Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie głośniki do komputera kupić?

Opublikowano: sie 04,2021 11:37

Jakie głośniki do komputera kupić?

Komputer już od dłuższego czasu pełni rolę domowego centrum rozrywki, w tym urządzenia do obsługi multimediów. Filmy, gry czy muzyka mają zawsze warstwę dźwiękową, a ta wymaga oczywiście głośników. Inne głośniki wybierzemy jednakże do komputera biurowego, gdzie liczy się oszczędność miejsca i dźwięk wystarczający do konferencji wideo. Jeszcze inne do swojego komputera podłączy osoba o zamiłowaniu do słuchania muzyki z plików wysokiej jakości. Różni użytkownicy sięgną po bardzo odmienne głośniki do swoich komputerów.

Spis treści

Jakie głośniki do komputera?

Głośniki komputerowe to bardzo szeroka kategoria. Od małych, lekkich i zajmujących niewiele miejsca głośników stereo za zaledwie kilkadziesiąt złotych, po duże, ciężkie, wielokolumnowe zestawy lub nowoczesne sound-bary. Osobna kategoria to głośniki do laptopa, zwykle niewielkie i mobilne, nieraz z własnym zasilaniem bateryjnym. Do różnych zadań znajdziemy na rynku bardzo zróżnicowane konstrukcje.

Wybierając głośniki do komputera trzeba ustalić kilka elementów. Najważniejszym jest z pewnością sposób wykorzystywania głośników. Głośniki do komputera stacjonarnego mogą być nawet duże i ciężkie, jako, że raczej nie będziemy ich przenosić. Tym samym to właśnie ten rodzaj głośników komputerowych uchodzi za najlepiej brzmiący.

Głośniki do laptopa to już nieco inny profil użytkowania. Są one najczęściej lekkie i zajmują niewiele miejsca. Niektóre posiadają zasilanie bateryjna, lub korzystają z prądu dostarczanego przez gniazdo USB komputera. To niestety skutkuje stosunkowo niewielką mocą głośników, przez co nie są one w stanie konkurować ze stacjonarnymi pod względem jakości brzmienia. Warto pamiętać, że głośniki do komputera na USB przyspieszają zużywanie baterii komputera, do którego zostały podłączone.

Tanie głośniki stereo, wybierane są najczęściej tam, gdzie jakość dźwięku nie ma dużego znaczenia. Głównie dotyczy to komputerów biurowych. Niektóre zestawy składające się tylko z dwóch głośników, chociaż pozornie jest to rozwiązanie niedoskonałe ze względu na brak głośnika niskotonowego, potrafią generować naprawdę ładny i czysty dźwięk. Większość użytkowników, którym zależy na jakości brzmienia i głośności powinno szukać raczej wśród tzw. głośników 2+1 lub 5+1. Dobre głośniki do komputera z subwooferem (lub inaczej: z głośnikiem niskotonowym) na ogół mają też głośniki satelitarne korzystające z więcej niż jednego przetwornika. To sprawia, że są w stanie w miarę wiernie oddać brzmienie różnych dźwięków: od wysokich, przez średnie, aż po reprodukowane przez subwoofer dźwięki niskie. W tańszych zestawach 2+1 znajdziemy raczej proste głośniki satelitarne o pojedynczym przetworniku i stosunkowo niewielkie subwoofery. Zaletą takich rozwiązań są przede wszystkim niewysoka cena oraz oszczędność miejsca.

Warto zwrócić też uwagę na charakterystykę głośników. Moc podawana przez producentów często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na opakowaniach wielu głośników możemy zobaczyć liczby przekraczające 1000 W, podczas gdy same głośniki wyglądają niepozornie i kosztują niewiele. To efekt podawania pozornej mocy chwilowej (PMPO), a nie bardziej rzetelnej mocy skutecznej dźwięku (RMS). Tę drugą częściej zobaczymy na opakowaniach nieco lepszych jakościowo głośników.

Warto zwrócić też uwagę na markę głośników, chociaż z pewnością nie można się kierować wyłącznie nią. Powszechnie cenione są m.in. głośniki komputerowe Creative czy głośniki do komputera Logitech. Wśród marek, których głośniki wymieniane są wśród najlepszych konstrukcji są także JBL oraz Harman Kardon (obie należące do tej samej grupy kapitałowej). Dobrą opinią wśród tańszych modeli cieszą się zaś głośniki do komputera Microlab.

Ile kosztują głośniki do komputera?

Tak jak każda zróżnicowana kategoria urządzeń, także i głośniki komputerowe mogą pochwalić się bardzo szerokim zakresem cen. Czy istnieją tanie i dobre głośniki komputerowe? To zależy od samego użytkownika, a konkretnie jego preferencji. Dla mniej wymagających rzeczywiście odpowiedź może być twierdząca. Im wyższe oczekiwania, tym większa szansa na to, że przy zakupie trzeba będzie sięgnąć głębiej do portfela.

Cena głośników do komputera może wahać się od ledwie kilkudziesięciu, do (w przypadku najbardziej zaawansowanych zestawów głośnikowych) nawet kilku tysięcy złotych. Postaramy się przybliżyć informacje o tym jakie głośniki warto wybrać w różnych segmentach cenowych.

Najważniejsze przy wyborze głośników jest prawidłowe określenie oczekiwań. Jeśli chcemy słuchać muzyki w dużym salonie, to wybierzemy inny model niż osoba grywająca w gry w małym pokoju. Modeli głośników do komputera są na rynku setki. Przed zakupem warto odsłuchać, jak brzmi interesujący nas model… lub kupić go w sieci. Będzie taniej, a wymiana na inny, jeśli brzmienie nie będzie takie jak chcemy, jest znacznie łatwiejsza.

 

Może zainteresują Cię również:

Jakie głośniki do komputera do 100 zł?

Wybieramy głośnik Bluetooth! Zobacz nasze propozycje

Jakie słuchawki z mikrofonem?

Głośniki

Kolumny głośnikowe

Głośniki przenośne