Co daje olejowanie włosów?
Opublikowano: lip 21,2021 15:06

Olejowanie włosów to kosmetyczny hit. Przystępna cena olejków, zachwycający efekt, bajecznie prosta metoda aplikacji to zalety, obok których nie sposób przejść obojętnie. Chcesz poznać tajniki olejowania włosów w domu? Sprawdź, jak się do tego zabrać.
Spis treści
Co daje olejowanie włosów?
Zdrowe włosy, pełne blasku, odporne na zniszczenia to nie opowieści z reklamy. Olejowanie włosów umożliwia to każdej z nas. Pozytywny efekt olejowania pojawia się niekiedy już po pierwszym zabiegu, ale najczęściej wymaga systematyczności. Jest to zawsze kwestia indywidualna. Podobnie jak dobór oleju. Nie zawsze sprawdza się podążanie za modą czy wyborem koleżanki.
Olej należy dobrać do porowatości włosów i unikać błędów, które są bardzo proste do wyeliminowania. I tak przy olejowaniu włosów kręconych trzeba sporego wyczucia. Zbyt duża ilość oleju sprawi, że zamiast sprężystego skrętu pojawi się puch, a włosy oklapną. Trzeba też zwracać uwagę na domywanie oleju. Niedokładne mycie sprawia, że włosy wyglądają od razu po wysuszeniu na tłuste i nieświeże. A poza tym olejowanie to znakomity zabieg pielęgnacyjny, tylko trzeba się do niego przekonać.
Bardzo dobre efekty uzyskuje się po olejowaniu włosów wysokoporowatych, sianowatych, po zabiegach fryzjerskich, słabych i łamliwych. Ten rodzaj włosa potrzebuje oleju o dużych cząsteczkach, który domknie łuski i przywróci gładkość. Może to być olejek kukurydziany, olej konopny, z amarantusa lub z pestek winogron.
Olejowanie włosów rozjaśnianych poprawia ich kondycję i sprężystość, zapobiega kruszeniu. Olejowanie włosów suchych przywraca miękkość i blask. Włosy stają się miłe w dotyku.
Przy olejowaniu włosów cienkich trzeba zachować ostrożność, bo cząsteczki oleju mogą zbytnio obciążać włosy. Olejowanie włosów przetłuszczających się nie jest wskazane na całej długości. Dobrym rozwiązaniem jest jednak wcieranie olejków w końcówki, które często są przesuszone przez szampony i specyfiki regulujące wydzielanie sebum.
Olejowanie włosów – jaki olej?
Czym olejować włosy? Skład oleju dobieramy do potrzeb włosów i skóry głowy. Oliwa z oliwek ma właściwości nawilżające. Olej kokosowy zmiękcza włosy, regeneruje końcówki. Jojoba i olej rycynowy dodatkowo pomagają przy problemach z łupieżem. Najwięcej składników odżywczych zawierają oleje tłoczone na zimno.
Olej do włosów najlepiej dobrać metodą prób i błędów. Po kilku zabiegach można stwierdzić, który olej daje najlepszy efekt i jaki stosować do olejowania włosów. Najczęściej wykorzystuje się do tego olej kokosowy. Popularne jest też olejowanie włosów oliwą z oliwek. Mniej znane, ale równie skuteczne, jest olejowanie włosów olejem lnianym lub olejem z czarnuszki.
Olejowanie włosów domowe sposoby
Jak często olejować włosy? Taki zabieg przeprowadza się co 1-3 tygodnie. Na kilka godzin przed myciem należy rozprowadzić olej na włosach. W zależności od potrzeb można to zrobić na końcówkach, całej długości lub do połowy włosów. Podobnie postępujemy ze skórą głowy. Następnie zawijamy włosy w folię i nakładamy czepek. Ciepło wzmaga działanie oleju i ułatwia wnikanie aktywnych substancji. Po tym czasie włosy należy dobrze umyć szamponem. Czas trzymania oleju na włosach zależy tak naprawdę od kondycji włosów i naszych upodobań.
Można także wykonać olejowanie włosów na noc. Sposób nakładania oleju tak naprawdę jest dowolny. Nie jest błędem olejowanie włosów na sucho, choć najprostszą i najczęściej wybieraną metodą jest olejowanie włosów na mokro. To najlepszy sposób, bo wilgoć (włosy nie mogą być bardzo mokre) wzmaga działanie oleju.
Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, dobrze jest wykonać olejowanie włosów na odżywkę. W tym celu należy najpierw zwilżyć włosy, nałożyć porcję odżywki i następnie wetrzeć we włosy olej. Wszystkie składniki wcieramy z umiarem, by całość nie spływała po plecach. Taki koktajl trzyma się na głowie od godziny do około trzech, by nie obciążyć za bardzo włosów. Ten zabieg przyda się po wizytach u fryzjera ingerujących w strukturę włosa.
Olejowanie włosów warto wykonać po keratynowym prostowaniu. Tu jednak trzeba zwracać baczną uwagę na skład oleju, by nie uszkodzić efektów prostowania. Bezwzględnie unikamy wszystkich olejków zawierających silikony. W sieci można też spotkać wiele opinii zachwalających olejowanie włosów przed farbowaniem. My jednak zalecamy rozwagę. O ile w przypadku ciemnych włosów taki zabieg przed farbowaniem nie powinien zaszkodzić, to przy rozjaśnianiu bądź farbowaniu na blond mogą się pojawić problemy z nasyceniem kolorem i jego trwałością.
Olejowanie włosów w domowej łazience ma tę zaletę, że można je wykonać w dowolnym momencie, korzystając z chwili wolnego czasu. Olejowanie włosów to zabieg, gdzie przyjemność idzie w parze ze skutecznością. Jeśli zastosujemy zdrowe składniki, włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem i urzekających zapachem.
Może zainteresują Cię również:
Jak stosować olej lniany na włosy?
Jak stosować olej arganowy na włosy?
Jak przechowywać olej kokosowy?
Zobacz inne wpisy: