Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki tablet kupić?

Opublikowano: sie 04,2021 11:24

Jaki tablet kupić?

Tablety to niezwykle popularne urządzenia, które stanowią świetną alternatywę dla smartfonu czy laptopa. Z ich pomocą jesteśmy w stanie zarówno surfować po internecie, jak i grać w ulubione gry, oglądać filmy czy czytać e-booki. Jakie parametry powinien posiadać tablet idealny?

Spis treści

Tablet – jak wybrać i gdzie się przydaje?

Wybierając tablet, pod uwagę warto wziąć następujące kwestie:

  •      Jakość wykonania – najlepszym rozwiązaniem są urządzenia, których obudowa została wykonana z aluminium oraz wysokiej jakości plastiku. Przed zakupem należy upewnić się także, w jaki sposób zostały połączone ze sobą poszczególne elementy, czy obudowa nie trzeszczy podczas użytkowania oraz czy jej tył został pokryty materiałem antypoślizgowym, który będzie zapobiegał przed wyślizgnięciem się urządzenia z dłoni.
  •      Ekran – jeśli chodzi o rozmiar tabletu, najczęściej spotkać można się z modelami 7- oraz 10-calowymi. Większy ekran to jednocześnie większa powierzchnia robocza i łatwiejsze przeglądanie stron internetowych czy wprowadzanie tekstu. Mniejsze urządzenia są z kolei bardziej podręczne, dzięki czemu możemy mieć je zawsze przy sobie. Hybrydę smartfona oraz laptopa stanowią modele 5-calowe, które wykorzystywać możemy na przykład w roli tabletu do samochodu. Bardzo ważna jest także rozdzielczość ekranu. Im jest ona większa, tym lepiej. Wśród 7-calowych urządzeń najczęściej spotkać możemy się z rozdzielczością 1024 x 600 pikseli. W 10-calowych wynosić może ona nawet 1920 x 1200 pikseli. Od rodzaju ekranu (czy jest to matryca TN czy IPS) zależy jakość wyświetlanego obrazu. Najlepszym rozwiązaniem będą modele IPS, które cechują się szerszymi kątami widzenia i wierniejszym odwzorowaniem kolorów. Bardzo praktyczne są tablety wyposażone w dodatkową osłonę w postaci szkła odpornego na mechaniczne zarysowania.
  •      Bateria – długa jej praca to bardzo ważna cecha każdego tabletu. Przeważnie waha się ona od około 3 do około 10 godzin.
  •      Pamięć – niektóre modele tabletów, poza wewnętrzną pamięcią, mają także możliwość rozszerzenia jej poprzez zakup karty microSD.
  •      Pozostałe elementy zwiększające komfort użytkowania sprzętu – zalicza się do nich między innymi port HDMi, który umożliwia podłączenie sprzętu do telewizora i oglądanie obrazu na większym ekranie. Tablet posiadać może także funkcję nagrywania obrazu w rozdzielczości HD. Dzięki obecności kamerki, możliwe będzie przeprowadzanie z jego pomocą rozmów z najbliższymi czy kandydatami na dane stanowisko. Urządzenia wyposażone w moduł 3G pozwolą nam na korzystanie z Internetu bez względu na dostęp do sieci Wi-Fi, a te posiadające Bluetooth, umożliwią bezprzewodowe podłączenie myszki czy klawiatury. Tablety coraz częściej wyposażone są w NFC – standard umożliwiający przesyłanie danych między urządzeniami. Jest on także wykorzystywany w płatnościach.

Osobną grupę produktów stanowią tablety dla dzieci, które od standardowych modeli różnią się między innymi obecnością dodatkowego oprogramowania dopasowanego do wieku malucha oraz blokady rodzicielskiej, która uniemożliwi pociesze dostęp do niedozwolonych treści.

Tablet – jakiej firmy?

Tablety znajdziemy w asortymencie większości marek oferujących komputery i pozostały sprzęt elektroniczny. Na uwagę zasługują między innymi tablety Apple, tablety Samsung, tablety Lenovo, Huawei, Xiaomi, Sony, Lark czy LG. Kupując sprzęt jednej z wymienionych powyżej wiodących firm możemy mieć pewność, że posłuży nam on przez długi czas, bez konieczności naprawy.

Ile kosztuje tablet?

Ceny tabletów są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wpływ na to mają zarówno wymienione powyżej parametry, jak i marka.

Tablet to bardzo użyteczny sprzęt, który posłużyć może nam zarówno do czytania, jak i oglądania filmów czy grania w ulubione gry. Warto zatem pomyśleć nad jego zakupem.

 

Może zainteresują Cię również:

Jakie etui na tablet? 3 stylowe propozycje

Jaki tablet do 1000 zł? 4 modele

Wybieramy tablet dla dziecka! Oto 4 najlepsze modele

Tablety i akcesoria

Tablety i akcesoria

Tablety graficzne