Powerbank – czy warto zainwestować w ten gadżet?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Powerbank – czy warto zainwestować w ten gadżet?

Używane przez nas na co dzień smartfony zużywają bardzo dużo energii, przez co wymagają niezwykle częstego ładowania. Nie zawsze mamy jednak szybki i łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego, zwłaszcza w podróży. W takim przypadku doskonale sprawdzają się dodatkowe źródła energii takie jak powerbank. Czy warto zainwestować w ten gadżet? Czym kierować się podczas wyboru?

Jak działa power bank?

Powerbank, nazywany również bankiem energii, to niezwykle praktyczne urządzenie, za pomocą którego możemy podładować nasz smartfon lub tablet. Gadżet okazuje się bardzo przydatny zwłaszcza w podróży – wszędzie tam, gdzie dostęp do gniazdka elektrycznego jest ograniczony. Dzięki niewielkim rozmiarom powerbank zmieści się bez problemu w każdej torebce czy nawet kieszeni. We wnętrzu jego obudowy znajduje się bateria litowo-jonowa lub też litowo-polimerowa, a więc taka sama, jaka znajduje się w smartfonach, z tą różnicą, że ma tutaj większą pojemność – wynosi ona zwykle od 2000 do 20000 mAh. Tę przenośną baterię można naładować, a następnie zabrać ze sobą, aby w potrzebie podłączyć swoje urządzenie mobilne i zapewnić mu dostęp do energii.

Jak dokładnie działa powerbank? Podłączenie telefonu lub tabletu do powerbanka odbywa się za pomocą kabla USB. Powerbank pełni wówczas funkcję gniazdka elektrycznego. A ile wytrzyma powerbank? Dobry bank energii o pojemności 10 000 mAh jest w stanie naładować smartfon około 3 razy do pełna.

Czy powerbank naładuje laptopa?

Istnieją na rynku modele, które są w stanie skutecznie naładować laptopa. Ich zakup powinien być jednak dobrze przemyślany. Słabsze urządzenia mogą bowiem posiadać zbyt małą pojemność do skutecznego naładowania baterii w laptopie. Dobry powerbank do laptopa powinien mieć pojemność około 20000 mAh.

Powerbank – jaka pojemność?

Jeżeli potrzebujesz powerbanku do iPhona czy innego telefonu, z myślą o tym, by utrzymać go przy życiu dosłownie przez kilkadziesiąt minut, wystarczy Ci model z baterią o pojemności 2500 mAh. Jeżeli zależy Ci jednak na tym, aby urządzenie to zapewniło Ci dostęp do energii przez kilka dni, postaw na bardziej pojemny model z pojemnością 7500-10000 mAh.

Powerbank – czym jeszcze kierować się podczas wyboru?

Oprócz pojemności niezwykle ważny parametrem wyboru powinien być sposób ładowania oraz liczba portów. Do ładowania telefonu czy odtwarzacza MP3 konieczny będzie akumulator z wyjściem 1A. Z kolei do tabletu, a także niektórych smartfonów odpowiedni będzie akumulator z wyjściem 2A. Droższe modele posiadają zwykle dwa porty USB, z których jeden ma opcję szybszego ładowania – 2A. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale, jeżeli zamierzasz ładować więcej urządzeń. Przy wyborze odpowiedniego powerbanka szczególną uwagę warto zwrócić także na jego obudowę – powinna być ona solidna, a co za tym idzie – wytrzymała. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które przetrwa każde warunki, postaw na modele typu rugged.

Ile kosztuje powerbank?

Cena powerbanka zależy przede wszystkim od jego pojemności. Drugim istotnym kryterium jest także jakość wykonania. Najlepiej postawić oczywiście na markowe powerbanki – wtedy możemy mieć pewność, że oferowana przez producenta pojemność rzeczywiście zapewni skuteczne ładowanie.

Powerbank to urządzenie niezwykle przydatne, spełniające swą funkcję zwłaszcza w podróży, wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podładowania naszego telefonu czy nawet laptopa, ale musimy z nich korzystać. Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrane przez nas urządzenie mogło okazać się skuteczne, sięgajmy po markowe i sprawdzone na rynku modele.


Pokaż więcej