Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka wiertarka udarowa? Oto 3 nasze propozycje!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka wiertarka udarowa? Oto 3 nasze propozycje!

Dobra wiertarka z udarem przyda się prędzej czy później w prawie każdym domu. Dlatego też warto zawczasu zakupić odpowiednie urządzenie tego typu, tak by zawsze było ono pod ręką. Jakie wiertarki udarowe szczególnie warto polecić? Sprawdźmy!

Wiertarka udarowa – co to takiego?

Mówiąc o wiertarkach udarowych, warto zacząć od kilku najważniejszych informacji na ich temat. Elektronarzędzia tego typu wyposażone są w silnik elektryczny zasilany z sieci lub akumulatorów. Napędza on głowicę, w której osadzone jest wiertło lub inne specjalne zakończenie. Za udar odpowiada z kolei odpowiedni mechanizm generujący wiele szybkich uderzeń o niewielkiej sile. Mechaniczny udar zazwyczaj odróżnia wiertarki od młotów udarowych, zwanych też młotowiertarkami – w których uderzenia generowane są elektropneumatycznie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że siła udaru w zwykłych wiertarkach także może być bardzo różna. Najsłabsze w tym zakresie z reguły będą wiertarko-wkrętarki, których możliwości są bardzo ograniczone. Z kolei wiertarki uniwersalne z udarem poradzą już sobie z wierceniem niewielkich otworów w betonie. Do cięższych zadań lepiej jednak wybrać profesjonalne wiertarki udarowe, które dzięki dużej mocy zdecydowanie ułatwią i przyspieszą pracę.

Wiertarka udarowa – do czego służy?

Udar w wiertarkach udarowych wykorzystuje się tylko do betonu, kamienia czy innych materiałów budowlanych. Przy wykonywaniu otworów w wielu delikatnych lub kruchych strukturach użycie udaru jest całkowicie zabronione – doprowadzi bowiem do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Wiertarka udarowa nie sprawdzi się też w przypadku wiercenia w metalu czy też drewnie, chyba że mamy model, w którym udar można wyłączyć. Warto o tym pamiętać, gdyż niewłaściwe użycie elektronarzędzi tego typu łatwo może wywołać więcej szkód niż korzyści. Nie znaczy to oczywiście, że użycie wiertarki udarowej jest szczególnie trudne. Jednak podobnie jak w przypadku każdego innego narzędzia wymaga posiadania choć podstawowej wiedzy i umiejętności.

Jaką wiertarkę udarowa wybrać?

Wybierając wiertarkę udarową dla siebie, warto zwracać uwagę na jej parametry i dopasować je do realnych potrzeb. Tylko w taki sposób można dokonać naprawdę dobrego zakupu. Należy też przy tym pamiętać, że czasem lepsze jest wrogiem dobrego. Wydajna i mocna wiertarka udarowa będzie bowiem z pewnością droga i dość ciężka, przez co słabiej sprawdzi się podczas drobnych prac remontowych i wiercenia otworów pod kołki do powieszenia kilku obrazków, niż słabsze, „budżetowe” urządzenie.

Jakie wiertarki udarowe wybrać? Oto nasze propozycje:

Wiertarka udarowa Celma PRCm 13GEO 850W

Ciekawą i niedrogą wiertarką udarową jest produkowany przez polską firmę Celma model PRCm 13GEO. Moc tego urządzenia wynosi 850W, maksymalna prędkość obrotów 3000 obr/min, a częstotliwość udaru 48000 na minutę. Parametry te predysponują tę wiertarkę do lekkich prac remontowych.

Wiertarka udarowa Graphite 58G722

Droższym i jednocześnie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest wiertarka udarowa 58G722 firmy Graphite. Wyposażono ją w silnik o mocy 1050 W, który pozwala na uzyskanie 1100 obrotów na pierwszym i 3000 obrotów na drugim przełożeniu. Pozwala ona na wiercenie zarówno z udarem, jak i bez niego – w tym pierwszym przypadku maksymalna średnica wiercenia to 16 mm.

Wiertarka udarowa Makita HP2700

Bardzo ciekawą wiertarką udarową z nieco wyższej półki jest Makita HP2700 o mocy 1010 W. Jej olbrzymią zaletą jest niewielka masa – wynosząca tylko 2,6 kg i wynikająca z zastosowania aluminiowej obudowy. Urządzenie to posiada dwa biegi, maksymalnie może uzyskać prędkość 2900 obrotów i częstotliwość udaru 58000 uderzeń na minutę. Zdolność wiercenia w betonie dla tej wiertarki wynosi z kolei 13 mm dla pierwszego biegu i 20 mm dla drugiego przełożenia. Parametry te sprawiają, że Makita HP2700 doskonale sprawdzi się nawet podczas bardziej wymagającego wiercenia.

Trzy przedstawione wiertarki udarowe to jedynie kilka przykładów spośród ogromnego rynku tych produktów. Warto podkreślić, że obecnie coraz popularniejsze są wiertarki udarowe SDS, które charakteryzują się znanym z młotowiertarek nowocześniejszym i pewniejszym uchwytem wiertła. Niezależnie jednak od tego, jaka wiertarka udarowa jest nam potrzebna, zawsze warto sprawdzić, jakie oferty znajdują się na platformie Arena.pl. Znaleźć na niej można bowiem mnóstwo ciekawych elektronarzędzi w doskonałych cenach!