Kategorie

Konto

Koszyk

Jak segregować śmieci w domu?

Opublikowano: sie 05,2021 13:33

Jak segregować śmieci w domu.jpg

Jak prawidłowo segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu? Jak ułatwić sobie utrzymanie czystości w gospodarstwie domowym? Kosze na drewno i inne odpady znajdować powinny się nie tylko na zewnątrz danego budynku. Niezbędny będzie również specjalny zestaw pojemników do domowej segregacji śmieci. To sprawdzony sposób na to, jak prawidłowo segregować śmieci w domu. Pojemniki tego typu są podzielone na osobne komory, co znacząco ułatwia segregowanie odpadów. Co więcej, nie zajmują one zbyt dużo miejsca. Jak segregować śmieci w mieszkaniu o małym metrażu? Do tego celu wykorzystać można również kosze montowane na drzwiach szafki znajdującej się pod zlewem. Jak zorganizować segregację śmieci w domu? Przed wyrzuceniem, opakowania po mleku czy butelki po wodzie mineralnej należy opróżnić i zgnieść — dzięki temu będą zajmowały mniej miejsca. Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym? Bioodpadów nie należy umieszczać w workach, lecz bezpośrednio w koszu.

Pojemniki i kosze na śmieci – kolor ma znaczenie

1 lipca 2017 roku wszedł w życie Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z nim, segregacja śmieci została podzielona na 5 różnych frakcji. Jakie kolory mają kosze do segregacji śmieci? Kosze na śmieci niebieskie są przeznaczone na opakowania papierowe, i tekturowe, kartony, czasopisma, ulotki, torby papierowe, książki i zeszyty. Powinny być one pozbawione lakierowanych okładek oraz taśm klejących. Do takich domowych pojemników do segregacji nie należy wrzucać zużytych chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, zatłuszczonego lub lakierowanego papieru, kartonów po napojach i mleku, pieluch oraz worków po materiałach budowlanych. Zielone kosze i pojemniki dedykowane są szklanym butelkom po napojach i żywności oraz wykonanych ze szkła opakowaniom po kosmetykach. Słoiki wrzucać można do nich jedynie po uprzednim usunięciu ich zawartości, bez nakrętek. Do zielonych koszy nie można wrzucać porcelany, ceramiki, doniczek, szkła żaroodpornego, żarówek, reflektorów samochodowych, strzykawek, luster, monitorów, szyb okiennych oraz zniczy z woskiem. Żółte kosze na śmieci do biura służą do wyrzucania uprzednio odkręconych i zgniecionych plastikowych butelek po napojach, kartonów po mleku, puszek aluminiowych, plastikowych reklamówek i toreb, folii aluminiowej, puszek po konserwach, zakrętek od słoików oraz kapsli. Nie należy umieszczać w nich butelek z zawartością, zużytych baterii, opakowań po lekach, puszek po lakierach i farbach, części samochodowych oraz sprzętu AGD. Jakie jeszcze kolory mogą mieć pojemniki do segregacji śmieci? Spotkać można się również z ich wersją brązową. Do takich koszy wrzuca się odpady bio, takie jak obierki, gałęzie drzew, liście, skoszona trawa, resztki jedzenia czy niezaimpregnowane drewno. Nie są one natomiast przeznaczone na popiół, kości i odchody zwierząt, płyty wiórowe, ziemię, kamienie czy zaimpregnowane drewno. Jakie jeszcze kosze do segregacji śmieci występują? Są to kosze i worki na śmieci w kolorze czarnym. Przeznaczone są one na odpady zmieszane, takie jak sery, jaja, mięso, ryby, oleje do smażenia, odchody zwierząt, produkty higieniczne, torebki po herbacie, niedopałki papierosów, pióra, sierść, włosy, zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe, żwirek z kuwety, zapalniczki, zbite naczynia, obuwie oraz ubrania. Nie należy wrzucać do nich odpadów wielkogabarytowych i budowlanych, lekarstw, opon, baterii, zużytego sprzętu elektronicznego, odpadów medycznych oraz opakowań po środkach ochrony roślin.

Segregacja śmieci w domu – dlaczego warto?

Po co segregować odpady? Jest to jeden z najważniejszych elementów troski o środowisko naturalne. Dzięki segregacji odpadów możliwe staje się znaczące zredukowanie ilości śmieci i właściwe wykorzystanie surowców wtórnych. Na skutek tego, nie zalegają one w lasach czy na wysypiskach, lecz są powtórnie wykorzystywane. Mowa tutaj o materiałach, takich jak papier, metal czy szkło. Tego typu surowce wtórne mogą zostać poddane procesowi recyclingu i posłużyć do stworzenia nowych produktów. Segregacja śmieci w domu przyczynia się również do oszczędności wody, energii, paliwa oraz węgla. Skutkiem sortowania śmieci w domu jest także mniejsze zanieczyszczenie wód gruntowych i powietrza oraz zredukowana degradacja terenów zielonych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet małe zmiany wprowadzane w pojedynczym gospodarstwie domowym są w stanie przynieść wymierne korzyści dla środowiska.

Z naszego bloga dowiesz się również, jaki kompostownik do ogrodu wybrać i jaką miotłę warto kupić.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

          

Kosze i pojemniki na pranie                       

Kosze                       

Kosze na owoce i warzywa                       

Kosze i plecaki trekkingowe                       

Dom i aranżacja wnętrz                       

Domowe rośliny                                

Środki czystości