Kategorie

Konto

Koszyk

Dalmierz – co to jest?

Opublikowano: sie 04,2021 13:52

Dalmierz – co to jest?

Czym jest dalmierz? Czy wykorzystuje się go tylko w profesjonalnych zastosowaniach? Czy może sprawdzi się także w domu? A może w ogólne nie warto sobie zaprzątać głowy takim urządzeniem? Sprawdźmy podstawowe parametry i zastosowania dalmierza.

Spis treści

Dalmierz – co to jest i jak działa?

Dalmierz to urządzenie, które zdalnie określa odległość do danego punktu lub przedmiotu. Dalmierze początkowo wykorzystywane były głównie w wojskowości, pozwalając na dość dokładne określanie odległości do celu, co ułatwiało prowadzenie ognia artyleryjskiego i poprawiało celność. Nowoczesne dalmierze pełnią w wojsku wciąż tę samą rolę. Obecnie jednak używa się ich także do wielu zastosowań cywilnych.

Dalmierze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać informację o odległości między różnymi punktami. Coraz częściej zastępują one klasyczne miary, gdyż pozwalają na dużo szybszy i bardziej dokładny pomiar. Często stają się dodatkowym elementem wyposażenia innych urządzeń, takich jak np. poziomice laserowe czy lasery krzyżowe. Czy dalmierz może się przydać w domu lub firmie? Oczywiście!

Dalmierze optyczne

Obecnie w użyciu znajdują się trzy typy dalmierzy. Pierwszym z nich są dalmierze optyczne, które upowszechniły się w I połowie XX wieku i z powodzeniem spełniają swoje zadanie do dzisiaj. Składają się z dwóch układów optycznych umieszczonych bardzo blisko siebie, które są ustawione tak, by obraz obu się pokrywał. Rozwiązanie takie pozwala na pomiar kąta paralaksy osi obu obiektywów, co z kolei umożliwia określenie odległości. Rozwiązanie takie jest oczywiście obarczone pewnym błędem, przez co dziś spotyka się je dość rzadko. Dalmierze optyczne znaleźć można w niektórych aparatach fotograficznych czy zestawach myśliwskich.

Dalmierze ultradźwiękowe

Dużo nowocześniejsze są z pewnością dalmierze elektromagnetyczne, zwane też utradźwiękowymi. Ich zasada działania oparta jest na zestawie złożonym z nadajnika i odbiornika fal radiowych o określonej częstotliwości. Obliczanie odległości polega w tym przypadku na pomiarze czasu, jaki potrzebowała fala na dotarcie do celu, odbicie i powrót do odbiornika. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie dużo bardziej dokładnych pomiarów i na daleko idącą automatyzację samego procesu. Łatwość obsługi i skuteczność dalmierzy elektromagnetycznych sprawiła, że jeszcze nie tak dawno królowały one w większości zastosowań. Dziś jednak są one wypierane przez urządzenia laserowe.

Dalmierze laserowe

Zasada działania dalmierzy laserowych jest w zasadzie bardzo podobna do urządzeń ultradźwiękowych. W ich przypadku za dokonanie pomiaru odpowiada głowica optyczna, która zamiast fali radiowej wysyła promień lasera. Ta wydawałoby się niewielka różnica ma spore znaczenie użytkowe. Pomiar dokonywany dalmierzem laserowym jest bowiem praktycznie natychmiastowy i bardzo dokładny. Dodatkowo z racji wyświetlenia plamki świetlnej w miejscu odbicia się wiązki lasera dużo łatwiej wybrać miejsce pomiaru. Ma to spore znaczenie w przypadku określania odległości od elementów o skomplikowanym kształcie.

Gdzie kupić dalmierz?

Jaki dalmierz będzie najbardziej uniwersalny i przyda się zarówno w pracy, jak i w domu czy ogrodzie? Z pewnością laserowy! Dobrej jakości dalmierze laserowe i inne przyrządy miernicze można kupić np. na platformie Arena.pl.

Może zainteresują Cię również:

Narzędzia dla mechanika – jak wybrać?

Jaki zestaw narzędzi do samochodu?

Klucze imbusowe – narzędzie niezbędne w każdym domu!

Narzędzia

Dalmierze ☆ Mierniki dystansu

Mierniki