Kategorie

Konto

Koszyk

Krótkofalówki – dlaczego warto je mieć?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Krótkofalówki – dlaczego warto je mieć?

W dzisiejszych czasach, gdy telefon komórkowy ma prawie każdy, mogłoby się wydawać, że zakup krótkofalówek to zwykła strata pieniędzy lub po prostu fanaberia. W praktyce jednak urządzenia tego typu mogą się bardzo przydać w najróżniejszych sytuacjach, a w ekstremalnych przypadkach uratują właścicielowi zdrowie lub nawet życie! Sprawdź sam, dlaczego warto zakupić krótkofalówki.

 

Krótkofalówki – gdzie się przydadzą?

Gdzie wiec sprawdzą się obecnie krótkofalówki zwane też walkie-talkie? Oczywiście podczas wyjazdów i wycieczek. Ich główną zaletą jest niezależność od infrastruktury przesyłowej sieci komórkowych – w związku z czym można rozmawiać w każdym miejscu i czasie. Jest to szczególnie przydatne w miejscach, gdzie nie ma zasięgu lub jest bardzo słaby: w lesie, w górach czy na niezamieszkałych terenach.

Co równie ważne, krótkofalówki są na ogół wytrzymalsze niż współczesne smartfony, a rozmowa z ich wykorzystaniem jest bezpłatna. W związku z tym doskonale nadają się one do zastosowań przemysłowych – jako komunikacja między pracownikami czy też jako element służbowego wyposażenia ochroniarzy.

Krótkofalówki na motor

Walkie-talkie świetnie sprawdzą się podczas grupowych wyjazdów motocyklowych. Pozwalają one na utrzymanie z sobą ciągłego kontaktu na trasie bez ryzyka utraty zasięgu. Co więcej, w przypadku zagranicznych wojaży krótkofalówki to także olbrzymia oszczędność, z racji braku kosztów związanych z roamingiem.

Krótkofalówki w góry

Krótkofalówka to także wierny przyjaciel wszystkich miłośników górskich wycieczek. W warunkach zmiennej górskiej pogody oraz częstych problemów z zasięgiem radiotelefony mogą nie tylko ułatwić komunikację, ale też stać się ostatnią deską ratunku w przypadku wystąpienia niespodziewanych okoliczności czy kłopotów.

Jakie krótkofalówki na narty, a jakie do lasu?

Podobnie jak inne tego typu urządzenia, także krótkofalówki posiadają różne funkcje i możliwości. Dlatego też kupując je, warto określić, jakie realnie mamy potrzeby. Zupełnie inne oczekiwania będziemy mieć względem sprzętu, który ma zapobiec zabłądzeniu w trakcie jesiennego grzybobrania, a inne – gdy dana krótkofalówka ma nam służyć jako zapasowe źródło łączności w trakcie górskiej wyprawy. Dlatego zawsze warto czytać etykiety i wypróbować realne możliwości naszego walkie-talkie przed zabraniem sprzętu w teren.

Krótkofalówki o dużym zasięgu

Najważniejszym parametrem każdej krótkofalówki jest oczywiście zasięg. Warto w tym miejscu podkreślić, że krótkofalówki są zbyt małym i słabym urządzeniem, by osiągać kilkudziesięciokilometrowe wyniki – jest to po prostu niemożliwe. Co więcej, również podawane przez producentów zasięgi są osiągalne tylko w idealnych warunkach – o które na ogół bardzo trudno.

Krótkofalówki – zasięg 5 km

Do najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych należą krótkofalówki o zasięgu do 4-5 km. Dobrym przykładem może być w tym wypadku model Motorola T41, w przypadku którego producent obiecuje właśnie 4km. Produkt taki doskonale sprawdzi się podczas wszelkiego typu wyjazdów na łono natury w gronie znajomych czy rodziny.

Krótkofalówki – zasięg 10 km

Do bardziej profesjonalnych zastosowań zakupić trzeba jednak droższe radiotelefony, takie jak Motorola TLKR T80 Extreme Quad. Ten konkretny model posiada bowiem zasięg do 10 km, a same urządzenia wyróżniają się solidną konstrukcją oraz odpornością na wodę. Tego typu krótkofalówki będą doskonałym rozwiązaniem na dłuższe i trudniejsze trasy.

Krótkofalówki dla dzieci

A czy istnieją krótkofalówki dla dzieci? Oczywiście, że tak! Działają one na podobnej zasadzie, co modele dla dorosłych, jednak posiadają mocno ograniczony zasięg i niewielką liczbę funkcji. Za to doskonale sprawdzą się w trakcie zabaw w domu i jego bezpośredniej okolicy. Mogą również pomóc w wykształceniu umiejętności sprawnej komunikacji z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych – która na pewno przyda się podczas późniejszych wyjazdów.

Szukasz dobrych i tanich krótkofalówek? Doskonale trafiłeś! Na naszej platformie Arena.pl możesz znaleźć mnóstwo sprzętu do radiokomunikacji, który z pewnością ułatwi Ci utrzymanie łączności oraz przyda się w przypadku niebezpieczeństwa!