Kategorie

Konto

Koszyk

Jak przygotować trawnik do zimy?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak przygotować trawnik do zimy?

Wiele osób zapomina o tym, że o to, aby nasz trawnik był piękny przez cały rok, należy dbać nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią. Zima to trudny okres dla wszystkich roślin ogrodowych, w tym dla traw tworzących trawnik. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ochronić trawnik przed zimowymi chłodami i przygotować go do wiosny. W temu celu warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt ogrodniczy – i przystąpić do pracy!

Koszenie trawnika przed zimą

Szczególnie ważne jest prawidłowe koszenie trawnika. Trawa nie powinna być przycięta ani zbyt krótko, ani zbyt wysoko. W przeciwnym razie może dojść do przemarznięcia korzeni lub rozwoju patogenów grzybowych. Wskutek tego trawa wiosną będzie słabo odrastać. A jaka jest najlepsza wysokość ostatniego koszenia? Powinna ona wynosić około 4 cm. Należy je wykonać w drugiej połowie października lub na początku listopada, jeśli jesień jest ciepła.

Aby nasz trawnik przed zimą był w dobrym stanie, koszenie trzeba wykonywać sprawdzonymi kosiarkami. Do wyboru mamy kosiarki elektryczne, kosiarki spalinowe i tzw. traktorki. Te pierwsze wykorzystuje się na trawnikach o powierzchni do 500 m2 , drugie na trawnikach o powierzchni do 2000 m2, a traktorki sprawdzają się najlepiej na jeszcze większych trawnikach, na przykład na boiskach sportowych czy w dużych ogrodach. Poza tym do koszenia trawnika przed zimą, a także w pozostałych sezonach, przydają się podkaszarki lub nożyce do trawy – dzięki nim można skosić trawę w trudno dostępnych miejscach, na przykład przy płotach i krawężnikach czy dookoła drzew i krzewów. Należy przy tym pamiętać, aby nie kosić mokrej trawy – nie tylko może ona uszkodzić kosiarkę, ale i skaleczyć osobę, która kosi trawnik.

Odpowiednie nawożenie – klucz do sukcesu

Odpowiadając na pytanie: jak przygotować trawnik na zimę?, radzimy także wziąć pod uwagę właściwe nawożenie trawnika. Nawóz do trawnika stosowany jesienią powinien mieć małą zawartość azotu lub w ogóle go nie zawierać (niepotrzebnie przed zimą pobudziłby trawnik do wzrostu), posiadając za to dużo fosforu i potasu, dzięki którym trawy przystosowują się dobrze do zimy i lepiej znoszą niską temperaturę. Nawożenie trawnika jesienią nie może być jednak przesadzone – lepiej z niego zrezygnować niż przenawozić trawnik, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nowo posianymi trawami, które czerpią jeszcze substancje odżywcze z nasion. Dlatego w czasie pielęgnacji trawników przed zimą zaleca się stosowanie bardzo małych dawek nawozów. Ostatnie nawożenie trawnika jesienią powinno nastąpić w październiku.

Aeracja trawnika i co jeszcze?

Oczywiście oprócz koszenia i nawożenia trawnik przed zimą wymaga jeszcze innych czynności pielęgnacyjnych. Zalicza się do nich napowietrzanie i czyszczenie trawnika. Wykonuje się je glebogryzarkami (kultywatorami), aeratorami oraz grabiami do liści. Glebogryzarki są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zakładamy nowy trawnik – mechanicznie wzruszają ubitą glebę, jednocześnie ją napowietrzając i odchwaszczając. Aeratory zaś poprzez nakłuwanie darni rozluźniają ziemię i również ją napowietrzają, nie niszcząc przy tym trawnika. Aeracja trawnika może być wykonywana nie tylko przed zimą, ale i przez cały rok. Tradycyjne czyszczenie trawnika jesienią polega natomiast na grabieniu liści. Powinno się je wykonywać regularnie, aby zapobiec zacienianiu i gniciu trawnika. Zamiast grabi do usuwania liści można używać dmuchaw i odkurzaczy do liści.

Pielęgnacja trawnika nie jest skomplikowana, wymaga jednak systematyczności. Dzięki przestrzeganiu tych kilku prostych zasad z pewnością będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok.