Kategorie

Konto

Koszyk

Laptop dla grafika – sprawdź, co jest ważne przy jego wyborze

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Laptop dla grafika – sprawdź, co jest ważne przy jego wyborze

Laptop dla grafika to niezbędne narzędzie jego pracy. Urządzenie to wykorzystywane jest przede wszystkim do obrabiania zdjęć oraz montażu filmów wideo, dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowanie poszczególnych parametrów do przygotowywania różnego rodzaju projektów, zarówno 2D, jak i 3D. Ceny laptopów przeznaczonych specjalnie dla grafików różnią się między sobą w zależności od rodzaju zastosowanych elementów konstrukcyjnych, do których z całą pewnością można zaliczyć: procesor, pamięć RAM, a także ekran i obudowę. Co jeszcze jest ważne przy wyborze odpowiedniego laptopa dla grafika?

Jaki laptop dla grafika wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze: komputer czy laptop dla grafika? Jak się okazuje, do pracy grafika niekoniecznie potrzebny jest duży stacjonarny komputer. Do edycji zdjęć, filmów oraz projektowania z użyciem profesjonalnych aplikacji może w zupełności wystarczyć odpowiednio dobrany laptop dla grafika. Jego mobilność pozwala na wykorzystywanie go również poza domem, co akurat w przypadku tego zawodu jest niekiedy kluczową kwestią. W takich przypadkach laptop okazuje się niezastąpiony. Aby wybrać odpowiednie mobilne urządzenie do pracy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na kilka niezwykle istotnych parametrów, które prezentujemy poniżej.

Matryca

Zastanawiasz się nad tym, jaki laptop dla grafika wybrać w 2018 roku? W pierwszej kolejności zwróć uwagę przede wszystkim na matrycę interesujących Cię modeli. Laptop dla grafika powinien mieć przekątną wynoszącą minimum 15,6 cala. Konieczna jest ponadto wysoka rozdzielczość ekranu – dzięki temu parametrowi każdy szczegół zdjęcia będzie bardzo czytelny. W przypadku laptopa przeznaczonego do obróbki graficznej rozdzielczość ta powinna wynosić co najmniej 1920 x 1080 pikseli.

Procesor

Procesor to najważniejsza część laptopa, która ma wpływ przede wszystkim na szybkość przetwarzania danych, a także na prędkość działania różnego rodzaju aplikacji i zainstalowanego oprogramowania. Warto postawić na procesory Intel Core, które odznaczają się bardzo dużą wydajnością.

Pamięć RAM

Pamięć RAM, podobnie jak procesor, odpowiada za przetwarzanie danych. Im więcej tej pamięci, tym oczywiście lepiej. Satysfakcjonująca dla grafika okaże się pojemność 16 GB, można też oczywiście postawić na 32 lub nawet 64 GB.

Karta graficzna

Nie jest to najważniejszy element w pracy grafika, ale nadal bardzo przydatny. Do najbardziej popularnych kart graficznych należą te produkowane przez nVidia.

Laptop dla grafika do 3000 zł

Dobry laptop dla grafika do 3000 zł doskonale sprawdzi się jako uniwersalne, przenośne urządzenie zarówno w domu, jak i w podróży. Nie będzie to komputer przeznaczony do gier, ale z całą pewnością można liczyć na jego szybkie działanie oraz komfortową pracę. Przy wyborze takiego urządzenia warto zwracać uwagę na dysk SSD, pamięć RAM oraz procesor.

Laptop dla grafika do 4000 zł

Laptop dla grafika do 4000 zł to już bardzo dobre, solidne urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. W tej grupie komputerów możemy znaleźć modele z bardzo dobrym dyskiem SSD, nowoczesnym procesorem oraz niezwykle atrakcyjną obudową.

Osoby pracujące na co dzień z programami graficznymi i wybierające odpowiedni dla siebie laptop szczególną uwagę powinny zwracać przede wszystkim na wielkość ekranu oraz inne pozostałe parametry matrycy, takie jak podświetlenie czy odwzorowanie kolorów. Kluczowa okaże się także wydajność sprzętowa laptopa dla grafika – od procesora aż po pamięć RAM oraz przestrzeń dyskową.