Kategorie

Konto

Koszyk

Z czego zrobić kompostownik?

Opublikowano: sie 05,2021 13:30

Z czego zrobić kompostownik.jpg

Sprawdzamy, z czego zrobić kompostownik

Z czego zrobić kompostownik? Do stworzenia kompostownika do ogrodu możesz wykorzystać zarówno deski, jak i paletę czy beczkę. Jak zrobić kompostownik? Kompostownik ogrodowy zbudować możesz także z cegieł.

Jak zrobić kompostownik z desek?

Z czego zrobić kompostownik? Do tego celu możesz wykorzystać między innymi deski. Kompostownik z desek jest nieco pracochłonny wykonaniu, lecz ma on jedną dużą zaletę, jaką jest możliwość dowolnego modyfikowania odstępu pomiędzy poszczególnymi deskami na kompostownik. Co więcej, prezentuje się on bardzo estetycznie. Jak zrobić kompostownik z desek krok po kroku? Do tego celu, poza deskami potrzebować będziesz 4 palików o długości minimum 120 cm, siatki, takera, folii perforowanej, młotka oraz gwoździ. Na czym postawić kompostownik? Warto postawić go na równym, zacienionym podłożu. Pierwszy etap budowy stanowi wyznaczenie zagłębienia w podłożu i wkopanie palików w ziemię. Jeżeli korzystasz ze starych desek, oczyść je z resztek lakieru lub farby i przeszlifuj. Nowe należy natomiast zaimpregnować. Przytnij deski na długość odpowiadającą odległości pomiędzy palikami. Przymocuj je przy pomocy gwoździ, zostawiając kilkucentymetrowe szpary pomiędzy deskami. Z pomocą takera przymocuj siatkę. Na koniec, wyłóż kompostownik uprzednio podziurawioną folią.

Jak zrobić kompostownik z palet?

Sprawdzony sposób na ekologiczny ogród? Kompostownik z palet! Nasz pomysł na kompostownik z palet opiera się o wykorzystanie 6 europalet, farby olejnej, łączników do drewna, wkrętarki lub śrubokrętu, siatki o drobnych oczkach oraz łopaty. Na początku zaimpregnuj palety i poczekaj, aż wyschną. Wyznacz liniami miejsce, w którym znajdować będzie się kompostownik. Palety połącz ze sobą przy pomocy łączników do drewna. Wbij je lekko w ziemię, wyłóż podłoże siatką i połóż na dnie drobno pocięte gałęzie lub torf. Wykonaj dach z palet o gęsto rozstawionych sztachetach. Aby mieć pewność, że taki kompostownik posłuży Ci przez długi czas, co około 2 lata dokładnie oczyść konstrukcję, wysusz i ponownie zaimpregnuj.

Jak zrobić kompostownik z beczki?

Aby dom i ogród były w pełni ekologiczne, zdecydować możesz się na zbudowanie kompostownika z beczki. Taka konstrukcja jest niedroga i łatwa w wykonaniu. Jak zrobić kompostownik z beczki? Do jego wykonania najlepiej wykorzystać plastikową beczkę. Pierwszy etap stanowi wycięcie z niej dna przy pomocy piłki ręcznej. Dzięki temu, organizmy glebowe, takie jak na przykład dżdżownice będą mogły przedostać się do wnętrza kompostownika. Następnie, na całej długości beczki nawierć otwory, które gwarantować będą należyty stopień wentylacji. Ustaw ją w zacienionej części ogrodu, na płaskim podłożu, a górny otwór przykryj uprzednio podziurkowaną folią.

Jak zrobić kompostownik murowany?

Na działce postawić możesz również kompostownik murowany. Główną zaletą kompostownika murowanego jest jego trwałość. Sprawia to, że budując go możesz mieć pewność, że posłuży Ci przez długie lata. Jak zrobić kompostownik murowany? Niezbędne będzie tu postawienie odpowiednio wytrzymałej konstrukcji na fundamentach. Ściany murowanego kompostownika wykonać można z betonowych pustaków i cegieł. Warto, by posiadał on ażurowe ściany, które zapewnią dostęp świeżego powietrza. Godnym polecenia rozwiązaniem jest kompostownik dwukomorowy. W jednej jego części zachodzi proces dojrzewania materiału, w drugiej znajduje się natomiast ziemia kompostowa.

Kompostownik z cegieł – jak zrobić?

Z czego jeszcze można zbudować kompostownik do ogrodu? Do tego celu wykorzystać można również cegłę, najlepiej klinkierową. Jak zbudować kompostownik z cegieł? Do tego celu powinno się użyć specjalistycznej zaprawy murarskiej z trasem do klinkieru. To minerał pochodzenia wulkanicznego, który odpowiada za ograniczenie pojawiania się wykwitów. O czym warto pamiętać budując kompostownik z cegieł? Ścianę z cegieł należy murować w taki sposób, aby pomiędzy poszczególnymi cegłami znajdowały się szpary. Taki kompostownik z cegły może posiadać 3 lub więcej ścianek.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak zbudować domek na narzędzia ogrodowe.

Szukasz praktycznych elementów wyposażenia ogrodu? Na Arena.pl znajdziesz między innymi oświetlenie ogrodowe, które nada mu przytulnego charakteru i ułatwi poruszanie się po zmroku. Dostępne są tutaj także wysokiej jakości kosiarki. Do wyboru masz kosiarki ręczne, kosiarki spalinowe oraz kosiarki elektryczne.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

                      

Płytki stara cegła  

Trampolina ogrodowa

Glebogryzarki    

Jaki leżak ogrodowy             

Myjka ciśnieniowa   

Kupujemy kosiarkę spalinową   

Krety                       

Sposoby na ślimaki