Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka klawiatura do gier?

Opublikowano: lip 21,2021 16:41

Jaka klawiatura do gier?

Wybór klawiatury gamingowej nie jest, wbrew pozorom, zadaniem prostym. Na rynku jest bardzo wiele różnych klawiatur komputerowych, a znalezienie właściwej jest trudne, szczególnie w przypadku klawiatur do gier. Problem ten wynika nie tylko z mnogości modeli, a tym samym bardzo szerokiego wyboru klawiatur, ale także z konieczności dopasowania klawiatury do osobistych preferencji użytkownika.

Spis treści

Czym jest klawiatura do gier?

Każda klawiatura do komputera nadaje się do gier. Niestety, tylko w teorii. W czasach gdy gry nie miały jeszcze charakteru rywalizacji z innymi graczami, niedostatki w systemach sterowania, czyli myszach i klawiaturach wykorzystywanych do grania, można było znieść. Nie dziś. Klawiatura do gier różni się dziś od typowych modeli klawiatur biurowych czy multimedialnych. Różnice między takimi klawiaturami także są znaczne. I nie chodzi tu wcale o tak silnie forsowane w klawiaturach do gier podświetlenie klawiszy, a o funkcjonalność. Omówimy je poniżej nieco dokładniej.

Klawiatura do gier zwykle musi znieść więcej niż typowe modele biurowe. Gry wymagają szybkiej reakcji, a wiele godzin spędzonych przy dynamicznej rozgrywce może zmęczyć. Dlatego w przypadku klawiatur gamingowych kluczem do sukcesu jest dopasowanie. Gracze mają swoje osobiste preferencje co do charakterystyki klawiatur. Poza tym warto wybierać klawiatur do gier cechujące się tzw. anty-ghostingiem, a więc nie blokowaniem się wzajemnym sygnałów, płynących z kilku wciśniętych na raz klawiszy. 

Jaka klawiatura gamingowa?

Klawiatury dla graczy różnią się między sobą dość znacząco. Przede wszystkim nie można dać się nabrać na popularny ostatnio trend. Nie każda klawiatura z podświetleniem jest klawiaturą dobrą do gier.

Podświetlanie klawiatury do gier to oczywiście cecha ułatwiająca użytkowanie, niekoniecznie tylko w grach. Większe znaczenie niż kolory i tryby podświetlenia ma przede wszystkim wybór właściwego rodzaju klawiatury: przewodowej lub bezprzewodowej, oraz membranowej lub mechanicznej. Wyjaśnijmy najpierw czym się różnią wymienione wyżej rodzaje.

Klawiatury membranowe do gier to najpopularniejszy, a także najtańszy rodzaj klawiatur gamingowych. Ich sposób działania jest bardzo prosty. Pod klawiszami znajdują się trzy warstwy specjalnej membrany, których zetknięcie, wywołane naciskiem dociśniętego klawisza, powoduje zwarcie ścieżek i tym samym wywołanie sygnału, przesyłanego dalej do komputera. W praktyce tak prosta budowa skutkuje niską ceną klawiatur membranowych do gier, ale też niższą niż w przypadku klawiatur mechanicznych, trwałością.

Klawiatura mechaniczna do gier to już tzw. wyższa półka. Takie klawiatury wykorzystują specjalne przełączniki, osobne dla każdego przycisku. Skutkuje to dużą precyzją i szybką reakcją, cechami tak potrzebnymi w grach. Stąd najlepsza klawiatura dla gracza to klawiatura mechaniczna. Urządzenia tego typu są wprawdzie droższe, ale zwykle są także duża trwalsze. Najczęściej Każdy z przełączników jest w stanie wytrzymać od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu milionów naciśnięć.

Gracze najczęściej wybierają klawiatury przewodowe, chociaż można znaleźć także klawiatury bezprzewodowe do gier. Są one mniej popularne, głównie za sprawą wyższej ceny oraz, szczególnie w tańszych modelach, mikro-opóźnienia, będące jednak dostrzegalne dla bardziej zaawansowanych graczy. Bezprzewodowe klawiatury do gier można przy tym znaleźć w ofercie najbardziej cenionych producentów klawiatur gamingowych. Modele przewodowe natomiast to znacząca większość klawiatur dla graczy.

