Jak malować ściany?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:20

Jak malować ściany.jpg

Niektóre prace podczas remontu możesz wykonać samodzielnie – np. malowanie ścian. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Od czego zacząć? Jak przygotować ściany, by uzyskać najlepszy efekt? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!


Jak malować ściany?

Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, przygotuj pokój. Zdejmij dekoracje ścian, wynieś mniejsze meble. Większe zabezpiecz folią. Następnie przygotuj puszki z farbą oraz niezbędne pędzle i wałki.


Malowanie ścian dla początkujących

Prace zacznij od oczyszczenia i wygładzenia ścian. Najlepiej umyj je mydłem malarskim (dostępne w każdym sklepie, w którym znajdziesz artykuły budowlane). Co dalej? Jak malować ściany?

  • Najpierw zabezpiecz podłogi. Jeśli zamierzasz malować ściany kilkoma kolorami, taśmą malarską wyznacz granice poszczególnych barw;
  • Nanieś na ścianę warstwę gruntu – jeśli pominiesz ten krok, farby mogą odpryskiwać;
  • Przygotuj farby. Obecnie najczęściej wybiera się dostępne w puszkach farby emulsyjne. Po otwarciu wystarczy je wymieszać, wylać do kuwety i można rozpocząć malowanie! Do wyboru masz farby lateksowe lub farby akrylowe. Oba typy świetnie się nakładają, jednak lateksowe farby do ścian i sufitów są bardziej odporne na czyszczenie lub zadrapania.


Kiedy malować ściany?

Jeśli możesz swobodnie wybierać, kiedy malować ściany, zdecydowanie postaw na wiosnę lub początek jesieni. Wybierz ciepły, słoneczny dzień. Farba szybciej wyschnie, a praca nie będzie dla Ciebie tak męcząca, jak np. malowanie ścian w upale. A co z chłodniejszymi dniami? Czy można malować ściany zimą? Tak, ale pamiętaj, że wietrzenie pomieszczeń będzie wtedy utrudnione.


Czym malować ściany?

Wygląd pomieszczenia po remoncie zależy nie tylko od tego, jakie farby i lakiery do ścian wybierzesz, ale też - czego użyjesz do malowania. Czym malować ściany? Oto najlepsze metody:

  • Malowanie ścian pędzlem to najbardziej tradycyjna metoda. Jeśli nie masz wprawy, pędzel może pozostawić smugi;
  • Malowanie ścian pistoletem (czyli popularne malowanie ścian natryskowe albo inaczej malowanie ścian kompresorem) to metoda, która pozwala szybko pokryć jednym kolorem duże powierzchnie;
  • Malowanie ścian gąbką pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne. Pomalowana w ten sposób ściana, na której znajdą się panele dekoracyjne (lub inne materiały wykończeniowe na ściany i elewacje) będzie stanowiła nowoczesną ozdobę wnętrza;
  • Malowanie ścian wałkiem – metoda najbardziej popularna, z którą poradzą sobie nawet początkujący.


Jak malować ściany wałkiem?

Czy wiesz, jak malować ściany wałkiem, aby uzyskać najlepszy efekt? Najpierw zamocz wałek w wodzie i dokładnie odwiruj go (usuniesz w ten sposób luźne runo). Następnie zanurz runo w farbie i odciśnij. Maluj, wykonując długie ruchy góra-dół.


Jakim wałkiem malować ściany?

Malowanie ścian wałkiem najlepiej rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, jakim wałkiem malować ściany? Zwróć uwagę na wielkość wałka, materiał, z jakiego został wykonany oraz długość włosia. Farby do betonu oraz farby elewacyjne (inaczej farby fasadowe) najlepiej nakładać wałkiem o długim włosiu. Farby do kuchni i łazienek (o ile powierzchnia ścian jest gładka) nakładaj z kolei wałkiem z krótkim włosiem.


Jak malować ściany już pomalowane?

Czy malowanie ścian już pomalowanych jest trudne? Nie! Po prostu zaopatrz się w odpowiednie artykuły budowlane (mydło malarskie, zaprawa, farby podkładowe). Oczyść ścianę i uzupełnij ubytki. Następnie nanieś farbę podkładową. Kiedy warstwa podkładu wyschnie, możesz nałożyć nowy kolor! Nie jesteś pewien, jaki wybrać (zwłaszcza do pokoju dziecięcego)? Inspiracji poszukaj w naszych artykułach Jak urządzić mały pokój dla dziecka? oraz Jak urządzić pokój chłopca? Jeśli chcesz urozmaicić wygląd ścian, cenne rady znajdziesz w tekstach Mozaika na ścianę - nie przeocz tego trendu! i Jak położyć płytki na ścianę w kuchni?


Malowanie ścian w pokoju – co warto wiedzieć?

Malowanie ścian w pokoju staje się prostsze, jeśli znasz kilka trików. Zawsze zaczynaj od pomalowania sufitu. Duże powierzchnie maluj od góry do dołu, a przerwę w pracy rób dopiero, gdy skończysz malować całą ścianę!


Ile razy malować ściany?

Przyjmuje się, że malowanie ścian bez smug wymaga, aby powierzchnię pokryć kolorem 2 razy. Trudniejsze może okazać się malowanie ścian na biało po kolorze – wtedy pracę najlepiej zacząć od nałożenia farby podkładowej.


Malowanie ścian dekoracyjne – 2 pomysły

Zamiast jednolitego pokrywania ścian kolorem, możesz zdecydować się na nowoczesne malowanie ścian. Ciekawe wzory uzyskasz dzięki ogólnodostępnym szablonom. Dzieciom na pewno spodobają się fale lub drzewa w pokoju, czyli malowanie ściany 3D! To łatwiejsze niż myślisz! 


Jak pomalować ściany na dwa kolory?

Jeżeli planujesz malowanie ścian na dwa kolory, zaopatrz się w taśmę malarską! Rozdziel nią powierzchnię ściany i zaznacz, np., gdzie przeprowadzisz malowanie ścian farbą z brokatem, a gdzie naniesiesz tradycyjny, jednolity kolor.

Jeśli chcesz przeprowadzić większy remont i rozszerzyć malowanie na cały dom i ogród, mogą przydać Ci się specjalne rodzaje farb. Jakie? M.in. farby do drewna oraz farby antykorozyjne (czyli farby do metalu).

Jeśli nigdy dotąd samodzielnie nie malowałeś ścian, koniecznie spróbuj! Będziesz zaskoczony, jak łatwo uzyskać wymarzony efekt!


Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

Pokaż więcej