Wybieramy śpiwór turystyczny!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wybieramy śpiwór turystyczny!

Jeżeli planujesz wycieczkę i masz zamiar nocować w namiocie lub w przyczepie kempingowej, najwyższa pora, abyś wyposażył się w dobrej jakości śpiwór turystyczny, a więc taki, który oprócz wysokiej wytrzymałości posiada również odpowiednie parametry termiczne. Na sklepowych półkach znaleźć można obecnie szereg różnorodnych modeli, przeznaczonych zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę? Jak wybrać dobry śpiwór turystyczny? Sprawdź nasze propozycje.

Dobry śpiwór turystyczny, czyli jaki?

Dobry śpiwór turystyczny to przede wszystkim taki, który jest odpowiednio dostosowany do pory roku i rodzaju preferowanej przez nas turystyki. Do najbardziej popularnych wariantów zalicza się oczywiście śpiwory letnie, nazywane także tropikalnymi. Modele takie są przeznaczone do użytkowania w temperaturze od 10 do 15 stopni. Są to śpiwory lekkie, które z powodzeniem można stosować w porze letniej. Zastanawiasz się nad tym, jaki śpiwór okaże się idealny do schroniska? Postaw na śpiwór tropikalny – jego niska waga sprawia, że doskonale nadaje się na letnie eskapady z plecakiem po górach.

Najbardziej uniwersalny okaże się trzysezonowy śpiwór turystyczny. Można z niego korzystać w namiocie, na kempingu, a także w schroniskach – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku turystyki pieszej, jak i rowerowej.

Śpiwór zimowy

Z kolei podczas zimowych wycieczek niezastąpiony okaże się śpiwór zimowy, nazywany także czterosezonowym. Można z niego korzystać zarówno późną jesienią, jak i wiosną – zawsze wtedy, kiedy planujemy wyprawę w regiony o chłodnym klimacie lub też w wyższe partie gór. Dobry śpiwór na zimę to taki, który zapewni doskonały komfort cieplny przy temperaturach dochodzących nawet do -20 stopni Celsjusza.

Śpiwór turystyczny dla dziecka

Oddzielną kategorię stanowią małe śpiwory przeznaczone dla dzieci. Modele te dostępne są w różnych grubościach, a podczas ich wyboru należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka oraz warunkami pogodowymi, w jakich będą one użytkowane.

Jak wybrać śpiwór?

Przy wyborze odpowiedniego śpiwora istotne jest uwzględnienie kilku parametrów technicznych. Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście termika. Każdy model posiada specjalne oznaczenia, które wskazują na to, do jakich temperatur oraz zastosowań najbardziej się nadaje. Producenci podają temperaturę komfortu (TComfort), która jest ustalana według ogólnoeuropejskich norm termicznych. Wartości te są inne w przypadku kobiet oraz mężczyzn. Jeśli podana jest tylko jedna norma, oznacza to, że odnosi się do mężczyzny, chyba że wyraźnie zaznaczono, że jest to śpiwór damski.

Kolejne oznaczenie podane na śpiworze dotyczy temperatury granicznej (TLimit) – dzięki temu możemy sprawdzić, przy jakiej temperaturze zewnętrznej będziemy mogli przespać noc w skulonej pozycji. Parametr związany z temperaturą ekstremalną (TExtreme) pozwala z kolei zorientować się, przy jakiej temperaturze na zewnątrz wybrany przez nas model pozwoli uchronić się przed hipotermią.

Przy wyborze śpiwora termicznego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na rodzaj wypełnienia oraz materiał zewnętrzny. Jeżeli mamy alergię na pierze i puch, dobrym wyborem może okazać się śpiwór z wypełnieniem syntetycznym. O komforcie użytkowania śpiwora w znacznej mierze decyduje jego kształt. Do wyboru mamy między innymi śpiwór mumię czy też śpiwór w kształcie kołdry. Jeżeli chodzi natomiast o transport śpiwora, kluczowe znaczenie będzie miała jego waga oraz wymiar po złożeniu.

Czy śpiwór można prać w pralce?

O tym, czy śpiwór można prać w pralce decydują przede wszystkim zalecenia producenta. Niektóre modele można prać w całości, inne z kolei posiadają zdejmowany pokrowiec do prania, jeszcze inne można czyścić wyłącznie chemicznie. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na metce każdego modelu.

Dobry śpiwór to niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika turystyki. Warto poświęcić jego wyborowi nieco uwagi i dobrze ulokować swoje pieniądze – zapewni nam to komfort i wygodę nawet w wyjątkowo mroźne noce.


Pokaż więcej