Kategorie

Konto

Koszyk

Kosz na bioodpady – o czym musisz wiedzieć?

Opublikowano: sie 05,2021 13:37

Kosz na bioodpady – o czym musisz wiedzieć.jpg

Kosz na bioodpady – co warto wiedzieć?

Kosz na bioodpady – co to takiego? Na początku 2018 roku w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy zmieniające zasady segregacji odpadów. Poza żółtym, zielonym oraz niebieskim pojemnikiem pojawił się również brązowy. Ostatni z nich to kosz na bioodpady do domu. Nazywane są one również odpadami biodegradowalnymi lub bio. To odpady organiczne, które powstają w gospodarstwach domowych z resztek jedzenia lub roślin i ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu procesowi rozkładu. Kosze na bioodpady – co można do nich wrzucać? Są to: obierki warzyw i owoców, skorupki od jajek, fusy po kawie i herbacie, resztki produktów mlecznych, łupiny orzechów, suche pieczywo, zwiędnięte kwiaty cięte oraz doniczkowe, chwasty, trawa, liście, gałęzie, owoce spadłe z drzew oraz resztki po zbiorach rolniczych. Kosz na bioodpady do kuchni nie nadaje się natomiast na surowe mięso, kości, zepsutą żywność, resztki jedzenia w płynie, drewno, ziemię, odchody, piasek oraz środki ochrony roślin. Gdzie wyrzucać odpad biodegradowalne? Jak już zostało wspomniane, służy do tego brązowy – duży lub mały kosz na bioodpady. Uwaga! Śmieci nie należy do niego wrzucać w workach foliowych. Mimo że gwarantują one wygodę i higienę, podczas przetwarzania odpadów muszą zostać rozerwane i oddzielone od resztek organicznych. Nawet po profesjonalnym przetworzeniu, mogą się dostać do bioodpadów, skutecznie uniemożliwiając ich kompostowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczanie odpadów w papierowych torbach lub specjalnych workach kompostowalnych. Do tego celu wykorzystać można także zalegające w domu kartony.

 

Kontener, pojemnik czy kubeł na bioodpady?

W sklepach spotkać można się zarówno z pojemnikami na odpady bio, jak i kubłami na bioodpady czy pojemnikami na odpady biodegradowalne. Który z nich wybrać? W kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki na bio. Przed domem ustawić można kontener na bioodpady, a w ogrodzie – kosze na drewno. Do miejsc pracy najlepiej nadają się z kolei kosze na śmieci do biura. Pojemniki na bioodpady do domu produkowane są z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się plastikowe pojemniki na bioodpady. Są one niedrogie, łatwe w czyszczeniu i dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Do czynienia możemy mieć również z kontenerami na bioodpady ze stali nierdzewnej. Prezentują się one estetycznie, nie pochłaniają zapachów, nie odbarwiają się z czasem i nie ulegają korozji. Godne polecenia są także kosze metalowe. Ich główną zaletą jest odporność na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak opady, wahania temperatur czy promienie słoneczne. Aby kosz na odpady biodegradowalne mógł w należyty sposób spełniać swoją funkcję, powinien być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu i dopasowany do przestrzeni, jaką dysponujesz. W małych kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki do zabudowy przeznaczone do zamontowania na drzwiach szafki.

Kosz na bioodpady – jaką pojemność wybrać?

Dostępne w sklepach kosze na bioodpady różnić mogą się od siebie pojemnością. Który z nich wybrać – kosz bio 60l czy kosz na bioodpady 240l? Wszystko zależy od wielkości danego gospodarstwa domowego, a co za tym idzie – ilości generowanych przez niego odpadów. Niemniej istotne jest to, jak często lokalna firma zajmująca się wywożeniem śmieci jest zobowiązana do ich odbioru. Idealne kosze i pojemniki to takie, które nie są ani za duże, ani zbyt małe. W pierwszym wypadku istnieje ryzyko zalegania bioodpadów przez długi czas, na skutek czego mogą one zacząć gnić, wydzielać nieprzyjemne zapachy i przyciągać zwierzęta, takie jak na przykład szczury. Jeżeli chodzi natomiast o za mały kubeł, istnieje prawdopodobieństwo, że śmieci będą się z niego wysypywały lub będzie trzeba je bardzo często wynosić, co może się okazać nieco problematyczne. Kolejna ważna kwestia, którą należy uwzględnić kupując kosze i worki na śmieci to sezonowość wyrzucania poszczególnych odpadów. W lecie do kosza na bioodpady 120l z powodzeniem wyrzucać można różnego rodzaju odpady po porządkach w ogrodzie, w zimie natomiast – popiół. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednego mniejszego pojemnika, takiego jak kosz na bioodpady 60l i większego, typu kosz na odpady bio 240l. Pojemnik na odpady 60 litrów może się znaleźć w kuchni, pod zlewem, większy — przed domem lub w ogrodzie.

Na naszym blogu znajdziesz również wiele innych przydatnych wskazówek. Dowiesz się z niego między innymi, jakie meble do kuchni są najmodniejsze w tym sezonie czy jak urządzić małą kuchnię.

          

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:                                  

Kosze i pojemniki na pranie                       

Kosze                        

Kosze na owoce i warzywa                       

Kosze i plecaki trekkingowe                       

Dom i aranżacja wnętrz                       

Domowe rośliny                       

Środki czystości                       

Jaką miotłę warto kupić