Kategorie

Konto

Koszyk

Jak przechowywać olej lniany?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany to produkt, który zdecydowanie warto wprowadzić do codziennej diety. Ma mnóstwo zalet i pozytywnych właściwości. Wymaga również specjalnego traktowania, a przede wszystkim przechowywania. Gdzie więc najlepiej trzymać olej lniany? I co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym specyfiku? Sprawdź nasze wskazówki.

Olej lniany – gdzie przechowywać ten produkt?

Kupiłeś butelkę oleju lnianego? To świetny pomysł! Regularne spożywanie oleju na pewno pozytywnie wpłynie na twój stan zdrowia, samopoczucie i ogólną kondycję całego organizmu. Aby tak było, musisz ten specyfik odpowiednio traktować. Co to dokładnie oznacza? Jeśli chodzi o olej lniany, temperatura przechowywania jest absolutną podstawą – powinna wynosić od 4 do 10 stopni Celesjusza. Tylko wtedy odpowiednio długo zachowa świeżość i swoje pozytywne właściwości. Wynika to z faktu, że pod wpływem ciepła, światła słonecznego i powietrza obecne w nim kwasy omega-3 i omega-6 łatwo się utleniają.

Gdy zależy nam, by zachować w jak najlepszym stanie olej lniany, przechowywanie w lodówce będzie najlepszą możliwą opcją. Kolejną kwestią jest to, że specyfik ten spożywać należy wyłącznie na zimno – po podgrzaniu lub dodaniu go do gorących dań traci swój zdrowotny wpływ na organizm i staje się jedynie oryginalną przyprawą. Podobnie jeśli chcemy polać nim jakąś potrawę (na przykład sałatkę), to koniecznie powinniśmy to zrobić tuż przed spożyciem.

Jak przechowywać olej lniany? I dlaczego warto mieć na uwadze tę kwestię już na etapie zakupu?

Dlatego też najlepiej kupować go w sklepach, delikatesach lub aptekach, co do których mamy pewność, że odpowiednie warunki przechowywania są w nich przestrzegane – a więc takich, które trzymają olej lniany w lodówce. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że spożywanie go przyniesie pożądane efekty.

Olej lniany powinien być dostępny w butelkach z ciemnego szkła – gdyż tylko takie odizoluje go od światła słonecznego. Należy też pamiętać, że największe wartości odżywcze i zdrowotne ma olej lniany tłoczony na zimno.

Olej lniany – jak długo przechowywać ten produkt?

Załóżmy, że kupiłeś olej lniany. Ile trzymać go w lodówce, by mieć pewność, że przez cały czas będzie miał tak samo pozytywny wpływ na nasz organizm? Jeżeli jeszcze nie otworzyłeś butelki, decydująca będzie tutaj data ważności na opakowaniu. Po otwarciu nie powinieneś natomiast pić oleju dłużej niż przez trzy tygodnie. Jeśli wydłużysz ten czas, raczej nie przyniesie to żadnych przykrych konsekwencji, ale pozytywnych efektów również nie – twoja samodyscyplina i regularność pójdą więc na marne.

Krótki czas użyteczności oleju lnianego warto wziąć pod uwagę podczas kupowania – przy doborze rozmiaru butelki. Ponieważ dzienna dawka tego specyfiku dla dorosłej osoby wynosi 3-4 łyżki, nie warto nabywać opakowania większego niż 500 ml – bo nie zdążymy go zużyć. Chyba że planujemy włączyć olej lniany do diety całej naszej rodziny – wtedy kupienie od razu litrowej butelki na pewno nam się opłaci.

Olej lniany to niesamowity produkt, który – jeśli jest regularnie zażywany – może mieć na organizm doskonały wpływ i w znacznym stopniu poprawić jego kondycję. Aby jednak tak się stało, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad dotyczących zakupu i przechowywania tego specyfiku.

Nie powinieneś mieć już wątpliwości, gdzie kupować olej lniany, jak przechowywać ten produkt i na co zwracać uwagę przy jego zażywaniu. Koniecznie włącz go do swojej codziennej diety!

Więcej inspirujących tematów o olejach i produktach bio znajdziesz w naszej kategorii Olej oliwa sosy .