Kategorie

Konto

Koszyk

Laktator: ręczny czy elektryczny?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Laktator: ręczny czy elektryczny?

Jeśli niedawno zostałaś lub wkrótce zostaniesz mamą, z pewnością przynajmniej przez chwilę zastanawiałaś się nad zakupem laktatora. Czy przyda się on każdej mamie? Czy jest niezbędny? Czy można go użyć do pobudzenia laktacji? Czy lepszy będzie ręczny, a może elektryczny? W tym artykule odpowiemy na twoje pytania!

Laktator – czy warto?

Laktator to urządzenie które za pomocą podciśnienia wysysa mleko z piersi matki, w podobny sposób i z podobną siłą, jak robi to niemowlę. Mleko trafia do buteleczki, z której, po zmianie głowicy laktatora na smoczek, możemy podać je dziecku. Na przykład laktatory ręczne Medela mają też funkcję bidonu – możemy zakręcić butelkę z mlekiem i włożyć ją do lodówki, zamrażalnika czy podgrzewacza.

Laktator przyda się nie tylko, kiedy dziecko ma problemy ze ssaniem, ale też kiedy mama nie może wziąć dziecka na ręce (na przykład z powodu choroby swojej lub maluszka). Laktator przyda się także, kiedy mama chce wyjść i zostawić malca pod czyjąś opieką. Odciągnięte mleko matki można przechowywać w lodówce, a nawet zamrażać, gdy karmienie ma nastąpić później.

Laktator ręczny – za i przeciw

Laktatory dzielimy na ręczne i elektryczne. W odciągaczach manualnych mama samodzielnie, poprzez rytmiczne naciskanie na tłok lub pompkę, odciąga mleko. W elektrycznych wystarczy nacisnąć guzik, a laktator zrobi to za nas.

Jakie są zatem zalety laktatora ręcznego? Jest on mniejszy, dzięki temu łatwiej zabrać go ze sobą do pracy lub na uczelnię. Pracuje też bezgłośnie, co w niektórych sytuacjach może mieć znaczenie. Laktator ręczny może też być dobrym rozwiązaniem dla mam, które żywią pewne obawy związane z odciąganiem mleka – choć laktatorem, ani ręcznym ani elektrycznym nie sposób zrobić sobie  krzywdy, a jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne, laktator ręczny pomoże młodej mamie się przełamać, bowiem sama regulować będzie siłę nacisku i może przerwać w dowolnym momencie. Oczywiście laktator elektryczny posiada wbudowaną regulację nacisku, posługiwanie się nim wymaga jednak pewnej wprawy. Przy obolałych sutkach można też wybrać model z nakładką masującą. Największą wadą laktatorów ręcznych jest niewątpliwie fakt, że do ich używania potrzeba pracy obu rąk – a że odciągnięcie pokarmu z jednej piersi może trwać około 15 minut, na dłuższą metę używanie go może być męczące.

Laktator elektryczny – wady i zalety

Laktatory elektryczne są zdecydowanie bardziej wydajne. Zasilane na baterie lub akumulatory, laktatory elektryczne angażują tylko jedną rękę, za pomocą której młoda mama trzyma urządzenie przy piersi. Możesz więc rozmawiać w tym czasie przez telefon czy przeglądać gazetę. O ile używanie laktatora ręcznego kosztować cię będzie trochę wysiłku, przy dobrze ustawionym laktatorze elektrycznym – odpoczniesz. Regulowana siła ssania pozwala dopasować działanie laktatora do indywidualnych potrzeb, a jeśli masz naprawdę niewiele czasu, możesz zainwestować w laktator podwójny który pozwoli odciągać pokarm z obu piersi naraz.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Odpowiedź na pytanie, jaki laktator – ręczny czy elektryczny – powinnaś wybrać, zależy tylko od ciebie, od potrzeb twoich i twojego dziecka. Laktator ręczny wybierz, jeśli będziesz odciągać pokarm okazyjnie podczas wyjść, ponieważ jest mniejszy, cichszy i nie wymaga ładowania. Elektryczny – jeśli planujesz robić to w domu, regularnie – na przykład codziennie, ponieważ jest szybszy, bardziej wydajny i wygodniejszy w użyciu.

Jeśli więc odpowiesz sobie na pytania, jak często i w jakich okolicznościach będziesz odciągać mleko, decyzja o tym, jaki laktator będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni, stanie się naturalna.