Czym malować płyty OSB?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:23

Czym malować płyty OSB.jpg

Płyty OSB świetnie sprawdzają się przy wykańczaniu mieszkań. Mogą posłużyć jako dekoracja ściany albo materiał do produkcji drzwi i mebli. Będą prezentowały się nowocześnie i stylowo – niezależnie od tego, czy zechcesz pozostawić je w stanie surowym, czy też pomalować.


Jaką farbą malować płyty OSB?

Czy płytę OSB można malować? Tak! Zanim jednak zabierzesz się za malowanie płyty OSB, dobrze przygotuj jej powierzchnię. Powinna być sucha, odtłuszczona, czysta i gładka (przyda Ci się szlifierka albo papier ścierny). Czeka Cię teraz zagruntowanie płyty OSB. Pomocne będą preparaty gruntujące albo żywica polimerowa.

Co dalej? Przygotuj potrzebne pędzle i akcesoria oraz lakiery lub farby do drewna


Jak pomalować płytę OSB?

Wiele zależy od tego, czy planujesz malowanie OSB farbą, czy lakierem, a także - gdzie znajduje się płyta (w budynku czy na zewnątrz):

  • Lakierowanie płyty OSB pozwoli Ci zachować jej naturalny, surowy wygląd. Jaki lakier do płyty OSB wybrać? Najlepiej sprawdzają się lakiery jachtowe na alkidowo-uretanowej bazie.
  • Malowanie płyt OSB wewnątrz wymaga zastosowania farb do drewna – najlepiej epoksydowych, poliuretanowych lub olejno-ftalowych. Dzięki użyciu tych rodzajów farb zarówno płyta OSB pomalowana na biało, jak i każdy inny kolor będzie odporna na wodę i łatwa do utrzymania w czystości.

Jaki rodzaj farby na OSB wygląda najlepiej? Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze. Najczęściej jednak płyty wiórowe pokrywane są farbami w jasnych kolorach. Taki zabieg sprawia, że wciąż widoczna pozostaje cała struktura płyty OSB. Kolory jedynie wydobywają jej oryginalny charakter.

  • Farba do płyt OSB na zewnątrz powinna chronić płytę przed działaniem czynników atmosferycznych. Najlepiej w tej roli sprawdzają się po prostu impregnaty do drewna.


Jak zabezpieczyć płytę wiórową przed wilgocią?

Zabezpieczenie (impregnacja) płyt OSB jest konieczne niezależnie od tego, czy planujesz malowanie płyt OSB wewnątrz budynku, czy na zewnątrz.


Czym impregnować płytę OSB wewnątrz? 

Planujesz wykończenie wnętrz przy użyciu płyt wiórowych? Specjalistyczny impregnat do płyt OSB nie będzie Ci potrzebny. Wystarczy, że płytę pokryjesz lakierem lub wspomnianymi już rodzajami farb. Jeśli lubisz majsterkowanie, podczas zakupu zwróć również uwagę na zestawy narzędziowe (przydadzą się w każdym domu!) oraz narzędzia do obróbki drewna (takie, jak piły ręczne i brzeszczoty, łuparki do drewna czy siekiery i młotki).


Czym zabezpieczyć płytę OSB na zewnątrz – prosto i trwale?

Co na płytę OSB na zewnątrz? Nie ma lepszej metody zabezpieczenia materiałów drewnianych niż użycie impregnatu. Najlepsze efekty da impregnacja płyty OSB preparatem na bazie oleju. Impregnat nie powinien zawierać soli. Dobrze gdy jest dość rzadki (łatwiej rozprowadzisz go na powierzchni płyty) i szybko się wchłania.


Jeśli płyty OSB znajdują się na zewnątrz, bo zrobiłeś z nich stół warsztatowy albo psią budę, na pewno jesteś miłośnikiem majsterkowania. Twój dom i ogród muszą wyglądać niezwykle! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy też pomocne artykuły: Jaka wkrętarka do 500 zł? oraz Jaka wyrzynarka? Oto 3 nasze propozycje!Płyta OSB a woda?

Chcesz mieć pewność, że ściany z płyt OSB na zewnątrz przetrwają deszcze i śnieżyce? W takim razie płyty drewniane na zewnątrz zabezpiecz przed wilgocią według następującego schematu:

  • Płyty OSB na zewnątrz na pewno są zakurzone lub pokryte innymi zabrudzeniami – oczyść je;
  • Zaimpregnuj płytę (użyj żywicy polimerowej albo specjalnego impregnatu);
  • Płyta OSB na zewnątrz jest gotowa do malowania. Nałóż najpierw cienką, a potem grubszą warstwę farby.

To wszystko! Właśnie na całe lata zabezpieczyłeś płytę OSB! Zastosowanie na zewnątrz i niekorzystne warunki atmosferyczne już jej nie zaszkodzą!


Płyty OSB to modne i ciekawe wykończenie zarówno wnętrz, jak i zewnętrznych części budynków. Aby cieszyć się nimi przez długie lata, warto odpowiednio zabezpieczyć oraz pomalować płyty. Dzięki temu zyskasz nie tylko piękną, ale przede wszystkim wytrzymałą ozdobę domu!


Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:
Pokaż więcej