Kategorie

Konto

Koszyk

Inhalator dla dziecka – jak wybrać odpowiedni model?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Inhalator dla dziecka – jak wybrać odpowiedni model?

Oczekiwanie na narodziny dziecka oznacza okres gorączkowych przygotowań, a w tym kompletowania najważniejszych produktów i akcesoriów, które mają pomóc w dbaniu o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. Jednym z gadżetów, po który coraz częściej sięgają troskliwi rodzice jest inhalator. Do czego służy to urządzenie i czym należy się kierować w trakcie zakupu?

Nebulizacja czy inhalacja?

Inhalatory i nebulizatory bardzo często postrzegane są jako te same urządzenia. W rzeczywistości nebulizacja jest rodzajem inhalacji, która opiera się na wziewaniu pary wodnej, nasyconej różnymi leczniczymi roztworami, np. z ziół. Inhalator umożliwia z kolei podawanie leków, które przybierają postać aerozolu, prosto do dróg oddechowych. Jeśli chcemy zastąpić podawanie lekarstw w formie tabletek czy syropów inhalacjami, warto zakupić tego typu urządzenie.

Inhalacje – w czym pomagają?

Inhalacje stanowią skuteczną metodę w dbaniu o zdrowie i pielęgnację najmłodszych dzieci, zwłaszcza w przypadku wystąpienia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, np. zapalenia oskrzeli, astmy, kaszlu czy kataru. Lekarze zalecają też stosowanie inhalatorów w przypadku alergii u malucha. Rozmaite lekarstwa podawane w ten sposób docierają o wiele szybciej do źródła dolegliwości, a tym samym potrafią ją skutecznie wyleczyć w krótszym czasie.

Inhalatory dla dzieci i niemowląt – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów, dlatego wybór odpowiedniego modelu może okazać się problematyczny. W przypadku dzieci warto postawić na nebulizatory, które umożliwią podawanie leków w bardziej przystępnej formie niż drogą pokarmową. Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru właściwego urządzenia?

Jeśli chcemy kupić nebulizator dla niemowlaka, należy szukać inhalatora, który poza maseczką pediatryczną i ustnikiem będzie wyposażony w maseczkę-smoczek. Często takie rozwiązanie jest dostępne w inhalatorach dla dzieci Microlife.

Najważniejszym kryterium w doborze inhalatora jest wielkość cząsteczek, na jakie jest rozpraszany lek, gdyż od tego zależy, w jakim miejscu wchłoną się jego cząsteczki i jak wpłyną na zdrowie. Kolejnym istotnym aspektem jest możliwość pracy ciągłej inhalatora, która sprawdza się w przypadku rodzin wielodzietnych. Opcja ta jest najczęściej dostępna np. w inhalatorach dla dzieci marki Philips. Większość modeli może pracować kilkadziesiąt minut, po czym przez około 40-50 min urządzenie nie może być użytkowane, co utrudnia przeprowadzenie zabiegu u kolejnej osoby.

Kupując tego typu urządzenie, zwróćmy uwagę na głośność i wygląd. Z pewnością zakup inhalatora dla dziecka o cichej pracy nie będzie problematyczny, dlatego warto wybierać modele o działaniu kompresora do 60 gBA. Kolejną ważną cechą jest design. Na rynku jest wiele kolorowych modeli, przypominających zabawki lub zwierzątka, jak np. inhalatory dla dziecka marki Omron.

Ile kosztuje inhalator dla dziecka?

Inhalatory dla dziecka występują w różnych cenach: od 50 do 600 złotych. Warto wobec tego dostosować urządzenie do potrzeb i stanu zdrowia malucha oraz zastanowić się, ile osób będzie przeprowadzać inhalację.

Lekarze zgodnie twierdzą, że inhalatory sprawdzają się doskonale w przypadku leczenia niemowląt i starszych dzieci, gdyż zapewniają skuteczne i szybkie wchłanianie leków. Ponadto stanowią o wiele bardziej przystępną formę ich podawania niż tabletki i syropy. Dlatego jeśli jeszcze nie posiadasz nebulizatora, a twoje dziecko staje się ofiarą częstych alergii i infekcji dróg oddechowych, koniecznie sięgnij po funkcjonalny inhalator.