Jak malować sufit?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:22

Jak malować sufit.jpg

Jak malować sufit?

Od czego zacząć malowanie sufitu? Najpierw zabezpiecz folią drzwi, okna oraz podłogę. Przydać mogą Ci się również okulary ochronne – dzięki nim skapująca z sufitu farba nie wpadnie Ci do oczu.


Technika malowania – jak malować sufit?

Chcesz wiedzieć, jak malować sufit, by zrobić to szybko i równo? Zdecyduj najpierw czy łatwiejsze będzie dla Ciebie malowanie sufitu pędzlem, czy wałkiem (a potem wybierz odpowiednie pędzle i wałki). Jeśli nie masz wprawy, najpewniej poczujesz się, wybierając wałek z teleskopową rączką. 

Jak poprawnie malować sufit? Oto podstawowe zasady:

  • Wybierz farby emulsyjne – możesz zdecydować się na farby lateksowe lub równie popularne farby akrylowe. Różnica między nimi polega na tym, że emulsje lateksowe są bardziej odporne na ścieranie. 
  • Pamiętaj, że sufit nie zawsze musi być biały – jeśli chcesz, możesz nanieść na niego kolorowe farby do ścian i sufitów.
  • Malowanie zacznij od narożników. Następnie pokryj farbą całą powierzchnię sufitu.


Malowanie sufitu – kierunek

Czy wiesz, że prawidłowe malowanie sufitu wymaga zachowania odpowiedniego kierunku nakładania farby? Lepiej więc malować od czy do okna?


Malowanie sufitu – kierunek

Co radzą profesjonaliści? Jak prawidłowo malować sufit? Farby i lakiery nakładaj zawsze w dwóch warstwach. Drugą, wykończeniową – od okna w głąb pomieszczenia. Dlaczego jest to najlepszy sposób na malowanie sufitu? Technika ta sprawi, że promienie słoneczne nie będą podkreślały ewentualnych smug i nierówności na powierzchni sufitu.


Jak malować sufit do okna?

Kiedy konieczne jest malowanie sufitu równolegle do okna? Wszystko zależy od tego, którą warstwę farby nakładasz. Pierwszą nakładaj do okna, a malowanie sufitu od okna zostaw na drugą warstwę.


Jak malować sufit bez smug?

Na pewno bardzo ważne jest dla Ciebie gładkie malowanie sufitu (bez smug). Jak osiągnąć taki efekt? Jak malować sufit, żeby nie było smug? Pracę zacznij od pokrycia farbą narożników. Potem maluj całą powierzchnię równoległymi, zachodzącymi na siebie pasami. 

Jeśli zastanawiasz się, jak malować sufit bez smug, pamiętaj też, by drugą warstwę farby nałożyć w kierunku od okna do wnętrza pokoju. 

Inne ważne podczas remontu zasady zebraliśmy w naszym artykule Remont mieszkania - co ci będzie potrzebne? Jeśli planujesz remont pokoju dziecięcego, przeczytaj też Jak urządzić mały pokój dla dziecka? oraz  Jak urządzić pokój chłopca?


Jak pomalować nierówny sufit?

Czasem malowanie sufitu wymaga zastosowania dodatkowych tricków. Gdy powierzchnia jest nierówna (np. konieczne jest malowanie sufitu po zalaniu), możesz to sprytnie zamaskować! Przede wszystkim pomaluj sufit białą farbą. Nie odcinaj jednak krawędzi na styku sufitu i ściany! Wyznacz linię na ścianie (kilka centymetrów poniżej sufitu) i do tego miejsca połóż biały kolor. Jeśli dodasz później klasyczne dekoracje ścian albo ozdobne płytki i panele ścienne (czyli popularne materiały wykończeniowe na ściany i elewacje), skutecznie odwrócisz uwagę od nierówności sufitu.


Jak malować sufit podwieszany?

Niektóre przeznaczone do malowania powierzchnie wymagają specjalnego traktowania. I tak np. malowanie sufitu podwieszanego, zacznij od zagruntowania go. Czym? Artykuły budowlane, które sprawdzą się w roli gruntu, to emulsja gruntująca lub farba podkładowa. Kiedy podczas remontu będziesz je wybierał, zwróć od razu uwagę na inne produkty, które mogą Ci się przydać. Np. farby do kuchni i łazienek (o zwiększonej odporności na wilgoć), farby do drewna (przydatne przy odnawianiu mebli) czy farby fasadowe (inaczej: farby elewacyjne; przydadzą się na balkonie lub tarasie).


Malowanie sufitu wałkiem – co musisz wiedzieć?

Malowanie sufitu wałkiem to najprostszy i najbardziej popularny sposób. Zanim zaczniesz malować, zamocz wałek w wodzie i dobrze go wyciśnij – w ten sposób pozbędziesz się luźnego runa, które mogłoby zostać na suficie. Następnie nakładaj na wałek równe porcje farby, a malując – nie dociskaj narzędzia zbyt mocno. Dzięki temu idealnie uda Ci się malowanie sufitu wałkiem (bez smug i nierówności!). Kiedy już pomalujesz sufit i będziesz szukał pomysłów na dekoracje ścienne, przeczytaj artykuły Mozaika na ścianę - nie przeocz tego trendu! oraz Jak położyć płytki na ścianę w kuchni?


Malowanie sufitu pistoletem – czy warto?

Chcesz ułatwić sobie zadanie, więc rozważasz malowanie sufitu pistoletem? Opcja ta sprawdza się szczególnie, gdy zaplanowane jest malowanie sufitu w tym samym kolorze, co ściany (natryskowo łatwiej pomalować większe powierzchnie). Jeśli masz doświadczenie, malowanie sufitu natryskowo nie powinno sprawić Ci problemu. Jeśli jednak nigdy nie stosowałeś tej metody, musisz wiedzieć, że wymaga ona ogromnej precyzji i dokładności.

Natryskowo nakładać możesz nie tylko farby lateksowe czy akrylowe, ale też farby antykorozyjne (czyli farby do metalu), a także farby do betonu.

Dom i ogród, które mają zachwycać wyglądem, wymagają częstego odświeżania i malowania. Jeśli poznasz podstawowe zasady i dobierzesz właściwe artykuły budowlane (farby, pędzle, wałki), praca stanie się przyjemna, a efekty – szybko widoczne. Nawet w przypadku malowania trudniejszych powierzchni, takich jak sufity. 

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:Pokaż więcej