Kategorie

Konto

Koszyk

Walizka podróżna – jaką wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Walizka podróżna – jaką wybrać?

Zakup odpowiedniej walizki ma istotny wpływ na komfort naszej podróży, dlatego jednym z najważniejszych parametrów wyboru właściwego modelu powinno być przede wszystkim to, czym i w jakim celu podróżujemy. Walizka powinna nie tylko chronić nasz bagaż przed zniszczeniem, ale w pełni odpowiadać również warunkom, w jakich podróżujemy. Zupełnie inny jest bowiem komfort podróży pociągiem, a jeszcze inny samolotem czy nawet samochodem. Jaką zatem walizkę podróżną wybrać?

Jaka walizka do samolotu?

Na pokład samolotu można zabrać ze sobą bagaż podręczny, który może mieć postać zwykłej torby, plecaka lub nawet małej walizki na kółkach – niezależnie od rodzaju preferowanego przez nas bagażu podręcznego, każdy z nich musi spełniać pewne, ściśle określone przez danego przewoźnika warunki. Przed wylotem powinniśmy zatem dokładnie sprawdzić, jakie limity odnośnie bagażu podręcznego zostały określone przez daną linię lotniczą. Chodzi tu przede wszystkim o jego maksymalne wymiary oraz wagę. Więcej ta ten temat pisaliśmy tutaj.

Jaka walizka do samolotu – wymiary

W większości przypadków wymiary bagażu podręcznego nie mogą przekraczać wymiarów: 55x40x25 cm – wartość ta jest jednak dość orientacyjna, dlatego przed podróżą warto dokładnie sprawdzić tę informację na stronie wybranej linii lotniczej.

Jaka walizka na tygodniowy wyjazd?

Na tygodniowy wyjazd najlepsza okaże się średniej wielkości walizka podróżna o pojemności 60-70 litrów. Jeżeli decydujesz się na dłuższą podróż i wiesz, że walizka podręczna okaże się w tym przypadku niewystarczająca, powinieneś zaopatrzyć się w dużą walizkę do samolotu. W przypadku wyjazdów dłuższych niż tydzień odpowiednie mogą okazać się modele o wysokości minimum 68 cm oraz pojemności około 90-130 litrów.

Walizki podróżne – komplet

Dobrym pomysłem może okazać się również zakup kompletu walizek podróżnych, aby móc w dowolny sposób konfigurować bagaż, dostosowując go do indywidualnych potrzeb oraz czasu podróży. Warto zainwestować także w specjalne dodatki takie jak: kosmetyczka, kuferek czy torba podręczna.

Walizka czy torba podróżna?

Jeżeli przewozisz wartościowe rzeczy, chcesz skorzystać z luku bagażowego i oprócz ubrań czy kosmetyków masz zamiar spakować jeszcze laptopa lub niezbędne dokumenty, wybierz na bagaż podręczny praktyczną walizkę. Jeżeli postawisz na modele wykonane z twardego materiału termoplastycznego, możesz mieć pewność, że uchronią Twój bagaż przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Takie walizki podróżne wykazują dużą odporność na odkształcenia w momencie nacisku, co w przypadku lotu samolotem jest niestety częstym zjawiskiem. Jeżeli zależy Ci na pełnym poczuciu bezpieczeństwa i jeszcze większej ochronie Twojego bagażu, możesz postawić na walizkę do samolotu z zamkiem szyfrowym TSA. Walizki z kółkami obracającymi się o 360 stopni oraz wyposażone w teleskopową rączkę regulowaną jeszcze bardziej zwiększą komfort Twojego podróżowania.

Jeżeli natomiast planujesz długie wakacje i chcesz zabrać ze sobą dużą liczbę ubrań, wybierz torbę podróżną. Te o dużej pojemności pomieszczą wszystkie potrzebne przedmioty oraz akcesoria, zapewniając jednocześnie ład i porządek dzięki pojemnym komorom oraz kieszeniom. Modele z odpinanym regulowanym paskiem dają możliwość noszenia torby podróżnej na ramieniu lub w ręce – wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb. Pasek pozwoli także zamocować torbę na stelażu walizki podróżnej, co jeszcze bardziej zwiększy komfort transportowania bagażu.

Wygoda użytkowania walizki podróżnej w znacznej mierze zależy od organizacji znajdującej się w niej przestrzeni. Warto zatem zaopatrzyć się w model, który będzie posiadał w środku dodatkowe kieszenie zapinane na suwak – dzięki temu bez problemu pomieścisz w nim wszelkie drobne przedmioty, jak np. dokumenty.