Kategorie

Konto

Koszyk

Kupujemy ciepłą kołdrę na zimę! Zobacz nasze wskazówki

Opublikowano: sie 22,2022 08:27

Kupujemy ciepłą kołdrę na zimę! Zobacz nasze wskazówki

Ciepła kołdra na zimę to niezbędne wyposażenie każdego domu. Bez niej trudno o spokojnie przespane mroźne noce. Jednak nie od dziś wiadomo, że kołdra kołdrze nierówna – pod uwagę przy wyborze trzeba wziąć całkiem sporo czynników. Jakie kołdry naprawdę dobrze sprawdzą się w okresie zimowym? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę, kupując kołdrę na okres jesienno-zimowy?

Czy zakup kołdry może być skomplikowany? Zdecydowanie – wbrew powszechnemu przekonaniu nie zawsze grubsza kołdra będzie cieplejsza, a już tym bardziej – lepsza. Na jakość danego produktu wpływa bowiem mnóstwo czynników, takich jak jej wypełnienie, pokrycie czy sposób wykonania. Dokonując ostatecznego wyboru warto też zwrócić uwagę na wymiary samej kołdry zimowej, które powinny być dostosowane do posiadanego łóżka i liczby śpiących osób. Jeśli bowiem zależy nam na naprawdę dużej ilości ciepła, to w przypadku spania z partnerem czy partnerką lepiej kupić dwie mniejsze kołdry – by w nocy nikt nie był poszkodowany.

Co to jest kołdra ze skalą ciepła?

Bardzo ważną kwestią związaną z zakupem kołdry na zimę jest zwrócenie uwagi na tzw. skalę ciepła. Mimo, że różni producenci używają zróżnicowanej klasyfikacji, to pozwala ona na dość dokładne dopasowanie produktu. Najprostszą i najpopularniejszą skalą jest oczywiście ta trzystopniowa, dzieląca kołdry na letnie, wiosenno-jesienne i zimowe. Inne skale to np.:

  • TOG – od 3 TOG do 16,5 TOG – im wyższa wartość tym kołdra cieplejsza.
  • Skala liczbowa 1-6 – w jej przypadku 1 oznacza kołdrę ultralekką, a 6 najcieplejszą.

Z całą pewnością warto zwracać uwagę na tego typu skale, gdyż pozwolą one uniknąć pomyłek przy zakupie.

Kołdra puchowa, wełniana, a może z pierza?

Dposób wypełnienie kołder zimowych ma bardzo duże znaczenie dla użytkowników. To on bowiem decyduje do ilości ciepła, wadze i miękkości kołdry, a także jest ważny z punktu widzenia alergii. Obecnie na rynku najpopularniejsze są następujące materiały wypełniające:

  • Puch – czyli tak naprawdę miękkie pióra kacze lub gęsie. Kołdry puchowe doskonale grzeją, są lekkie i dodatkowo bardzo dobrze odprowadzają pot i wilgoć.
  • Pierze – czyli wypełnienie złożone z miękkich i twardych ptasich piór. Kołdra z pierza zapewnia gorsze właściwości termoizolacyjne niż puch, jest także nieco cięższa.
  • Wełna – pochodząca od niektórych gatunków owiec lub wielbłądów jest bardzo ciepła i sprężysta. Co ważne, kołdry wełniane nie posiadają właściwości uczulających i zapewniają bardzo dobrą wentylację.
  • Włókno poliestrowe lub silikonowe – czyli materiał sztuczny. Kołdry z takim wkładem są bardzo lekkie i antyalergiczne, jednak słabiej oddychają i nie chłoną wilgoci.

Oczywiście ta krótka lista nie kończy tematu możliwych wypełnień kołder. Zdarzają się bowiem także produkty np. z jedwabiem, włóknem kokosowym czy bambusowym. Ostatecznie jednak wybór powinien być dokonywany na podstawie naszych potrzeb, odczuć i możliwości finansowych.

Czy kołdra bambusowa nadaje się na zimę?

Mówiąc o kołdrach zimowych warto na chwilę zatrzymać się przy produktach z modnym wypełnieniem bambusowym. Jest ono bardzo miękkie, wytrzymałe i nie wywołuje alergii. Czy jednak nadaje się na zimę? Zdecydowanie tak. Dzięki dużej przepuszczalności kołdry bambusowe całkiem nieźle grzeją zimą i jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza wiosną i latem. Wiele osób wykorzystuje więc kołdry tego typu przez cały rok.

Jakie wybrać pokrycie kołdry? Bawełniany, satynowe czy jedwabne?

Spory wpływ na ogólną ocenę kołdry ma też rodzaj jej pokrycia. Jakie rozwiązania w tym zakresie są obecnie najpopularniejsze?

  • Bawełna – najbardziej tradycyjne i wbrew pozorom doskonałe pokrycie zapewniające dobrą cyrkulację powietrza i chłonące wilgoć.
  • Satyna – czyli tkanina na bazie jedwabiu lub bawełny z charakterystyczną błyszczącą fakturą. Jest bardzo przyjemna w dotyku i antystatyczna – dzięki czemu nie chłonie kurzu czy roztoczy.
  • Mikrowłókna – zwane też mikrofibrą – to bardzo przyjemny w dotyku materiał sztuczny o wysokiej wytrzymałości i miękkości.

Jak widać wszystkie typy pokryć mają szereg mocnych stron. Zawsze też, jeśli ich miękkość jest zbyt niska, można sobie pozwolić na kołdrę z jedwabnym poszyciem. Takie rozwiązaniem będzie już jednak bardzo drogie!

Co wybrać: kołdrę wielosezonową czy zimową?

Ważnym pytaniem związanym z zakupem kołdry na zimę jest to o jakość produktów wielosezonowych. W praktyce wszystko zależy od warunków w domu lub mieszkaniu oraz od własnych przyzwyczajeń. Na pewno jednak osoby ciepłolubne powinny raczej postawić na kołdry zimowe, szczególnie w starszych i gorzej zaizolowanych budynkach. Z kolei w nowoczesnym budownictwie, gdzie następują małe wahania temperatury w nocy, w zupełności mogą wystarczyć kołdry całoroczne.

Ile kosztuje kołdra na zimę?

A ile kosztuje kołdra na zimę? To oczywiście zależy od jej rodzaju. Najtańsza kołdra zimowa syntetyczna może kosztować nawet poniżej 100 zł. Droższe produkty z puchu, wełny czy bambusa to z kolei wydatek od około 150 do nawet kilkuset złotych. A gdzie warto szukać dobrych kołder na zimę w niskich cenach? Z pewnością warto spróbować na Arena.pl!

 

WKŁAD DO ŚPIWORA PRZEŚCIERADŁO WOREK ŚPIWÓR BAWEŁNA PL
KOŁDRA 160X200 WEŁNA OWCZA WEŁNIANA Z WEŁNY OWCZEJ CIEPŁA GRUBA POLSKA
KOŁDRA 140X200 WEŁNA OWCZA WEŁNIANA Z WEŁNY OWCZEJ CIEPŁA GRUBA POLSKA
KOŁDRA 150X200 WEŁNA OWCZA WEŁNIANA Z WEŁNY CIEPŁA GRUBA POLSKA
KOŁDRA 200X220 WEŁNA OWCZA WEŁNIANA Z WEŁNY OWCZEJ CIEPŁA GRUBA POLSKA
Kołdra antyalergiczna Estrella 200x220 AMW microfibra