Bezpieczne opalanie – co to znaczy?

Opublikowano: sie 04,2021 13:32

Bezpieczne opalanie – co to znaczy?

Ładna, brązowa opalenizna to marzenie kobiet i mężczyzn bez względu na wiek. W pogoni za pięknym wyglądem często zapominamy, jak szkodliwe może być promieniowanie słoneczne, szczególnie wtedy, gdy nie stosujemy żadnej ochrony przed jego negatywnym działaniem. A pielęgnacja i zdrowie idą ze sobą w parze. Sprawdź, jak powinno wyglądać bezpieczne opalanie i jak unikać oparzeń skóry.

Spis treści

Bezpieczne opalanie na słońcu – o czym trzeba pamiętać?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe bez względu na porę roku, dlatego opalanie się w kwietniu bez zabezpieczenia w postaci kremów z filtrem może przynieść takie same skutki, co ekspozycja na słońce latem.

Pragnących złocistej opalenizny często dręczą dwa pytania: o której się opalać i ile się opalać, żeby nadać skórze brązowy kolor, jednocześnie nie narażając swojego zdrowia. Aby opalanie było skuteczne, należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nasze ciało nie powinno być wystawiane na słońce w okolicy południa, kiedy nasilenie promieniowania UVB jest największe. Bezpieczne godziny opalania to od momentu, gdy słońce wzejdzie, aż do godziny dziesiątej, i później od godziny piętnastej aż do zachodu.

Kobiety spodziewające się dziecka zastanawiają się też, czy można opalać się w ciąży. Zostało udowodnione naukowo, że opalanie w ciąży jest bezpieczne, gdyż promienie słoneczne nie pokonują bariery, jaką stanowi skóra. Nie ma też potrzeby zakrywać brzucha przed słońcem bardziej niż innych części ciała. Jeśli chodzi o opalanie się w ciąży, bardzo istotna jest za to odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, która zabezpieczy nasze ciało przed szkodliwym działaniem promieniowania. Warto też wspomnieć, że opalanie podczas karmienia piersią jest w pełni bezpieczne oraz nie ma wpływu na jakość i ilość produkowanego pokarmu dla dziecka.

Kiedy warto unikać słońca?

Wybierając się na wakacyjny wyjazd robimy wszystko, by nasza skóra była piękna, zadbana i gładka. Niestety niektóre metody depilacji wymagają, aby po zabiegu nie wystawiać zbytnio skóry na słońce. Dlatego m.in. opalanie po depilacji woskiem może mieć miejsce, ale tylko w odpowiednim odstępie czasowym, aby uniknąć zaczerwienienia i podrażnień. W zależności od wrażliwości skóry, opalanie po depilacji woskiem powinno odbyć się dopiero po upływie kilku dni od wykonania zabiegu (jak skóra już się zagoi).

Lekarze często też odradzają opalania blizn pooperacyjnych, przynajmniej przez 3-4 miesiące po operacji. Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego nie warto kusić losu. Jeśli blizna pooperacyjna jest w takim miejscu, że nie da się jej ochronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dużą rolę odgrywa wtedy pielęgnacja tego miejsca. Należy aplikować na nie kremy z wysokim filtrem, a jeśli to możliwe, zaklejać bliznę plastrem.

Jak ochronić skórę przed słońcem?

Kąpiele słoneczne to dobra okazja do uzupełnienia pokładów witaminy D w organizmie. Aby opalanie się było bezpieczne (a raczej szkodliwe działanie promieni słonecznych zostało ograniczone do minimum), należy stosować kosmetyki ochronne z wysokimi filtrami, czyli ze współczynnikiem ochronnym SPF powyżej 10. Zasada jest taka, że im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr powinno się wybrać. Nie dotyczy ona dzieci – bezpieczne opalanie dzieci ma miejsce tylko z kremem z filtrem o wysokim współczynniku ochronnym, np. 30 SPF.

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Kobiety często zastanawiają się, jak opalić się na brązowo przy jasnej karnacji. Gdy wielogodzinna ekspozycja na słońce i stosowanie kosmetyków przyspieszających opalanie nie przynosi pożądanych rezultatów, decydują się na opalanie w solarium. Niestety bezpieczne opalanie na solarium nie istnieje. Regularne korzystanie z usług tego typu miejsc przyczynia się do nadmiernego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów, np. czerniaka. Dlatego zdecydowanie lepiej odetchnąć świeżym powietrzem i wystawić się na słońce – oczywiście przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności.


Może zainteresują Cię również:

Torba plażowa – wybieramy najlepszą!

Oryginalny materac plażowy – oto propozycje, którymi zachwycisz znajomych!

Okulary przeciwsłoneczne męskie – 3 nasze propozycje na lato 2018!

Kosmetyki po opalaniu

Samoopalacze

Opalanie ☆ Kosmetyki do opalania


Pokaż więcej