypadku mocnych aut wyposażonych w szerokie felgi polecane są zupełnie inne opony zimowe, niż ma to miejsce w przypadku typowo miejskich samochodów. Opony przeznaczone do szybszych modeli aut są zazwyczaj bardziej twarde i posiadają mocniejsze boki, co wiąże się niestety z mniejszym komfortem, a także zdecydowanie niższą oszczędnością. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku samochodów miejskich.

Kolejnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru opon zimowych, jest przede wszystkim przeznaczenie naszego auta. Należy więc zastanowić się nad tym, czy jeździmy przede wszystkim po dobrze odśnieżonych miejskich ulicach, czy może jednak po mniejszych miejscowościach i mniej odśnieżonym terenie. Zaprezentowane poniżej parametry pomogą w wyborze najbardziej odpowiednich opon zimowych.

Rozmiar

Zanim zdecydujemy się na konkretny model opon zimowych, na samym początku należy ustalić ich rozmiar. Równie ważny jest oczywiście wybór indeksów prędkości oraz nośności – zgodnie z zaleceniami producenta. Rozmiar opony znajduje się na jej ścianie bocznej i zapisany jest w postaci ciągu liczb oraz litery. W większości przypadków opony zimowe przybierają formę 195/65 R15 lub 205/55 R16. Pierwsza litera odnosi się się do szerokości opony, druga natomiast stanowi procentowy stosunek do szerokości. Trzecia liczba to podana w calach średnica felgi. Litera “R” dotyczy konstrukcji radialnej.

Bieżnik

Kolejna ważna kwestia, która wpływa na wybór opon zimowych, to również kształt bieżnika. Jeżeli zamierzamy poruszać się głównie w aglomeracji miejskiej, po odśnieżonych nawierzchniach, powinniśmy postawić na opony zimowe o łagodniejszym bieżniku, na przykład asymetrycznym. Zagwarantuje to mniejszy hałas podczas toczenia, a co za tym idzie – zdecydowanie wyższy komfort jazdy. Z kolei w przypadku mniejszych miast czy wsi, gdzie tereny rzadko kiedy zostają dobrze odśnieżone, zalecane jest ogumienie o bardziej agresywnym, kierunkowym bieżniku. Takie opony zimowe zapewnią przede wszystkim lepszą przyczepność i mobilność.

Opony zimowe – nowe czy używane?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że opony zimowe służą do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, a więc wtedy, kiedy panują niskie temperatury czy też towarzyszą nam opady śniegów. Każdy rozsądny kierowca powinien zatem zdecydować się na wymianę opon w okresie zimowym. Nowe opony zimowe to przede wszystkim pewność oraz gwarancja. Kupując je, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ich wiek. Wedle polskich norm granicę nowości opon zimowych określa się na okres trzech lat od momentu produkcji. Kupno używanych opon zimowych jest bardziej ryzykowne – pamiętajmy wówczas o przepisach, które mówią wprost, że minimalna głębokość bieżnika w oponie nie powinna wynosić mniej niż 1,6 mm. Pod żadnym pozorem nie kupujmy zatem bardziej zużytych opon.

Wybierając odpowiednie dla nas opony zimowe, zwróćmy uwagę również na to, czy posiadają one oznaczenie 3PMSF – da nam to gwarancję, że opony były testowane w okresie zimowym. Dobrze dopasowane opony to przede wszystkim takie, które zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale również takie, które gwarantują wysoki komfort jazdy i zmniejszają ryzyko uszkodzenia felg.