Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki termos wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki termos wybrać?

W okresie jesienno-zimowym nie ma nic lepszego, jak łyk ciepłego napoju, który rozgrzeje i postawi na nogi. Dlatego już niebawem dobry termos stanie się naszym nieodłącznym towarzyszem w drodze do pracy, szkoły czy też podczas rodzinnych wycieczek. Warto pamiętać, że termosy i kubki termiczne mogą się nam przydać o każdej porze roku. Również latem, kiedy zapewniają łyk zimnego, orzeźwiającego napoju. Na co zwrócić uwagę przy kupnie i jaki termos wybrać, aby idealnie wpasował się w nasze potrzeby?

Najlepszy termos, czyli jaki?

Warto kupić termos, który długo trzyma ciepło. Czas uzależniony jest od grubości ścianek, liczby uszczelek, temperatury otoczenia, materiału wykonania i szczelności naczynia. Najlepsze termosy utrzymują ciepło płynów nawet ponad 20 godzin! Przy kupnie termosu pamiętajmy o tym, że cieńsze ścianki ograniczają wymianę ciepła przez przewodzenie i powinny być pokryte substancją dobrze odbijającą światło.

Termos szklany czy metalowy?

Materiał wykonania ma wpływ na utrzymanie temperatury, wytrzymałość termosu i komfort jego użytkowania. Zaletami termosu ze szklanym środkiem są przede wszystkim dobra izolacja termiczna i niska cena. Taki produkt będzie jednak mniej odporny na uszkodzenia i upadki. Termos metalowy ze stali nierdzewnej ma nieco gorsze właściwości izolacyjne, ale jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie wody. Co więcej – jest też lżejszy, ponieważ nie zawiera szklanego wkładu.

Termosy turystyczne

Czy jedziemy w góry, czy też na Mazury, dobry termos turystyczny powinien znaleźć się w naszym wyposażeniu. Jeśli wybieramy się na piknik nad jeziorem, lepiej zabrać ze sobą termos ze szklanym wkładem, który dłużej utrzyma ciepło. Gdy jednak naszym celem są górskie szczyty, to do plecaka spakujmy solidny termos ze stali nierdzewnej. Będzie on bardziej odporny na uszkodzenia i lżejszy, co ma duże znaczenie w przypadku długich wędrówek i ciężkiego ekwipunku.

W termosach turystycznych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają ich użytkowanie. Podwójna komora umożliwia przechowywanie dwóch napojów, a specjalny uchwyt usprawnia przenoszenie termosu. Niektóre termosy mają też dodatkowe naczynie do picia umieszczone pod nakrętką, dzięki czemu możemy poczęstować napojem towarzysza podróży.

Jaką pojemność termosu wybrać?

Zastanówmy się, podczas jakich czynności termos będzie nam towarzyszył. Wystarczy mały termos do kawy i herbaty na krótki spacer, nieco większy do pracy czy też taki potrzebny na wyprawę w teren. Duże znaczenie ma również wielkość torby lub plecaka, do którego schowamy nasz gadżet. Najczęściej wybierane są termosy o pojemności 0,5-1 litra. Możemy też znaleźć duże termosy o pojemności nawet powyżej 2 litrów. Takie produkty często przydają się podczas przyjęć organizowanych w domu i ogrodzie.

Termos dla dziecka: gadżet do zadań specjalnych

Termos z wizerunkiem ulubionej postaci z kreskówki, misia czy też ze śmiesznym napisem? Do korzystania z takiego gadżetu dzieci nie trzeba długo namawiać. Może nawet stanie się ulubionym przyborem kuchennym naszych pociech? Wybierając termos dla dzieci do szkoły, weźmy pod uwagę przede wszystkim jego pojemność i wagę. Najlepiej kupić produkt o pojemności 0,5 l, wykonany ze stali nierdzewnej, która jest lżejsza od szklanego wkładu.

Jaki termos wybrać?

Kupując dobry termos, pamiętajmy przede wszystkim o swoich potrzebach i warunkach, w jakich będziemy go użytkować. Najważniejsze, żeby nasz termos był wytrzymały, szczelny i miał odpowiednią pojemność. Nie kupujmy dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak kubki czy łyżeczki, jeśli nie będą przydatne.

Gdy zastanawiamy się, czy lepiej przyda nam się termos, czy kubek termiczny, warto zajrzeć do artykułu: Termos czy kubek termiczny – podpowiadamy. Na koniec dobra rada: twój napój pozostanie ciepły na dłużej, jeśli wcześniej napełnisz termosy i kubki termicznena kilka minut wrzątkiem, a dopiero później wlejesz napój.