Czym malować drewno?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:28

Czym malować drewno.jpg

Chcesz zmienić wygląd swoich mebli, drewnianej podłogi albo ścian letniskowego domku? Wbrew pozorom nie jest to trudne! Jeśli tylko odpowiednio przygotujesz powierzchnię do malowania i wybierzesz odpowiedni preparat, poradzisz sobie znakomicie!


Czym najlepiej malować drewno?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie, czym malować drewno. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Malowanie drewna możesz przeprowadzić, stosując farby do drewna, ale też lakiery, bejce, lazury i oleje. 

Jeśli planujesz malowanie farbą drewna (zwłaszcza surowego), które znajduje się na zewnątrz, koniecznie sięgnij też po impregnaty do drewna.


Spray do malowania drewna

Malowanie (zwłaszcza dużych powierzchni) bardzo ułatwia spray do drewna. Wystarczy przygotować powierzchnię do malowania – czyli oczyścić ją, zeszlifować i odtłuścić – a potem można szybko pokryć całość równą warstwą koloru. Sprayu do malowania drewna należy jednak używać ostrożnie i precyzyjnie. Inaczej można szybko nanieść na jedno miejsce zbyt grubą warstwę farby. Farba-spray do drewna najlepiej sprawdzi się, jeśli kilkukrotnie rozpylisz na całej powierzchni jak najcieńszą jej warstwę.


Pędzel do malowania drewna

Pędzle i wałki to podstawowe narzędzia malarskie – także przy pokrywaniu kolorem drewna. Jak wybrać odpowiedni pędzel do malowania drewna? Na początek dobrze jest wiedzieć, że pędzle do malowania drewna oznaczane są kolorem brązowym – i to głównie na te zwracaj uwagę podczas zakupów. 


Farby i lakiery do drewna nakłada się płaskim pędzlem z włosia naturalnego lub sztucznego. Jeśli planujesz bejcowanie surowego drewna, wybierz płaski pędzel bez trzonka (będziesz mógł wykonywać bardziej zdecydowane i precyzyjne ruchy). Do malowania parkietu przyda Ci się z kolei szeroki pędzel, określany czasem mianem spaltera.


Pędzle świetnie nadają się też do malowania małych elementów – np. zabawek. Jeśli chcesz podarować swojemu dziecku piękny i trwały drobiazg, sprawdź nasze podpowiedzi: Drewniane zabawki dla niemowląt - 5 propozycji, które pokocha każde dziecko oraz Zabawki drewniane dla dziewczynki - 5 propozycji.


Pistolet do malowania drewna

Duże powierzchnie szybko i równo pomalujesz, używając pistoletu do malowania drewna. Ale uwaga! Pistolety do malowania drewna wymagają wprawy i precyzji. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z tą metodą, a zależy Ci na perfekcyjnym efekcie, rozważ zatrudnienie doświadczonego specjalisty, który pomaluje wskazane przez Ciebie powierzchnie. Tobie pozostanie jedynie obróbka drewna, czyli przygotowanie go do malowania.


Wałek do malowania drewna

Kiedy warto zdecydować się na wałek do malowania drewna? Świetnie sprawdzi się on przy malowaniu dużych powierzchni – nie pozostawi smug oraz zużyje mniej farby niż pędzel. Wałki do malowania drewna wykorzystasz więc, jeśli zamierzasz zmienić kolor ścian domu lub dużych zabawek ogrodowych – np. piaskownicy. Jeśli nie ma jej jeszcze w Twoim ogrodzie (a masz dzieci lub wnuki), koniecznie przeczytaj nasz artykuł Drewniana piaskownica ogrodowa - ulubione miejsce zabaw każdego malucha.


Farby do malowania drewna. Jaka najlepsza?

Każda farba do malowania drewna różni się właściwościami i zastosowaniem. Dlatego też nie ma jednej najlepszej farby do malowania drewna:

  • dobra farba do malowania drewna na zewnątrz powinna przede wszystkim tworzyć na nim powłokę hydrofobującą („odpychającą” wodę), a jej skład – opierać się na olejach i woskach;
  • jako farba do malowania na drewnie w pomieszczeniach świetnie sprawdza się farba kredowa. Możesz jednak wybrać inną farbę do malowania drewna wewnątrz, np. akrylową lub alkidową;
  • jeśli szukasz farby do malowania drewna dla dzieci, zwróć uwagę, by była ona w pełni bezpieczna (wybierz atestowany produkt) i bezzapachowa.


Olej do malowania drewna

Lubisz naturalny, bliski naturze styl? Chcesz, aby Twój dom i ogród były jak najbardziej ekologiczne? Drewniane elementy tarasu i altanek podkreśl przy użyciu oleju do malowania drewna. Zastosowanie tej metody sprawi, że powierzchnia pozostanie matowa, a słoje – podkreślone. Olej do malowania drewna na zewnątrz zabezpieczy też je przed wpływem czynników atmosferycznych.


Lakier do malowania drewna

Równie dobrze, jak olej, do impregnacji sprawdzi się lakier do malowania drewna. Pokryta nim powierzchnia stanie się błyszcząca, a faktura drewna – podkreślona. Lakiery do malowania drewna możesz nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.


Agregat do malowania drewna

Czym są agregaty do malowania drewna? Są to te same urządzenia, które znasz pod nazwą pistoletów! Agregat do malowania drewna, dzięki metodzie natryskowej, polecany jest do nanoszenia farby na duże powierzchnie.  

Malowanie drewna pozornie wydaje się dość trudnym zadaniem. Jeśli jednak zaopatrzysz się w odpowiednie artykuły budowlane (szlifierkę, papier ścierny, pędzle, wałki i farby), szybko przekonasz się, że praca z drewnianą powierzchnią jest bardzo przyjemna. Zaskoczy Cię też na pewno jakość efektów, które osiągniesz! Wystarczy, że dobrze dobierzesz materiały do pracy!


Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:



Pokaż więcej