Kategorie

Konto

Koszyk

Drewniana piaskownica ogrodowa – ulubione miejsce zabaw każdego malucha!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Drewniana piaskownica ogrodowa – ulubione miejsce zabaw każdego malucha!

Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na dworze. Dzieci wychodzą na podwórka, szukając nowych sposobów i miejsc na zabawę. To czas, kiedy warto zastanowić się nad wzbogaceniem placu zabaw w ogrodzie o piaskownicę. Nie tylko zapewni pociechom frajdę i zajęcie na długi czas. Tworzenie budowli z piasku rozwinie też ich kreatywność i pomysłowość. Zobacz, co wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej piaskownicy!

Piaskownica ogrodowa – drewniana czy plastikowa?

To pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem lub samodzielnym zbudowaniem piaskownicy. Oba typy mają swoje wady i zalety, więc warto poświęcić chwilę i dobrze się zastanowić.

Drewniana piaskownica ogrodowa

Drewniane piaskownice zdaniem wielu użytkowników są bardziej trwałe i posłużą na dłużej. Zabezpieczone lakierem, przez lata zachowują dobry stan, a odnowienie ich także nie jest wymagające. Wystarczy skorzystać z lakieru i impregnatu, by ponownie zabezpieczyć miejsce zabaw przed insektami i mikroorganizmami szkodliwymi dla zdrowia dzieci.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że drewniana piaskownica postawiona raz, nie jest już łatwa do przeniesienia w inne miejsce. Dlatego zawczasu warto dobrze przemyśleć, gdzie zostanie ustawiona. W przyszłości możesz przecież potrzebować przestrzeni na większy plac zabaw.

Plastikowa piaskownica ogrodowa

Plastikowe piaskownice są dużo łatwiejsze do przeniesienia w inne miejsce, a opróżnione z piasku mogą służyć do innych zabaw – można je wykorzystać choćby jako suche baseny na kulki czy zimą jako sanki.

Większym problemem jest jednak wytrzymałość i dbanie o stan techniczny plastikowej piaskownicy. Na szczęście bez większego problemu można ją schować, kiedy skończy się sezon zabaw na świeżym powietrzu.

Drewniana piaskownica ogrodowa – jaki rozmiar?

Kupując zabawki ogrodowe trzeba wziąć pod uwagę, ile dzieci będzie z nich korzystać i w jakim będą wieku. Drewniana piaskownica o wymiarach 120×120 cm dobrze sprawdzi się jako miejsce zabaw dla jednego czy dwóch dzieci.

Jeśli jednak wiemy, że przyciągnie więcej amatorów piaskowych babek i zamków, dobrze pomyśleć o czymś większym – piaskownicy o  wymiarach 150×150 cm czy nawet 200×200 cm. Więcej miejsca pozwoli uniknąć kłótni i jeszcze bardziej dać się ponieść fantazji przy tworzeniu budowli z piasku.

Piaskownica ogrodowa – otwarta czy zadaszona?

Gdy wiemy już, z jakiego materiału chcemy piaskownicę oraz ustaliliśmy, jaki rozmiar najlepiej nada się do naszego ogrodu, pozostaje odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie – czy piaskownica powinna być otwarta, czy zamknięta?

Zanim się nad tym zastanowimy, zwróćmy uwagę na jeszcze jedno: nasza piaskownica ogrodowa powinna mieć atest, by z pewnością  była niegroźna dla użytkowników.

Drewniana piaskownica otwarta

Z posiadaniem otwartej piaskownicy może wiązać się trochę kłopotów. Przede wszystkim z łatwością dostaną się do niej owady i insekty. Jeżeli do podwórka mają dostęp koty, miejsce zabaw dla dzieci może szybko stać się kuwetą tych zwierzaków. Kolejnym problemem jest wilgoć. W przypadku otwartej piaskownicy rano piasek na wierzchu może być mokry od rosy. Na szczęście nie trzeba wiele wysiłku, by samodzielnie przygotować zakrycie.

Drewniana piaskownica zamykana

Można także od razu zdecydować się na drewnianą piaskownicę z zamknięciem. Dzięki temu uniknie się powyższych nieprzyjemności i z łatwością schowa w jednym miejscu wszystkie zabawki do piaskownicy, unikając bałaganu w ogrodzie. Dodatkowo zamknięcia często są przygotowane tak, by po złożeniu służyć za ławeczkę.

Drewniana piaskownica z baldachimem lub daszkiem

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest piaskownica ogrodowa z baldachimem. Po zabawie posłuży on za zamknięcie, a w trakcie dnia zapewni cień, dzięki czemu dzieci bez obaw będą mogły przez długie godziny bawić się w piasku także w upalne, słoneczne dni.

Drewniana piaskownica z daszkiem

Podobne zastosowanie ma piaskownica z daszkiem. Odpowiednio zabezpieczone drewniane zadaszenie będzie przy tym trwałe i wytrzymałe, posłuży więc na długie lata!

Jedno jest pewne. Kiedy zdecydujesz, jaką piaskownicę wybrać, dzieci pokochają to miejsce!

Pokaż więcej