Kategorie

Konto

Koszyk

Jak nauczyć się języka obcego?

Opublikowano: sie 05,2021 13:02

Jak nauczyć się języka obcego.jpg

Jak nauczyć się języka obcego samemu?

Jak się uczyć języków? Jeżeli nie chcesz uczęszczać na kurs w szkole językowej lub lekcje indywidualne, możesz spróbować samodzielnie nauczyć się języka obcego w domowym zaciszu. Jak nauczyć się języka obcego samemu? Możliwości jest tutaj całe mnóstwo — od podręczników, przez aplikacje na smartfona, aż po strony internetowe pozwalające na prowadzenie konwersacji z native speakerami. W dalszej części tekstu znajdziesz więcej praktycznych wskazówek na temat tego, jak nauczyć się języka obcego w domu.

Jak uczyć dzieci języka obcego?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku ich dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego? Jak pokazują wyniki badań, około 50% zdolności związanych z uczeniem się rozwija się w naszym mózgu do 4 roku życia. W tym właśnie okresie, w mózgu malucha tworzą się główne drogi nerwowe, które w późniejszych latach życia determinują umiejętność przyswajania wiedzy. Co za tym idzie, chcąc wykorzystać naturalny potencjał pociechy do nauki, z powodzeniem zapisać można ją na zajęcia po angielsku już w wieku kilku lat. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że dziecko nie zdaje sobie wówczas sprawy z tego, że uczy się języka obcego. Staje się on dla niego naturalną formą komunikacji.

Jak uczyć dzieci języka obcego? Nauka języków dla dzieci odbywać może się między innymi z wykorzystaniem metody Helen Doron. Co to takiego? Tym, co ją wyróżnia jest to, że pomija ona wykorzystanie języka obcego. Cykl nauki trwa tutaj 9 lat. W tym okresie dzieci mają kontakt wyłącznie z językiem angielskim. Początkowo uczą się reagować na proste komunikaty, a z czasem również pisać oraz czytać w języku obcym. Taka forma nauki języków obcych dla dzieci jest bardzo naturalna. Równie dużą popularnością cieszy się metoda Callana, która skupia się na rozwoju kompetencji komunikacyjnych małych uczniów. Nauka języków opiera się tutaj o powtarzanie poszczególnych zwrotów. Zadaniem dzieci jest również opanowanie wielu słów w języku obcych. Do czynienia możemy mieć również z nauką metodą Berlitza. Skupia się ona na komunikacji, a lekcje są prowadzone wyłącznie przez native speakerów. Kluczowym elementem zajęć jest tu aktywne uczestnictwo w nich poprzez mówienie. Nauczyciele starają się stwarzać w pełni komfortowe warunki do nauki i zachęcają dzieci do komunikacji nawet wówczas, gdy popełniają one wiele błędów. Bardzo ciekawym sposobem na naukę języków obcych przez dzieci jest Total Physical Response. To naturalna metoda polegająca na reagowaniu ciałem. Dziecko poprzez ruch i gest pokazuje tutaj, w jaki sposób zrozumiało dane słowa i wyrażenia wypowiedziane przez nauczyciela. Poza lekcjami w szkole językowej, warto również, aby maluch w wolnym czasie czytał książki dla dzieci w języku obcym.

Od czego zacząć naukę języka obcego?

Od czego zacząć naukę języka obcego? Kluczowa kwestia to stworzenie swojej własnej strategii dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jak zaplanować naukę języka? Dobrym rozwiązaniem jest równoległe rozwijanie poszczególnych umiejętności. Jak ułożyć plan nauki języka? Jednym z nich jest opanowywanie słownictwa. Jak to zrobić? Bardzo pomocne okazać mogą się tutaj słowniki, literatura obcojęzyczna, fiszki, aplikacje do nauki języków obcych, książki edukacyjne oraz podręczniki szkolne. Nauka języków obcych nie może się obyć również bez gramatyki. Jak ją przyswoić? Najlepszym rozwiązaniem jest edukacja z wykorzystaniem podręcznika i rozwiązywanie ćwiczeń dotyczących danego zagadnienia. Jak nauczyć się pisać w języku obcym? Na początek dobrze sprawdzi się rozwiązywanie zadań zaproponowanych w repetytorium. Mówienie w języku obcym — jak je opanować? Znakomite rozwiązanie to znalezienie partnera do rozmów, najlepiej takiego, który również uczy się danego języka. Aby skutecznie opanować dany język, warto również słuchać osób które w nim mówią. Do wyboru masz zarówno krótkie dialogi znajdujące się na płytach CD dołączonych do podręczników, jak i piosenki, filmy, seriale czy kanały telewizyjne.

Dlaczego warto znać języki obce?

Dlaczego warto znać języki obce? Korzyści płynących z nauki języków obcych jest całe mnóstwo. Co daje znajomość języków obcych? Dobra znajomość języków obcych pozwala na znalezienie ciekawej, dobrze płatnej pracy — czy to w kraju, czy za granicą. Czy warto uczyć się języków obcych? Argumentem przemawiającym za tym jest również to, że dobrze znając dany język można swobodnie podróżować, uczyć się lub mieszkać za granicą.    

Na naszym blogu znajdziesz również garść przydatnych wskazówek związanych z innymi zagadnieniami. Dowiesz się z niego między innymi Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci – dlaczego są tak popularne?. Szukasz prezentu dla 7 — latka? Koniecznie przeczytaj wpisy: „Fajna książka dla młodzieży – 7 pomysłów" oraz „Książki dla dzieci 7 — 8 lat. Nasz przegląd". Twojej uwadze polecamy również teksty: „Fajna książka dla młodzieży – 7 pomysłów" oraz „Półka na książki – wybieramy najlepsze rozwiązanie".

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

                                  

Płyty dvd                       

Filmy i seriale                       

Kultura                        

Zabawki edukacyjne dla dwulatka – nasz przegląd!                       

Zabawki edukacyjne – przekonamy Cię do tego rozwiązania [3 propozycje]                       

Jaka książka na prezent ślubny?                       

Co na prezent dla dziewczyny? 17 podpowiedzi!                       

10 pomysłów na prezent na parapetówkę                       

Co na prezent dla chłopaka? 22 pomysły!