Kategorie

Konto

Koszyk

Pieluchy wielorazowe – jak używać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Pieluchy wielorazowe – jak używać?

Pieluchy wielorazowe cieszą się coraz większą popularnością. Kolejne mamy zamieniają na nie jednorazowe pampersy, inne się zastanawiają – jak właściwie działają, jak ich używać i czy faktycznie warto się na nie zdecydować? Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Pieluchy wielorazowe – jak to działa?

Stosowanie pieluch wielorazowych jest bardzo podobne do jednorazowych. Podstawowa różnica polega na tym, że jednorazowa pieluszka po użyciu jest wyrzucana, a wielorazowa – prana. Nie trzeba jednak ich gotować ani prasować, jak odbywało się to w przypadku pieluch tetrowych. Obecnie pieluszki wielorazowe nie przemakają tak, jak zdarzało się to ich tetrowym odpowiednikom.

Na rynku dostępne są między innymi pieluchy wielorazowe bambusowe, bawełniane oraz flanelowe. Zazwyczaj składają się one ze specjalnego pochłaniającego wilgoć wkładu oraz kieszonki lub otulacza, które przytrzymują pieluchę i chronią ubranie przed zabrudzeniem. Pieluchy wielorazowe mogą mieć jeszcze jedną warstwę, dzięki której wilgoć jest lepiej odprowadzana do wkładu, a tym samym oddalana od skóry. Innym rodzajem są pieluchy jednoczęściowe. Używa się ich niemal tak samo, jako zwykłych pampersów, jednak zamiast w koszu na śmieci lądują w zamykanym wiaderku.

Wiele osób zainteresuje też fakt, że pieluchy wielorazowe są ekologiczne. Wykonuje się je z naturalnych materiałów, bez dodatku potencjalnie szkodliwych substancji. Co więcej, pieluchy wielorazowe mogą być wykorzystywane przez kilka lat, dopóki się nie zużyją.

Jakie pieluchy wielorazowe wybrać?

Pieluchy wielorazowe dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach. Ceny pieluch wielorazowych są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 25 do nawet 70 zł, dlatego wyboru najlepiej dokonać, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe.

Kupując pieluchy wielorazowe, warto zwrócić uwagę, by nie były zbyt grube. Jeśli będą, dziecko, które przez zdecydowaną większość czasu znajduje się w pozycji leżącej, może nienaturalnie wyginać plecy.

Istotny jest także rozmiar pieluszki. Dobrym rozwiązaniem są pieluchy uniwersalne, które są wyposażone w regulowane zapięcia, dzięki czemu rosną wraz z dzieckiem. Wyjątkiem są pieluchy wielorazowe dla noworodka. Z myślą o nich zaprojektowano pieluszki w mniejszych rozmiarach, co oznacza, że po pewnym czasie trzeba będzie je zmienić na nowe – większe.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Jak zostało wspomniane, pieluchy wielorazowe po użyciu nie wędrują do kosza na śmieci, tylko do pralki. A zatem jak i w czym prać pieluchy wielorazowe? Wkład pieluszki trzeba przeznaczyć do prania po każdym zabrudzeniu, a otulacze i kieszonki najczęściej wystarczają na 3 lub 4 przewinięcia. Zużyte pieluszki są przechowywane w specjalnym zamykanym wiaderku. Pieluchę zabrudzoną moczem można włożyć je tam od razu, ale jeśli dziecko zrobi kupkę, trzeba ją wcześniej, w zależności od konsystencji, wyrzucić lub spłukać pod kranem.

Jeśli producent nie zaleca inaczej, pieluchy wielorazowe pierze się w temperaturze 40°C, w niewielkiej ilości proszku lub płynu. Nie należy stosować środków zmiękczających. Po wypraniu pieluszki wielorazowe pozostawia się do wyschnięcia – nie trzeba, a nawet nie wolno ich prasować.

Pieluchy wielorazowe – ile potrzeba?

Jeśli zdecydujesz się na zestaw wkładów i kieszonek, najlepiej kupić ich około 20-25 sztuk. Jeżeli wybierzesz wariant z otulaczami, zwykle wystarczy ich około 5 sztuk. Dobrym pomysłem będzie zakup większej liczby wkładów niż pieluszek – kieszonek i otulaczy najczęściej nie trzeba zmieniać za każdym razem.

Pieluchy wielorazowego użytku to ciekawa i warta rozważenia alternatywa dla pampersów jednorazowych. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – niektórzy cenią wygodę, jaką dają zwykłe pampersy, dla innych przeszkodę nie do przeskoczenia stanowi pranie brudnych pieluch. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zmianą pieluszek jednorazowych na wielorazowe, po prostu przekonaj się, czy będzie ci to odpowiadało.