Kategorie

Konto

Koszyk

Poziomica laserowa – idealna podczas remontów!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Poziomica laserowa – idealna podczas remontów!

Nowoczesne urządzenia i narzędzia potrafią zdecydowanie przyspieszyć i ułatwić prowadzenie prac remontowych czy wykończeniowych w domu lub mieszkaniu. Jednym z ciekawych rozwiązań tego typu są z pewnością poziomice laserowe. Co koniecznie powinno się wiedzieć na ich temat i gdzie można je kupić?

Poziomica laserowa – jak działa?

Słowo poziomica powszechnie kojarzy się z długą listwą wyposażoną w charakterystyczne oczka wodne z pływającym w nich bąbelkiem powietrza. Opis ten pasuje jednak jedynie do klasycznych poziomic wodnych, które bardzo długo były jedynym urządzeniem tego typu na rynku. Rozwój technologii sprawił jednak, że dziś coraz popularniejsze są poziomice laserowe, które pozwalają nie tylko na określenie poziomu czy pionu danego przedmiotu, ale posiadają też wiele dodatkowych możliwości. Funkcję pomiarową w omawianych poziomicach pełni widzialne światło lasera, które pozwala na wytyczenie pionów i poziomów na ścianach. Niektóre poziomice laserowe wyposażone są także w libelle wodne – znane z klasycznych poziomic.

Jaka poziomica laserowa do domu?

Wybór poziomicy laserowej dla siebie zawsze powinien wynikać z realnych potrzeb, a nie przypadkowego zakupu związanego z promocją czy ładnie wyglądającą reklamą. Warto wiedzieć, że najważniejszą kwestią w tym przypadku jest określenie, czy urządzenia będziemy używać jedynie w pomieszczeniu, czy także na zewnątrz. Promień lasera generowany przez większość zwykłych poziomic może być bowiem bardzo słabo widoczny w świetle słonecznym, co w sposób oczywisty uniemożliwi pracę. W takich warunkach poradzą sobie tylko wyspecjalizowane narzędzia przystosowane do pracy na dworze.

Drugą ważną kwestią jest zasięg promieni laserowych, który musi być dostosowany do wielkości pomieszczeń. Zasięg najpopularniejszych poziomic laserowych wynosi bowiem od około 5 do 10 m. Na parametr ten wpływ ma oczywiście też oświetlenie – w bardzo jasnych pokojach mogą bowiem pojawić się podobne problemy jak na słońcu.

Szukając poziomicy laserowej warto też zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje. Obecnie na rynku dostępne są modele wyposażone dodatkowo w miarę, dalmierz, klasyczne libelle czy uchwyt ścienny – pozwalający na jej przymocowanie do płaszczyzny. Bardzo często optymalnym rozwiązaniem może być jednak poziomica laserowa ze statywem. Pozwala ona bowiem na precyzyjne ustawienie na dowolnej wysokości i w każdym miejscu.

Poziomica czy laser krzyżowy?

Mówiąc o poziomicach laserowych koniecznie trzeba wspomnieć o urządzeniu pokrewnym – tzw. laserze krzyżowym. Oba rozwiązania różnią się generowaną wiązką światła. W pierwszym przypadku jest ona pojedyncza, w drugim – podwójna i ułożona prostopadle do siebie, tworząc charakterystyczny krzyż. W praktyce ma to spore znaczenie użytkowe, gdyż pozwala nie tylko na wyznaczanie pionu i poziomu, ale też kątów prostych.

Warto w tym miejscu też dodać, że na rynku dostępne są jeszcze bardziej złożone urządzenia, takie jak lasery wieloliniowe, rotacyjne czy wielopłaszczyznowe, które są jednak głównie używane przez profesjonalistów do bardziej skomplikowanych zadań. W praktyce podczas typowych prac remontowych najbardziej uniwersalne i przydatne będą mimo wszystko lasery krzyżowe. Nie znaczy to jednak, że poziomice laserowe nie mają sensu. W bardzo wielu przypadkach będą one bowiem w zupełności wystarczające.

Poziomica laserowa – gdzie kupić?

Częstym problemem związanym z zakupem różnego rodzaju narzędzi czy przyrządów mierniczych do prac remontowych jest znalezienie dobrego sklepu – w którym liczyć można na duży wybór, wysoką jakość produktów oraz niskie ceny. Sklepy stacjonarne są w tym zakresie ograniczone – warto więc skorzystać z oferty sklepów internetowych. Wiele interesujących nas artykułów, takich jak chociażby właśnie poziomice laserowe czy inne produkty używane podczas prac w domu i ogrodzie, znaleźć można na Arena.pl – zapraszamy do zakupów!