Kategorie

Konto

Koszyk

Klocki magnetyczne – co to takiego?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Klocki magnetyczne – co to takiego?

Klocki magnetyczne dla dzieci są coraz popularniejsze. Nic dziwnego – kolorowe, o nietypowych kształtach, pozwalają dzieciom na budowanie nieprawdopodobnych konstrukcji. Czym jednak jest ten specyficzny rodzaj zabawek, czy różnią się one od zwykłych klocków i czy korzystanie z nich jest rzeczywiście kreatywną zabawą? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Klocki magnetyczne – co to takiego?

Klocki magnetyczne to specjalne klocki, w których poszczególne elementy łączą się ze sobą za pomocą przyciągania magnetycznego. Układanie ich jest bardzo proste i polega po prostu na łączeniu ze sobą namagnesowanych klocków. Dziecko jednocześnie uczy się, że części, które się przyciągają, mogą również się odpychać, jeżeli spróbuje połączyć elementy tymi samymi biegunami.

Z klocków można układać zarówno proste, płaskie budowle, jak i trochę bardziej skomplikowane, trójwymiarowe budynki lub figury geometryczne. Jest to jedna z większych zalet tego typu zabawek, ponieważ nie tylko rozwijają one wyobraźnię dzieci, ale również pomagają im ćwiczyć przestrzenne myślenie. Magnetyczne klocki są niezwykle przydatne zwłaszcza w podróży, kiedy małe, ruchome elementy mogą się zgubić. Dodatkowo można kupić całe zestawy z instrukcją, która umożliwia ułożenie konkretnej konstrukcji. Taki zestaw pozwala na swobodną zabawę przy jednoczesnym realizowaniu własnych projektów. To doskonały pomysł na prezent – klocki magnetyczne świetnie zorganizują dziecku czas, a także nie znudzą się za szybko ze względu na ich wszechstronność i uniwersalność.

Klocki magnetyczne dla dzieci – tak czy nie?

Klocki magnetyczne dla dzieci to prawdziwie wszechstronna zabawka. Mają one wiele zalet:

  • przede wszystkim pomagają dziecku ćwiczyć przestrzenne myślenie,
  • są bardzo uniwersalne (można z nich budować wiele budowli przestrzennych i prostszych konstrukcji płaskich),
  • uczą dzieci podstawowych praw fizyki (przyciąganie i odpychanie),
  • oprócz tego te klocki łatwiej przewozić i trudniej o zgubienie niektórych elementów.

Klocki z magnesem dla dzieci jednak, jak każdy produkt, mają swoje wady – może zdarzyć się, że większa przestrzenna konstrukcja zaczyna tracić na stabilności i się przechyla, a namagnesowane klocki nagle się zbliżają, psując budowlę. Młodsze dzieci mogą też mieć problemy z rozczepieniem niektórych magnesów.

Jakie klocki magnetyczne wybrać?

Zabawki magnetyczne przede wszystkim powinny być dobierane do wieku dziecka. Zaleca się kupowanie tego typu zabawek dzieciom, które ukończyły 3 latka i nie mają już tendencji do brania do buzi drobnych elementów. Warto też pamiętać, że klocki magnetyczne dla małych dzieci składają się głównie z większych fragmentów, a klocki z magnesem dla dzieci starszych mają już drobniejsze części. Właśnie dlatego zawsze musimy patrzeć zarówno na oznaczenia na pudełku, ale również na indywidualne preferencje dziecka.

Klocki magnetyczne to świetna zabawka dla dzieci od lat 3. Dzięki nim maluch uczy się podstawowych praw fizyki (przyciąganie, odpychanie magnesów), a także układania budowli płaskich oraz trójwymiarowych – co pomaga ćwiczyć myślenie przestrzenne. Klocki magnetyczne to jedna z tych zabawek, które są nie tylko wartościowe, ale także uniwersalne – zabawa nimi przypadnie do gustu nawet dorosłym.