Kategorie

Konto

Koszyk

3 pomysły na oczyszczenie organizmu

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

3 pomysły na oczyszczenie organizmu

Wraz z nadejściem lata wiele osób rozpoczyna oczyszczanie organizmu z toksyn, których nadmiar może prowadzić do przykrych konsekwencji, m.in. bólów głowy, bezsenności, braku apetytu czy przebarwień skórnych. Równowagę w ciele można przywrócić za pomocą naturalnych oraz w pełni bezpiecznych sposobów. Skąd się biorą toksyny w organizmie i jak się skutecznie ich pozbyć? Oto 3 praktyczne porady!

Toksyny w twoim organizmie – skąd się biorą?

Toksyny znajdują się wszędzie: w wodzie, w powietrzu, w glebie, a także w żywności. Mogą one również powstać w ludzkim ciele, dlatego tak istotną kwestią jest oczyszczanie organizmu z pasożytów. To, czy zaatakują nasz organizm, w dużym stopniu zależy od nas. Osoby, które regularnie uprawiają sport, zdrowo się odżywiają, nie zażywają dużej ilości leków oraz regularnie się wysypiają są mniej narażone na ich działanie.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Przywrócenie równowagi w ciele warto przeprowadzać latem, gdy mamy dostęp do świeżych owoców i warzyw, natomiast słoneczna pogoda nie tylko dostarcza nam potrzebnej witaminy D, ale pozwala wytrwać w postanowieniach. Oczyszczanie organizmu warto przeprowadzić również po rzuceniu palenia, aby raz na zawsze pożegnać się ze szkodliwym działaniem nikotyny. Jakimi sposobami można tego dokonać?

Zdrowa dieta

W oczyszczaniu organizmu kluczową rolę odgrywa dieta, która powinna być cennym źródłem witamin i minerałów. Detoksy często bazują wyłącznie na świeżych owocach i warzywach (np. kuracje sokowe), które dostarczają między innymi witaminy C, A i E. Jeśli boisz się, że taka dieta nie dostarczy ci odpowiedniej dawki energii potrzebnej np. do pracy fizycznej, możesz ją urozmaicić kaszą jaglaną lub gryczaną. Tak skomponowany jadłospis jest jednocześnie metodą oczyszczania organizmu z glutenu.

Innym sposobem na oczyszczenie organizmu jest głodówka lecznicza, która może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Kluczową kwestią jest jednak dobre przygotowanie do niej – minimum 2 tygodnie wcześniej należy odstawić m.in. słodycze, przetworzoną żywność czy alkohol i wprowadzać np. ziołowe napary i soki warzywne.

Aktywność fizyczna

Jedną z podstawowych metod oczyszczania organizmu ze złogów i toksyn jest aktywność fizyczna. Nie od dzisiaj wiadomo, że sport wpływa korzystnie na zdrowie, ale w tej kwestii przyspieszenie metabolizmu potrafi pozbyć się niechcianych bakterii, wirusów czy uszkodzonych komórek. Wraz z regularnym treningiem należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które w każdej metodzie oczyszczania odgrywa kluczową rolę.

Odpowiednie zioła

Podstawą medycyny naturalnej jest umiejętne dobieranie ziół, które wpływają dobroczynnie na zachodzące w ciele procesy. Skutecznym sposobem na oczyszczanie organizmu z alkoholu i metali ciężkich jest ostropest plamisty. Ponadto odmiana ta jest często stosowana jako sposób pozbycia się z ciała grzybów.

Innym popularnym sposobem jest picie naparu z pokrzywy, która wspomaga pracę trzustki, żołądka i wątroby. Pokrzywa jest również docenianym środkiem w oczyszczaniu organizmu z mocznika, gdyż wykazuje silne działanie moczopędne.

Suplementy diety – czy warto je stosować do oczyszczania organizmu?

W każdym oczyszczaniu organizmu, zwłaszcza w kuracjach, które trwają kilka tygodniu, warto pamiętać o dostarczaniu odpowiednich witamin i minerałów. Po zakończeniu głodówki lub w trakcie detoksu pozbawionego niektórych składników odżywczych (pochodzących np. z mięsa czy nabiału) dobrze jest sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na oczyszczanie organizmu: od głodówki po eliminowanie pasożytów ziołami. Zawsze jednak pamiętaj o dobrym przygotowaniu: zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Lato jest sprzyjającą porą do przeprowadzania detoksu, ze względu na dostęp do świeżych składników oraz dobroczynne działanie słońca. Jeśli skarżysz się na chroniczne zmęczenie, bóle głowy czy problemy z zasypianiem, przywróć równowagę swojemu organizmowi, pozbywając się toksyn!