Kategorie

Konto

Koszyk

Opony całoroczne – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Opony całoroczne – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Opony całoroczne, nazywane także wielosezonowymi lub uniwersalnymi, produkuje się z myślą o połączeniu zalet opon zimowych oraz letnich. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba Polaków. Jak wynika jednak z przeprowadzonych dotychczas testów, opony całoroczne bardzo dobrze radzą sobie tylko w określonych warunkach. Kiedy zatem warto postawić na opony całoroczne? Czy takie rozwiązanie ma sens?

Czy opony całoroczne mają sens?

Jak wynika z badań, które zostały przeprowadzone dla Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, już blisko 10% Polaków korzysta z opon całorocznych. Liczba ta ma rosnąć z roku na rok. Wynika to przede wszystkim z faktu, że takie opony nie wymagają zmiany co 6 miesięcy, a co za tym idzie – magazynowania. Należy jedynie dbać o  utrzymanie w nich odpowiedniego ciśnienia powietrza oraz wyważenia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że opony całoroczne sprawdzą się tylko w określonych warunkach i nie zawsze mogą stanowić właściwe rozwiązanie.

Opony wielosezonowe składają się ze zwiększonej ilości krzemionki oraz olejów roślinnych i zapewniają dobre hamowanie latem – ale na pewno nie tak dobre, jak ich sezonowe odpowiedniki. Uniwersalny charakter opon całorocznych sprawia, że są zalecane w samochodach o raczej niewielkiej mocy silnika i takich, których używa się przede wszystkim do jazdy po mieście. Będzie to również dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie spokojną eksploatację auta i roczne przebiegi sięgające 4-6 tysięcy kilometrów. W takim przypadku opony całoroczne powinny posłużyć przez około 8-10 lat.

Jakie opony wybrać: całoroczne czy zimowe?

Wiele osób staje zatem przed pytaniem, jakie opony okażą się lepsze: całoroczne czy zimowe? Opony całoroczne będą dobrym wyborem, jeśli jeździmy przeważnie w dużym mieście, po dobrze odśnieżonych drogach i pokonujemy rocznie mniej niż 5-6 tysięcy kilometrów (w polskich warunkach drogowych). To również dobre rozwiązanie w przypadku osób preferujących raczej spokojny styl jazdy. Kiedy natomiast lepiej używać opon zimowych? Będzie to z całą pewnością dobry wybór dla tych, którzy jeżdżą więcej niż 5-6 tysięcy kilometrów w ciągu roku, poruszają się głównie poza miastem i zależy im na maksymalnym bezpieczeństwie, komforcie jazdy oraz cichej pracy opon.

Na co zwracać uwagę, kupując opony całoroczne?

Wiesz już, czy warto kupować opony całoroczne. Kolejna ważna kwestia to ich odpowiedni wybór. Na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę? Rozglądając się za oponami wielosezonowymi, szukajmy produktów z oznaczeniem “all season”. Ogumienie całoroczne powinien wyróżniać charakterystyczny bieżnik posiadający zwiększoną liczbę nacięć – jest to tak zwany lamel, który odpowiada przede wszystkim za lepszą przyczepność opony do podłoża. Jest to niezwykle istotne w kontekście naszego bezpieczeństwa.

Warto zainwestować oczywiście w dobrej jakości opony wielosezonowe, pochodzące od znanych i cenionych producentów. Jak jeszcze rozpoznać dobre opony całoroczne? Wybierając odpowiedni model warto zwrócić także uwagę na jego kształt. Ważne, aby opony były masywne, a swoim kształtem przypominały komplet ogumienia zimowego.

Podsumujmy: czy warto zainwestować w opony całoroczne? Tego typu rozwiązania polecane są przede wszystkim kierowcom poruszającym się po krótkich miejskich przestrzeniach. Jeżeli zatem nie zamierzamy podróżować w skrajnych warunkach atmosferycznych, będzie to bardzo dobry wybór, zwłaszcza, że opony wielosezonowe bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie tak zwanego sezonu przejściowego, a więc wiosną oraz jesienią.