Czym malować meble?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:25

Czym malować meble.jpg

Twoje meble straciły dawny urok, więc zamierzasz je wyrzucić? Poczekaj! Być może wystarczy je przemalować? Niskim kosztem zyskasz oryginalne krzesła czy komody idealnie pasujące do stylu Twojego domu. I to niezależnie od tego, czy są to meble drewniane, czy w okleinie!


Czym pomalować meble?

Wydaje Ci się, że malowanie mebli nie jest zajęciem dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Przemalowywanie mebli nie wymaga specjalnych umiejętności – wystarczy być uważnym i zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły budowlane (takie, jak szlifierka, farby do drewna oraz pędzle i wałki). 

Czym pomalować meble? Najbardziej polecane farby i lakiery to:

  • Farby kredowe. Malowanie mebli farbą kredową nadaje im rustykalnego, dworkowego charakteru. Jest przy tym bardzo proste – meble wystarczy lekko przeszlifować i już można nakładać farbę! Na koniec dobrze jest zastosować impregnaty do drewna (można też powlec meble lakierem albo woskiem).
  • Farby akrylowe. Malowanie mebli farbą akrylową jest niezwykle popularne. Farba jest trwała i szybko wysycha – konieczne będzie jednak nałożenie kilku jej warstw.
  • Farba w sprayu – malowanie mebli sprayem jest szybkie i bardzo wygodne! Przed rozpoczęciem pracy trzeba jednak zeszlifować i odpylić powierzchnię mebla.

Malowanie mebli – inspiracje

Nie jesteś pewien, na który rodzaj i kolor farby się zdecydować? Wiele zależy od tego, jaki styl będzie dominował w Twoim domu. Przy wyborze możesz zainspirować się naszymi artykułami: Meble do salonu – nowoczesne czy klasyczne? oraz Jak dobrać meble do salonu? 7 wskazówek. Ciekawe porady znajdziesz też w tekstach Jak wybrać meble do sypialni? i Jaki kolor mebli kuchennych? 3 najmodniejsze!


Malowanie mebli na biało

Podoba Ci się trend na malowanie mebli na biało? Jeśli zechcesz, białe meble możesz mieć również u siebie w domu! Malowanie mebli na biało z przecierką to świetne rozwiązanie, jeśli we wnętrzach dominuje styl rustykalny lub prowansalski. Wolisz salony i sypialnie glamour? Przemyśl malowanie mebli na wysoki połysk! Białe meble sprawdzą się również we wnętrzach skandynawskich. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli w tym stylu przeczytasz w artykule Jakie meble do salonu w stylu skandynawskim?


Jak pomalować meble na biało?

Przy malowaniu mebli na biało największe znaczenie ma wybór odpowiedniej farby. Dobrze sprawdzają się farby ftalowe, alkilowe oraz kredowe. Możesz przeprowadzić nimi zarówno malowanie mebli lakierowanych, jak i matowych.

Przed pomalowaniem mebli na biało, konieczna jest podstawowa obróbka drewna. Trzeba je zeszlifować, oczyścić oraz (ewentualnie) dokonać drobnych napraw. Kiedy pozbędziesz się większości starego koloru i przygotujesz mebel, możesz zabrać się do właściwego malowania!


Czym pomalować meble z okleiny?

Zastanawiasz się, czym pomalować meble z okleiny? Najlepiej użyj farby ftalowej – nakładaj ją powoli, cienkimi warstwami. Malowanie mebli z okleiny ułatwi Ci wałek z gąbki. Uzyskasz równą, gładką powierzchnię koloru. Jeśli jednak chcesz osiągnąć efekt wpasowujący się w stylistykę retro lub prowansalską, maluj pędzlem.

Popularne w ostatnich latach jest malowanie mebli kuchennych (z okleiny, ale i innych materiałów). Dzięki temu łatwo i szybko odmienisz wygląd nawet przypalonych lub odrapanych powierzchni. Jak stworzyć modną kuchnię? Wybierz jasne farby do ścian i sufitów (pamiętaj, aby stawiać na farby do kuchni i łazienek, czyli takie o zwiększonej odporności na wilgoć). Reszty dowiesz się z naszego poradnika Jakie meble do kuchni? Trendy na 2021.


Malowanie mebli drewnianych

Jeśli planujesz malowanie mebli drewnianych, najpierw dokładnie przemyśl wybór preparatu, którego użyjesz. Malowanie mebli pokojowych możesz przeprowadzić farbą, lakierem lub bejcą. Wszystko zależy od efektu, jaki zamierzasz uzyskać. Zastanów się więc, czy chcesz, aby widoczne były słoje drewna czy też pragniesz uzyskać jednolitą powierzchnię.  Dopiero na tej podstawie dobierz preparat do malowania.

Świeżo pomalowane meble robią niesamowite wrażenie! Poczujesz się, jakbyś właśnie zamieszkał w nowym domu. Uczcij to i podaruj sobie prezent – inspiracje znajdziesz w tekście 10 pomysłów na prezent na parapetówkę.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:Pokaż więcej