Klawiatura do gier do 50 zł

Tania klawiatura do gier to niemal zawsze owoc kompromisu. W niskiej cenie musimy liczyć się z pewnymi niedostatkami, chociaż w tej kategorii także mogą znaleźć się ciekawe urządzenia. Dobrym przykładem jest choćby Tracer Battle Heroes Squadron , która to klawiatura mimo niskiej ceny posiada dość stabilna klawisze i przyjemnej charakterystyce, a ponadto może pochwalić się efektownym wyglądem. Dodatkowym atutem jest fakt iż producent ma w swojej ofercie pasujące do niej stylistycznie inne akcesoria. Inny przykład to klawiatura Genesis Rhod 220 – odporna na zalanie i z 6-klawiszowym anty-ghostingiem. Dla najbardziej oszczędnych natomiast dobry wybór może stanowić model Genesis Rhod 110 – nieco mniej wyrafinowany niż Rhod 220, ale także odporny na zalanie i w niższej cenie.

Klawiatura do gier do 100 zł

Bariera 100 złotych jest dość często brana pod uwagę przy wyborze klawiatury dla gracza. Za tę kwotę możemy stać się posiadaczami całkiem dobrych klawiatur gamingowych. Wszystkie jednakże to modele membranowe, jako że w tej kategorii cenowej nie znajdziemy modeli mechanicznych. Klawiatura do grania do 100 złotych nie musi być już jednak kompromisowa. Wiele z klawiatur dla graczy do 100 złotych oferuje zarówno dobrze wyważone klawisze, jak i efektowne podświetlenie LED.

Jaka klawiatura gamingowa do 100 złotych jest najlepsza? Trudno jednoznacznie to określić. Wskażemy kilka spośród wielu ciekawych modeli niedrogich klawiatur do gier. Jedną z nich jest Genesis Rhod 400, klawiatura z podświetleniem wielobarwnym LED, wodoodporna, dodatkowo z 19-przyciskowym anty-ghostingiem.

Innym ciekawym wyborem wśród klawiatur dla graczy do 100 złotych jest AULA Gaming Moon Slasher. Ta klawiatura w częściowo metalowej obudowie, pozwala na wyłączenie klawisza Windows (nieraz przeszkadzającego w grach), posiada anty-ghosting w rejonie klawiszy WASD, a producent deklaruje wytrzymałość przycisków na poziomie 10 milionów naciśnięć. Klawiatura posiada także efektowne podświetlenie w kilku kolorach.

Klawiatura do gier do 200 złotych

W tej kategorii znajdziecie naprawdę świetne klawiatury, w tym gamimgowe klawiatury mechaniczne. Klawiatura mechaniczna do gier do 200 złotych nie jest już niczym niezwykłym, chociaż ledwie kilka lat temu, próżno było szukać modeli mechanicznych w tej cenie. Za około 200 złotych możemy nabyć też ciekawe modele membranowe. Jednym z nich jest klawiatura gamingowa Thermaltake Tt eSportsChallenger Ultimate. To model znanego i cenionego producenta, a przy tym wzbogacony o definiowalne makra, klawisze multimedialne, dodatkowe przyciski, których działanie można ustawić w oprogramowaniu klawiatury oraz… chłodzenie dłoni, skierowane w stronę klawiszy WASD.

Na uwagę zasługują także klawiatury mechaniczne do 200 złotych, takie jak Modecom Volcano Lanparty Plus. Ta skrócona klawiatura mechaniczna dla graczy ma możliwość blokowania klawisza Windows, regulację podświetlenia LED w barwie czerwonej oraz pełen anty-ghosting.

Klawiatura sama gry nie wygra. Nawet najlepsza klawiatura gamingowa nie zastąpi umiejętności gracza. Mimo wszystko warto sięgać po wyższe modele, ponieważ komfort korzystania z nich jest wyraźnie wyższy. Jeżeli grywamy dużo i często warto zastanowić się nad zakupem klawiatury mechanicznej. Posłuży ona wyraźnie dłużej niż modele membranowe.

Może zainteresują Cię również:

Fotele Gamingowe - jak wybrać najlepszy?

Jaki monitor do gier?

Jakie głośniki do komputera kupić?

Klawiatury

Fotele gamingowe ☆ Fotele dla graczy

Joysticki i pady