Kategorie

Konto

Koszyk

Jak pielęgnować trawnik? 3 przydatne narzędzia

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak pielęgnować trawnik? 3 przydatne narzędzia

Piękny trawnik cieszy oko prawie przez cały rok – może oprócz okresu, kiedy przykryty jest śniegiem. Ale żaden trawnik nie będzie prezentować się dobrze bez naszej pomocy. O tym, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, o czym powinniśmy pamiętać przez cały rok i jakie narzędzia do trawnika znacznie ułatwią nam pracę nad wymarzonym ogrodem, przeczyta poniżej.

 

Pielęgnacja trawnika – to musisz wiedzieć!

Każda pora roku stawia przed nami nowe wyzwania. Różnice wynikają także z innych czynników – wieku trawy i jej rodzaju (pielęgnacja nowego trawnika wymaga innych wspomagaczy i działań niż trawnika kilkuletniego), rodzaju podłoża, stopnia nasłonecznienia i nawodnienia, charakteru trawnika (inaczej zajmujemy się typowym trawnikiem w ogrodzie czy na działce, inaczej piłkarską murawą).

Pielęgnacja trawnika latem

Lato to problematyczna pora roku dla naszych trawników. Zaczynamy zadawać sobie takie pytania jak: jak pielęgnować trawnik latem?, jak często podlewać trawnik w upały?, co zrobić, aby trawnik nie tracił pięknego, szmaragdowego koloru? Trawa potrzebuje nawet 5 litrów wody na 1 m2 – podczas upałów i susz jest to wynik niedostępny w naturalny sposób. Pielęgnacja trawnika w upały wymaga aktywnego działania. Pielęgnacja trawnika latem to przede wszystkim regularne podlewanie (najlepiej wczesnym rankiem, ewentualnie w razie przedłużających się susz również wieczorem). Nie podlewamy w dużym słońcu (różnica temperatur może uszkodzić darń, a woda zanim zdąży się wchłonąć – wyparuje). Mimo, że trawnik latem rośnie wolniej, nadal powinniśmy go kosić – przede wszystkim, aby nie dopuścić do zakwitnięcia trawy.

Pielęgnacja trawnika jesienią

Lato minęło, trwa pielęgnacja trawnika – jesień stawia przed nami nowe wyzwania, a tym największym jest zima. Po pierwsze zaopatrujemy się w bogate w fosfor i potas nawozy, które wzmocnią korzenie trawy. Pielęgnacja trawnika przed zimą wymaga także regularnego koszenia aż do pierwszych przymrozków. Trawnika nie pozostawiamy na zimę zbyt wysokiego, przycinamy go do 2-3 cm wysokości. Pamiętamy także o tym, aby zgrabić wszystkie liście i gałęzie.

Pielęgnacja trawnika zimą

Zimą trawnik nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji – nie kosimy go, nie nawozimy i nie podlewamy. Ale warto pamiętać o tym, aby go nie przyduszać, chociażby odgarniętym śniegiem czy chodząc zimą po trawniku.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Po zimie czas na wielka reaktywację trawnika – to zwłaszcza wtedy przydadzą nam się narzędzia do utrzymania trawnika. Gdy tylko mróz ustąpi, a gleba zmięknie, pozbywamy się pozostałych liści i gałązek. Powinniśmy także dotlenić glebę – pomogą nam narzędzia do wertykulacji trawnika. Wybieramy i rozsypujemy wiosenno-letni nawóz. Po nawożeniu pamiętamy o obfitym podlewaniu, które pomoże w rozpuszczeniu się nawozu. Jeśli zauważymy ubytki w trawie, możemy w te miejsca rozsiać nowe nasiona.

Narzędzia do trawnika – to Ci się przyda!

W codziennej pielęgnacji trawnika pomogą nam odpowiednie narzędzia – są wśród nich zarówno te oczywiste, jak kosiarka, jak i te nieco mniej znane.

Kosiarka

Kosiarka wydaje się być oczywistym wyborem – ale czy na pewno wiemy, co jest w kosiarce ważne i na co zwracać uwagę? Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kosiarek – ręczną i cichą kosiarkę bębnową, która przytnie nasz trawnik niezwykle precyzyjnie i świetnie sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych ogrodach; niewielkie i zwrotne kosiarki elektryczne, które także nie narobią zbyt wiele hałasu, ale za to posiadają kabel, na który należy uważać; oraz zdecydowanie głośniejsze i większe kosiarki spalinowe – idealny wybór do dużych ogrodów.

Wertykulator

Jedno z podstawowych działań przy pielęgnacji trawnika, wertykulacja, polega na rozcinaniu darni, usuwaniu mchu oraz martwych źdźbeł. Narzędzia do wertykulacji trawnika, a więc wertykulatory, są bardzo dokładne, choć oczywiście nie usuwają martwej tkanki w stu procentach. Przydają się zwłaszcza wiosną, kiedy pragniemy przygotować trawnik na nadchodzący rok. Tak przygotowaną glebę możemy następnie spulchnić za pomocą glebogryzarki.

Aerator

Narzędzia do aeracji trawnika, aeratory, służą do dotleniania gleby. Składają się z wałka i osadzonych na nim długich zębów. Podczas obracania się wałka, ostre końcówki wbijają się w glebę i tworzą w niej otwory. To kolejne narzędzie niezbędne podczas wiosennych porządków.

Pielęgnacja trawnika w ciągu roku nie jest bardzo skomplikowana – wymaga jednak systematyczności i dopasowania działań do pogody. Zaniedbanie pewnych czynności może odbić się na wyglądzie naszego ogrodu nawet kilka miesięcy później – warto mieć to na uwadze o każdej porze roku.