Kategorie

Konto

Koszyk

Kiedy montujemy zestaw podtynkowy? Ekspert radzi!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Kiedy montujemy zestaw podtynkowy? Ekspert radzi!

Zestawy podtynkowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na estetyczny i praktyczny wymiar. Jak wybrać odpowiedni model i go zamontować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jaki zestaw podtynkowy do WC?

Aby dobrać właściwy zestaw do naszej łazienki, musimy wiedzieć, gdzie dokładnie ma się znajdować, a co najważniejsze – przy jakiej ścianie będzie zamontowany. Jeżeli jest ona murowana, możemy zdecydować się na wersję ciężką (mokrą), którą podczas montażu należy obmurować. Taki typ znajdziemy zarówno wśród zestawów podtynkowych Geberit, Grohe czy innych wiodących na rynku marek. Jeśli stelaż ma być przymocowany do ściany działowej, wybieramy zestaw lekki. Tutaj wybór również jest bardzo duży (szukajmy m.in. zestawów podtynkowych Cersanit, Koło czy Roca). W przypadku małych przestrzeni wygodnym rozwiązaniem może być montaż stelażu niewielkich rozmiarów. Przykładem jest zestaw podtynkowy Koło slim, który wyróżnia się prostym montażem i zgrabnymi gabarytami.

Przygotowanie do montażu zestawu podtynkowego

Nawet jeżeli remont bądź wykończenie łazienki powierzamy fachowcom, niezbędne jest opracowanie, które krok po kroku wyjaśnia montaż urządzeń. Bez względu na to, czy mamy zestaw podtynkowy Koło czy Winkiel, instrukcja jest niezwykle istotna. Przygotowanie do montażu powinniśmy zacząć od przeczytania dokumentu oraz sprawdzenia kompletności zestawu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy poszczególne elementy kupowaliśmy sami, zamiast zdać się na gotowy zestaw z wszystkimi dodatkami (np. z przyciskiem spłuczki). Przed instalacją powinniśmy zwrócić uwagę na szczelność. Muszla musi być dopasowana, a spłuczka wyregulowana. Każdy z tych kroków należy powziąć, zanim zamurujemy stelaż, bo ewentualna naprawa wadliwego elementu będzie kosztować dużo czasu i pracy. Przed montażem sprawdźmy również filtry wody oraz czystość całej instalacji, ponieważ zawór napełniający jest wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia, które później mogą wpływać negatywnie na jego pracę lub zupełnie go zepsuć. Podobnie jest w przypadku ciśnienia. Jeżeli przekracza 6 barów, konieczna jest jego redukcja. Sam stelaż musi być podłączony do instalacji zimnej wody.

Zestaw podtynkowy – montaż

Kiedy poczyniliśmy już przygotowania, jak skutecznie zamontować zestaw podtynkowy, musimy być pewni miejsca montażu. Powinniśmy dobrze znać wymiary zestawu podtynkowego. Dokładne wyliczenia należy poczynić również w trakcie montażu miski. Po pierwsze chodzi o jej wysokość. W przypadku zestawów ciężkich, jest ona dokładnie określona, natomiast przy stelażach lekkich mamy do czynienia z tolerancją, jednak koniecznie instalujmy miskę zgodnie z instrukcją. Zwłaszcza przy zestawach podtynkowych bezkołnierzowych ma to duże znaczenie dla właściwej pracy WC. Wielu producentów zastrzega sobie prawidłowe działanie spłuczki czy miski tylko w przypadku odpowiedniego doboru pozostałych elementów.

Skoro jesteśmy przy regulacjach, wróćmy jeszcze do spłuczki, a konkretnie do regulacji poziomu napełniania zbiornika. Właściwe ustawienie tego urządzenia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania spłuczki. Dlatego pływak w zaworze napełniającym należy ustawić tak, by poziom wody w spłuczce był odpowiedni. By zwiększyć poziom wody należy obracać śrubę regulacyjną zgodnie z ruchem wskazówek zegara, by zmniejszyć – kręcimy w drugą stronę.