Kategorie

Konto

Koszyk

Jak uszyć zasłony do salonu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak uszyć zasłony do salonu?

Salon z pewnością jest wizytówką każdego eleganckiego domu. Nieodłącznym elementem wyposażenia salonu są pełne dyskretnego uroku detale, jak na przykład firany i zasłony. To właśnie one tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat dobrze urządzonych wnętrz. Dzięki nam dowiesz się, jak dobrać piękne zasłony do salonu oraz jaki rodzaj zasłon będzie najlepszy dla danego stylu dekoracyjnego.

Jak uszyć zasłony krok po kroku?

Przedstawiamy niezbędne wskazówki związane z szyciem ekskluzywnych zasłon do salonu.

W pierwszej kolejności zastanów się nad interesującym cię stylem. Pomysł na zasłony do salonu powinien korespondować z resztą pomieszczenia oraz dekoracjami i ozdobami całego domu. Na tym etapie niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego materiału.  

Oprócz funkcji praktycznej, zasłony do salonu spełniają także funkcję dekoracyjną. Lekkie i przewiewne zasłony uszyjesz z tiulu, woalu, szyfonu, perkalu lub jedwabiu. Do popularnych materiałów należą także juta, mora, brokat oraz tafta. Jako materiał na zasłony do salonu nowoczesnego doskonale sprawdzi się szeleszcząca tafta, modny batyst i naturalny len. Te tkaniny nadają się zarówno do uszycia prostych zasłon do salonu, jak również efektownych zasłon do salonu glamour.

Aby uszyć zasłony krok po kroku należy:

 1. Dokładnie zmierzyć okno – przy szyciu zasłon mierzymy długość karnisza. Jeśli zasłony mają być gładkie, otrzymany wynik podziel na pół. Jeśli mają się marszczyć, długość karnisza będzie odpowiadać długości górnej części jednej zasłony.
 2. Kupić odpowiednia tkaninę – pamiętaj, że materiał na zasłonę musi być o 20-30 cm dłuższy niż materiał na firanę.
 3. Przygotować narzędzia – będziesz potrzebować: maszyny do szycia, taśmy przezroczystej do firan, nici, nożyczek i ozdobnej lamówki.
 4. Pociąć i obszyć materiał – potnij tkaninę do ustalonych wcześniej wymiarów i obszyj na maszynie dłuższe boki materiału.
 5. Wstawić taśmę – w krótsze (górne) boki materiału należy wszyć taśmę firanową i utworzyć tunele, w które następnie wsunie się karnisz.
 6. Wszyć lamówkę –  dół zasłony należy obszyć ozdobną lamówką.

Co jeszcze warto wiedzieć, szyjąc zasłony do salonu?

Co zrobić, gdy nie chcesz wieszać zasłon na karniszach na klasycznych tunelach? Marzą ci się zasłony na kółkach, zasłony na żabki, zasłony na przelotkach lub zasłony rzymskie i weneckie?

Jak uszyć zasłony na przelotkach?

Przelotki to niewielkie elementy, które są nabijane bezpośrednio na zasłony. To specjalne dwuczęściowe krążki, które montuje się w górnej części tkaniny, a następnie zakłada na karnisz. Przelotki nakładamy parzyście, w odległości ok. 14 cm. Aby zamontować przelotkę, należy przyłożyć ją do materiału w odpowiednim miejscu, zaznaczyć otwór do wycięcia i wyciąć koło, w które następnie wkłada się przelotkę i zamyka na zatrzask. Otwór obrębiamy nićmi lub wypalamy wypalarką.

Jak uszyć zasłony na żabki?

Ostatnimi czasy powraca moda na żabki. Jednak obecnie pełnią one raczej funkcję dekoracyjną, zastępując mało estetyczne kółka karnisza. Kółka żabek klamerek zakłada się bezpośrednio na rurkę karnisza. Dostępne obecnie żabki mają oryginalne kształty i nierzadko są zdobione kryształami. Szyjąc zasłony na żabki, należy po prostu obszyć górną krawędź tkaniny i podłożyć dół.

Jak uszyć zasłony na kółkach?

Nowoczesne zasłony na kółkach są dedykowane do montażu na karniszach drążkowych. Montaż metalowych kółek jest bardzo podobny do montażu przelotek. Odstęp powinien wynosić ok. 10-12 cm. Po nałożeniu dwóch części kółka na wycięty uprzednio otwór, zgniatamy je mocnym ściśnięciem.

A może zasłony rzymskie lub zasłony weneckie?

Zasłony – a właściwie rolety – rzymskie i weneckie po rozwinięciu wyglądają jak klasyczne zasłony okienne. Stanowią doskonałą alternatywę dla zasłon montowanych na karniszach. Szycie rolet wcale nie jest trudne.

Aby uszyć rolety, należy:

 1. Ustalić dokładny rozmiar rolety.
 2. Stworzyć wykrój.
 3. Przygotować materiał do szycia.
 4. Dokładnie zaprasować materiał począwszy od dłuższych boków.
 5. Zszyć tkaninę.
 6. Przygotować roletę do powieszenia.

Piękne zasłony to ozdoba każdego salonu. W sklepach można znaleźć szeroki wybór produktów tego typu, jeśli jednak żaden z nich nas nie usatysfakcjonuje, to z łatwością uszyjemy własne zasłony – takie, które w pełni wpasują się w wystrój naszego domu.