Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie?

Opublikowano: sie 05,2021 13:35

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie.jpg

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie. Kilka praktycznych porad

Ogród to miejsce, w którym często stawiamy kosz na śmieci. Powinien być on jednak nie tylko funkcjonalny, lecz również schludny i nie rzucający się w oczy. Jak uzyskać taki efekt? Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zabudowaniu kosza na śmieci na działkę. Kosz na śmieci ogrodowy — gdzie najlepiej go ustawić? Miejsce na niego warto ustalić już na etapie projektowania ogrodu. Kosz na śmieci do ogrodu ustawić można na przykład tuż przy furtce. Pozwoli to na wygodny odbiór śmieci i nie będzie zaburzać wyglądu działki. Kosz ogrodowy na śmieci z powodzeniem znaleźć może się również we wnęce ogrodzenia. Zadbać należy tutaj o to, aby miała ona 2 furtki — jedną od ogrodu, drugą — od ulicy. Pozwoli to na wygodne przenoszenie worków z odpadami.

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie? Warto pamiętać o obowiązujących w naszym kraju przepisach. Aby móc zbudować śmietnik o powierzchni nie przekraczającej 10 m2, nie jest wymagane pozwolenie. W zupełności wystarczające jest tu zgłoszenie tego faktu w lokalnym urzędzie. Odległość kosza na śmieci ogrodowego od domu sąsiada wynosić powinna minimum 3 m, a od granicy działki — co najmniej 2 m. Taki dystans nie jest jednak wymagany wówczas, gdy kosz na śmieci do ogrodu przylega do kubła znajdującego się na sąsiedniej działce lub kiedy granica posesji biegnie wzdłuż ulicy.

Jak zasłonić kosze na śmieci? Najlepiej je zabudować. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie ukryć nieestetyczny pojemnik na odpady. To jednak nie jedyna jego zaleta. Zabudowa kosza skutecznie chroni go przed nagrzewaniem i opadami atmosferycznymi. Efekt – brak ulatniającego się, nieprzyjemnego zapachu z pojemników. Co więcej, składowane w ten sposób śmieci nie przyciągają dzikich zwierząt, takich jak szczury czy dziki. Zabudowa na śmieci ułatwia również utrzymanie koszy w czystości.

Jak zasłonić pojemniki na śmieci? Konstrukcje tego typu najczęściej mają otwieraną od góry klapę, do której przymocowuje się pokrywę kosza. Podnosząc obudowę, otwieramy równocześnie pojemnik na odpady. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort codziennego użytkowania zabudowy. Znajdujący się w jej wnętrzu kosz opróżnia się korzystając z otwieranych od frontu drzwiczek. Dzięki temu można szybko i wygodnie wyjąc kosz na zewnątrz i pozbyć się jego zawartości.

Optymalna głębokość fundamentu w przypadku wiaty śmietnikowej to 60 cm. Uprzednio wykopany otwór należy zabezpieczyć przy pomocy folii budowlanej i ułożyć zbrojenie składające się z prętów. Następnie wylewamy beton lub cementową posadzkę i stawiamy murek lub przymocowujemy słupki z cegły.

Zabudowa śmietnika w ogrodzie

Aby kosze na drewno i inne odpady nie rzucały się w oczy, warto zadbać o estetyczną zabudowę śmietnika. Do tego celu wykorzystać można zarówno palety, jak i drewniane deski czy metalowe dachy. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom i ogród będą się prezentowały w pełni estetycznie.

Zabudowa śmietnika z palet

Chcąc skutecznie ukryć kosze i worki na śmieci, zdecydować można się na zakup lub samodzielne wykonanie obudowy śmietnika z palet. Budowa zabudowy śmietnika z palet nie jest skomplikowana, dzięki czemu niemalże każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Z palet zrobić można również kompostownik do ogrodu lub domek na narzędzia ogrodowe. Ich ogromną zaletą jest możliwość pomalowania na dowolny kolor oraz przysłonięcia pnączami.

Zabudowa śmietnika drewniana

Jak ukryć kosze i pojemniki znajdujące się w przydomowym ogrodzie? Do tego celu wykorzystać można zabudowę śmietnika drewnianą. Taka drewniana zabudowa śmietnika wygląda estetycznie i dobrze sprawdza zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji ogrodu. Aby mogła ona w należyty sposób spełniać swoją funkcję, drewno, z którego została wykonana musi zostać zaimpregnowane. Jedynie wówczas zabudowa będzie odporna na czynniki atmosferyczne, a co za tym idzie – z powodzeniem korzystać będzie można z niej przez cały rok.

Zabudowa śmietnika metalowa

Kosze na śmieci – jak jeszcze można je zabudować? Kolejnym z dostępnych rozwiązań jest zabudowa śmietnika metalowa. Prezentuje się ona schludnie i bardzo dobrze sprawdza w przypadku nowoczesnych aranżacji. Do niewątpliwych atutów metalu zaliczyć można również łatwość w utrzymaniu w czystości, higieniczność, brak konieczności specjalistycznej konserwacji oraz odporność na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu i śniegu, wahania temperatur czy promieniowanie UV. Taką zabudowę koszy na śmieci z powodzeniem ustawić można zarówno na posesji prywatnej, jak i osiedlu mieszkalnym czy w pobliżu restauracji lub hotelu.

To jednak nie wszystkie dostępne rozwiązania. Kosz na śmieci ukryć można w zabudowie wykonanej z tworzyw sztucznych. Jest ona odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, takie jak wysoka temperatura oraz wilgoć i łatwa w czyszczeniu. Zabudowa tego typu bardzo dobrze sprawdza się zarówno w ogrodach, jak i na działkach rekreacyjnych.

 Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

                                  

Siatka i panele ogrodzeniowe                       

Dom i aranżacja wnętrz                       

Domowe rośliny                       

Środki czystości                       

Ogrodzenia i pastuchy                       

Kupujemy kosiarkę spalinową                       

Krety                       

Sposoby na ślimaki w ogrodzie