Kategorie

Konto

Koszyk

Pasek męski – jak dobrać go do naszego stylu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Pasek męski – jak dobrać go do naszego stylu?

Męski pasek to nieodłączny element garderoby każdego stylowego faceta. Nosimy go nie tylko do garniturów, ale również innych rodzajów spodni. Nieubranie paska w wielu sytuacjach może być uznane nawet za spore faux pas – tak samo jak jego niewłaściwe dobranie. Jak więc dobierać pasek, aby pasował do wszystkich innych elementów garderoby i tworzył z nimi spójną całość?

 

Jaki pasek nosić, czyli lekcja męskiego stylu

Pierwsza  zasada – pasek nosimy do każdych spodni, które mają szlufki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli męskich pasków. Dzielić możemy je zarówno ze względu na kolor (przede wszystkim paski czarne i brązowe), materiał (paski skórzane i materiałowe), fason (paski gładkie albo plecione), rodzaj klamry (jej kształt, kolor, materiał i typ, to znaczy klasyczna bądź automatyczna). Liczy się również szerokość i długość paska – te także należy umieć odpowiednio dobrać. Oto kilka wskazówek, które pozwolą wam odnaleźć się w świecie męskich pasków.

Kiedy pasek skórzany, a kiedy parciany?

Pasek męski skórzany  nosimy przede wszystkim do stylizacji garniturowych w sytuacjach oficjalnych – do pracy, na ważne spotkanie, na ślub lub inną uroczystość. Natomiast do stylizacji codziennych i spodni tak zwanych chinosów możemy nosić plecione paski skórzane oraz paski parciane. Pasek męski pleciony nie powinien być łączony z garniturem, tak samo jak pasek męski do garnituru nie powinien być łączony ze stylizacjami casualowymi. Wspomniany pasek męski materiałowy nada się zarówno do chinosów, jak i do jeansów. Jego kolor powinien pasować do paska w zegarku.

Jak dobrać pasek do spodni i butów?

Zasada jest taka, że jego kolor powinien zgadzać się z kolorem butów, paska zegarka (chyba że nosimy zegarek na bransolecie) oraz rękawiczek (jeśli takowe mamy ubrane). Tak więc czarny pasek łączymy z czarnymi butami, a brązowy z brązowymi. W przypadku tego drugiego koloru ich odcień nie musi być identyczny. Pasek męski brązowy pasować będzie także do coraz popularniejszych granatowych spodni oraz do wszystkich odcieni beżu, natomiast pasek czarny do wszystkich odcieni szarości. Jeans łączy się z najróżniejszymi kolorami pasków – tutaj ważniejsze jest, aby jego kolor korespondował z butami i paskiem zegarka.

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując pasek?

Przede wszystkim na to, że nie istnieje coś takiego jak pasek uniwersalny. Wybierając pasek, myślmy o nim w kontekście całej stylizacji – czy ma być to męski pasek do jeansów, czy może do garnituru, a jeśli do tego drugiego, to do jakiego. Zwróćmy uwagę na materiał, rozmiar oraz na typ klamry.

Materiał

Materiał paska jest kluczowy – do garnituru ubierzemy jedynie pasek męski ze skóry, najlepiej naturalnej, do jeansu raczej pasek parciany. Pomieszanie tej zasady sprawi, że nie będziemy wyglądać zbyt poważnie. Nawet najbardziej elegancki pasek parciany nie powinien być łączony z garniturem.

Rozmiar paska

Szerokość paska powinna odpowiadać szerokości szlufek w spodniach – jeśli te są szersze, pasek nie może być zbyt wąski i na odwrót. Elegancki pasek skórzany do garnituru będzie zazwyczaj delikatnie węższy niż pasek do stylizacji casualowej. Jeśli zaś chodzi o długość paska, to liczba podawana przez producentów (na przykład 100) oznacza długość od klamry do środkowej dziurki. Dziurki występują zazwyczaj w nieparzystej liczbie. Pasek powinniśmy zakładać właśnie na tę środkową dziurkę i pamiętajmy, że długa, zwisająca końcówka paska nie jest zbyt elegancka.

Klamra

Klamrze powinniśmy przyjrzeć się na kilku poziomach – jej wielkości, kształtowi, kolorowi i typowi. Pasek męski z klamrą klasyczną, a więc o prostym kształcie i tradycyjnym rozmiarze, wybierzemy do garnituru. Kolor klamry powinien pasować do koloru tarczy i bransolety zegarka oraz koloru męskiej biżuterii, jak spinki do mankietów. Na rynku spotkać możemy także pasek męski z klamrą automatyczną. Taki typ klamry pasować będzie raczej do stylizacji półoficjalnych i casualowych.

Ile kosztuje dobry pasek męski?

To dobre pytanie – wszystko zależy nie tylko od materiału, ale także producenta. Za pasek męski Calvin Klein bądź pasek męski Armani możemy musieć zapłacić nieco więcej, ale warto patrzeć na to, jak na inwestycję w dobry styl, tym bardziej, że klasyczny, skórzany pasek będzie nam służyć latami. Dlatego przygotujmy się na wydatek zaczynający się od stu złotych, a sięgający nawet kilkuset.