Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ćwiczyć pamięć? Znamy niezawodne techniki!

Opublikowano: sie 05,2021 12:32

Jak ćwiczyć pamięć Znamy niezawodne techniki!.jpg

Ile razy słyszałeś od kogoś komunikat o treści: „zapomniałem”, „wypadło mi z głowy”? Odpowiedź na to pytanie za pewne brzmi: ”wiele razy”. Niestety, w obecnych czasach bardzo często zapominamy o tym, co ważne, a skupiamy się na rzeczach mniej istotnych. Każdy załatwia wszystkie sprawy w pośpiechu i nie ma czasu na nic, nawet na myślenie… Jak to mówią „nauka to potęgi klucz”. Jeśli poświęcisz czas na naukę, to jednocześnie wykorzystasz czas na ćwiczenie pamięci. Czytając wpis do końca, poznasz niezawodne techniki zapamiętywania! Daty urodzin najbliższych będziesz mieć w małym palcu!

Jak ćwiczyć pamięć? Sprawdź nasze propozycje

Ćwiczeń na zapamiętywanie ważnych informacji istnieje wiele. Jednak nawet najlepsze techniki nie zapewnią Tobie 100% wydajności. Po za regularnymi treningami kluczowe są 3 czynniki: zdrowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz długi, nieprzerywany sen. Bardzo ważne jest to, ile czasu oraz jak ćwiczysz pamięć. By umieć zapamiętać to, co Cię interesuje, wystarczy mieć wypoczęty umysł!

Skoro poznałeś już wszystkie czynniki wpływające na Twoje umiejętności utrzymania koncentracji, pora abyś poznał niezawodne ćwiczenia na pamięć.

Najprostszym ćwiczeniem na poprawę pamięci jest zabawa w skojarzenia. To klasyczna metoda, którą nieraz wykorzystują dzieci np. na lekcjach historii. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Jeśli chcesz zapamiętać datę, np. bitwy pod Grunwaldem, to wystarczy podzielić sobie rok na konkretne cyfry i przyporządkować do nich konkretne wydarzenia. Przykładowo dwie pierwsze cyfry, to 14 – dzień, kiedy są walentynki, dwie ostatnie cyfry, to 10 – urodziłeś się w październiku. Zapamiętując 2 ważne dla Ciebie daty, zapamiętujesz liczbę 1410, czyli rok, kiedy miała miejsce bitwa pod Grunwaldem.

Kolejną często stosowaną metodą, jest metoda grupowania. Ta technika rewelacyjnie sprawdzi się do zapamiętania listy zakupów spożywczych, jak i każdych innych. Jeśli masz do kupienia: masło, jogurt naturalny i ser żółty, to najprostszym skojarzeniem będzie nabiał. Natomiast jeśli urządzasz mieszkanie i musisz kupić jeszcze: ręczniki, lustro i mydelniczkę to łatwo zapamiętać, że wszystkie przedmioty znajdziesz w sekcji „łazienka”.  

Jeśli masz duszę artysty, a kreatywne rozwiązania to dla Ciebie chleb powszedni, spróbuj poćwiczyć pamięć poprzez tworzenie map myśli – przedstawienie myśli w sposób graficzny. Jedyne, czego potrzebujesz, to kartka papieru i kolorowe flamastry. Ta technika zwraca uwagę twórcy głównie na to, co jest najważniejsze, a co można zostawić na potem.

Dla bajkopisarzy metoda tworzenia historyjki to będzie strzał w dziesiątkę. Jeśli musisz zapamiętać kilka słów, to wystarczy stworzyć w głowie krótką historyjkę, w której znajdą się słowa do zapamiętania.

Jeśli nie wiedziałeś, jak ćwiczyć pamięć, no to teraz już znasz nasze sposoby!

 

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą, a jak długotrwałą?

Pamięć krótkotrwała pozwala nam zapamiętać ważną rzecz, na określony, stosunkowo krótki czas. Idealnym przykładem tego zjawiska jest szkolna klasówka, kiedy uczyliśmy się czegoś na pamięć, bez żadnego zrozumienia. Gdy tylko 2 dni po klasówce ktoś nas spytał o wykute zagadnienie, nie potrafiliśmy już udzielić odpowiedzi. Nauczyciele zmuszali uczniów do wykucia na pamięć całej książki. Dla młodzieży uczenie się w taki sposób to największa kara i jeden wielki koszmar ze szkolnych lat.

