Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jaki krawat dla mężczyzny?

Opublikowano: sie 27,2018 11:13

Jaki krawat dla mężczyzny?

Krawat to jeden z najbardziej eleganckich elementów stroju mężczyzny. Najczęściej kojarzy się on z biznesowym strojem oraz z garniturem ślubnym, jednak wielu mężczyzn nosi krawat na co dzień, dobierając do niego koszulę. Niestety nie zawsze robią to umiejętnie. Nie wiesz, jak dobrać krawat do swojego stroju? W tym artykule podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

 

Na co zwrócić uwagę, dobierając krawat?

Wybierając krawat na wesele czy też na ślub, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego wygląd oraz wygodę noszenia. Spore znaczenie ma także szerokość i długość krawata oraz jego dopasowanie do koszuli. Często w internecie pojawiają się pytania o to, jaki krawat dla świadka wybrać albo jaki krawat pasuje do czarnego lub niebieskiego garnituru. Tak naprawdę bardzo dobrze jest kupować te produkty razem i dopytać w sklepie o odpowiednie połączenia kolorystyczne. Ważne, aby zwrócić uwagę na możliwość zawiązania dowolnego węzła, a także na kraj produkcji i na jakość tkaniny. Niektóre krawaty mają także specjalne technologie, takie jak DuPont Teflon Fabric Protector, która dodatkowo chroni przed plamami tkaninę.

Wygląd krawata

Możemy wyróżnić krawaty o kolorze jednolitym albo z wzorami – na przykład geometrycznymi. Krawaty młodzieżowe często mają wzory z bohaterami z komiksów czy śmiesznymi cytatami. Natomiast krawat na ślub powinien być stonowany. Warto dobrać także krawat do zegarka, tak, aby kolory do siebie pasowały.

Szerokość krawata

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki ma być krawat: szeroki czy wąski. Najbardziej uniwersalne są krawaty o szerokości 7,5 do 8,5 cm. Krawaty wąskie, czyli typu śledź, wyszły z mody, natomiast krawaty szersze niż 9 cm bardzo trudno znaleźć, a później dopasować do koszuli.

Długość krawata

Wybierając długość krawata musimy stosować się do zasad dotyczących wiązania tego dodatku. Koniec krawata powinien znaleźć się  około 1-2 centymetry nas paskiem od spodni. Najczęściej spotykana długość krawata to 148-152 centymetry. Jest ona odpowiednia zwykle dla mężczyzn w przedziale wzrostu od 175 do 185 centymetrów. Jednakże wszystko zależy od sposobu wiązania krawata, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć lub skrócić krawat za pomocą umiejętnego wiązania.

Jaka tkanina?

Skład materiałowy krawata powinien być jak najbardziej naturalny. Dlatego warto zakupić krawat z wełny owczej, z kaszmiru lub z jedwabiu czy bawełny. Krawaty wykonane ze sztucznych tkanin mogą powodować nadmierne pocenie się.

Jaki krawat na jaką okazję?

W zależności od okazji możemy dobrać różny krawat ze względu na jego materiał, kolor czy długość. Krawaty węższe lepiej sprawdzają się ze sportowymi marynarkami, z kolei klasyczne krawaty w jednolitym kolorze to doskonały wybór na wesele czy na spotkanie biznesowe. Ważne, aby krawat był dopasowany do całej galanterii i dodatków w stroju.

Jak dobrać krawat do koszuli?

Wybierając kolor krawata mamy naprawdę dużo swobody, ponieważ obecnie warto szukać nowatorskich połączeń kolorystycznych. Możemy więc szukać połączeń identycznych, czyli kombinacji niebieskiej koszuli z niebieskim krawatem, albo kombinacji zróżnicowanych, czyli kontrastów. Bardzo bezpiecznym przykładem jest niebieska koszula z bordowym krawatem i granatowym garniturem. Co ważne, krawat powinien być ciemniejszy niż koszula.

Ile kosztuje dobry krawat?

Ceny krawatów są bardzo zróżnicowane. Markowe krawaty są zwykle bardzo drogie i ich cena może przekroczyć nawet 500 złotych. Natomiast krawaty na co dzień i na oficjalne okazje, które są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych możemy dostać za nawet 50 złotych. Dobre jakościowo krawaty kosztują zwykle ponad 100 złotych, jednak nie ma tutaj reguły, ze względu na zastosowany materiał.

Każdy zadbany mężczyzna powinien mieć w domu przynajmniej kilka krawatów na różne okazje. Nawet jeśli nie przepadasz za stylem oficjalnym, w sytuacjach takich jak wesele, rozmowa o pracę czy ważne spotkanie biznesowe jest to często niezbędny element stroju. Jeśli natomiast nie wiesz, jak zawiązać krawat – zajrzyj po niezbędne wskazówki do tego artykułu 

 


Pokaż więcej