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Sposoby na to, jak trenować pamięć krótkotrwałą są bardzo proste i skuteczne, oto one:

·       tworzenie historyjki (metoda łańcuchowa),

·       rozwiązywanie krzyżówek,

·       zagadki logiczne,

·       powtarzanie słów na głos,

·       grupowanie.

Pamięć długotrwała pozwala nam zapamiętać ważną rzecz na długi czas, a nawet na zawsze. Idealnym przykładem jest nauka zawodu, czy ulubionego przepisu kulinarnego. Zdecydowanie ćwiczenia na pamięć długotrwałą są o wiele bardziej wymagające, niż ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą.

Jak ćwiczyć pamięć długotrwałą?

Metody ćwiczenia pamięci długotrwałej polegają w większości na pobudzeniu wzroku, są to między innymi:

·       mapy myśli,

·       schematy myślowe,

·       wykresy,

·       tabele.

Dla obu rodzajów pamięci kluczowym aspektem jest zregenerowany, wypoczęty organizm. Przed ćwiczeniami warto spać 7-8 godzin.  

Aby Twoje dziecko ćwiczyło umysł w sposób nieoczywisty, możesz poszukać prezentu, w postaci książki. Poszukaj inspiracji w artykule Fajna książka dla młodzieży – 7 pomysłów.

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci?

W związku z tym, że dzieci bardzo szybko się dekoncentrują, należy pomyśleć o technikach, które nie będą zbyt długie, ani nudne. Krótkie ćwiczenia to znakomita odpowiedź na to, jak ćwiczyć pamięć u dziecka. Najlepiej, aby ćwiczenia miały formę rodzinnej zabawy i kompletnie nie wskazywały dziecku Twoich intencji. Musisz też wiedzieć, że pamięć świetnie ćwiczy nawet zwykłe czytanie. Dzięki niemu dziecko w nieświadomy sposób zapamiętuje coraz to kolejne słówka oraz konstrukcje zdaniowe. Np. czytanie książek dla młodzieży po angielsku to ćwiczenie na zapamiętywanie swój w obcym języku.

Sposoby na to, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u dziecka

·       Wspólne czytanie,

·       gry pamięciowe,

·       gry planszowe,

·       gry karciane,

·       krzyżówki,

·       wspólne rysowanie i kolorowanki.

Skoro dowiedziałeś się już, jak ćwiczyć pamięć u dzieci, to koniecznie poszukaj książki, którą będziecie mogli poczytać razem w ramach szlifowania pamięci i koncentracji! Przeczytaj nasze poradniki:

  

Jaka książka dla rocznego dziecka? - 3 propozycje

Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci – dlaczego są tak popularne?

Książki dla dzieci 7-8 lat. Nasz przegląd

 

Jak ćwiczyć pamięć u osób starszych?

Zaburzenia pamięci u osób starszych to bardzo często spotykane zjawisko. Niestety wraz z wiekiem funkcje poznawcze w znacznym stopniu maleją, a pamięć zdecydowanie się pogarsza. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń na pamięć i koncentrację – dla seniorów szczególnie.

Warto pomyśleć o tym, co na poprawę pamięci u osób starszych będzie najlepszym rozwiązaniem. Zachęcamy do tego, aby stosować specjalne suplementy na pamięć i koncentrację oraz witaminy i minerały, szczególnie te, których nie dostarczamy organizmowi wystarczająco z pożywieniem.  Jednak samo stosowanie środków farmakologicznych nie przyniesie pożądanych rezultatów.  Konieczne będzie wprowadzenie ćwiczeń dla seniorów na pamięć. 

Co na poprawę pamięci u osób starszych?

·       zajęcia grupowe, np. w klubach dla seniora,

·       krzyżówki ,

·       gry planszowe i karciane,

·       gra w szachy,

·       memory,

·       Wypowiadanie słów na głos.

Niektóre ćwiczenia na poprawę pamięci dla osób starszych mogą zdziałać cuda!

Jak widzisz, istnieje wiele ćwiczeń na poprawę pamięci oraz koncentracji! Niezależnie od wieku, trening pamięciowy jest niezwykle ważny i potrzebny w życiu codziennym! No to co? Zabierzesz się za trening?  

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

akcesoria modelarskie

modelarstwo

Instrumenty muzyczne

Gitary i akcesoria

Struny

Instrumenty muzyczne

Gry planszowe rodzinne – 7 sprawdzonych

Gry planszowe na imprezę. 5 najciekawszych tytułów

Gry planszowe rodzinne – 7 sprawdzonych

Gry planszowe dla młodzieży – co warto wybrać?

5 najciekawszych planszówek dla dorosłych