Kategorie

Konto

Koszyk

Jak umyć kabinę prysznicową? Potrzebne akcesoria

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak umyć kabinę prysznicową? Potrzebne akcesoria

Bywa, że czyszczenie kabiny prysznicowej to nie lada wyzwanie. Powracający osad z twardej wody i mydła, pleśń czy kurz w szynach drzwi prysznicowych mogą doprowadzić do irytacji. W takim razie czym i jak myć kabinę prysznicową? Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej. Można też stosować profesjonale środki czystości. Doradzamy, czym wyczyścić kabinę prysznicową.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową – krok po kroku

Czyszczenie kabiny prysznicowej najlepiej podzielić na kilka etapów, tak by nie zapomnieć o żadnym newralgicznym miejscu. Oczywiście najpierw trzeba kupić odpowiednie akcesoria do utrzymywania czystości. Można je nabyć w dobrych sklepach internetowych bez wychodzenia z domu.

Przystępując do czyszczenia, najpierw wyjmijmy z kabiny wszystkie kosmetyki i umieśćmy je w dużej misce lub wiaderku, bo mogą być mokre. Potem spryskajmy płytki pod prysznicem oraz baterię środkiem do mycia łazienki i kabin prysznicowych i rozetrzyjmy je gąbką. Przed zmyciem środków czyszczących zaczekajmy kilka minut, aby zdążyły usunąć brud. W tym czasie spryskujemy szyby wewnątrz kabiny środkiem do mycia łazienki albo octem.

Pamiętajmy, by dokładnie, najlepiej okrągłymi ruchami, szorować płytki i szyby, nie zapominając przy tym o fugach i o zdjęciu uszczelki, pod którą lubią gromadzić się zanieczyszczenia. Następnym miejscem do wyczyszczenia jest brodzik i syfon, z którego usuwamy m.in. włosy. Na koniec należy kabinę od wewnątrz spłukać wodą i wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry.

Ostatni krok to umycie z zewnętrz szyb kabiny. Zaleca się, by kabinę prysznicową myć co najmniej raz w tygodniu – obojętne, czy jest to kabina prysznicowa szklana czy kabina prysznicowa plastikowa. Poza tym warto pamiętać, by po każdym myciu ściągać z kabiny nadmiar wody ściągaczką do szyb.

Mycie kabiny prysznicowej – akcesoria

Podsumujmy, jakich akcesoriów i środków czystości potrzeba do umycia kabiny prysznicową. Są to:

  • ściereczka do szyby, najlepiej z mikrofibry (dobrze wchłania wodę);
  • płyn do mycia kabin prysznicowych z powłoką;
  • środek do mycia łazienki;
  • gąbka do naczyń;
  • ściągaczka do wody.

Ściereczki, gąbki i myjki do szyb przy odpowiednim stosowaniu mogą posłużyć nam kilka lub kilkanaście razy, a w przypadku myjek – mogą być używane znacznie dłużej. Dlatego polecamy przed zakupem sprawdzić producenta i jakość akcesoriów czyszczących.

Rodzaj zanieczyszczeń

Jeśli chodzi o rodzaj zanieczyszczeń, które pojawiają się w kabinach prysznicowych, są to głównie: pleśń, osad z twardej wody, mydła czy z innych środków do mycia ciała, a także kurz. Warto podkreślić, że lepiej utrzymuje się w czystości kabiny szklane zabezpieczone powłoką szklaną niż te bez powłoki. Wbrew pozorom, samo szkło nie pozostaje przez wiele lat idealnie gładkie, jego powierzchnia staje się z czasem coraz bardziej chropowata i trudno się ją czyści.

Domowe sposoby na umycie kabiny prysznicowej

Oprócz gotowych preparatów do czyszczenia kabin prysznicowych nadal sprawdzają się stare domowe sposoby, takie jak ocet i soda oczyszczona. Ocet i soda oczyszczona mają szerokie zastosowanie w domu. Roztwór z octu skutecznie usuwa osad z twardej wody i mydła, a soda oczyszczona świetnie nadaje się do niwelowania pleśni. Nakładamy na zapleśniałą powierzchnię sodę i pozostawiamy przez około 10 minut. Potem intensywnie szorujemy kłopotliwe miejsce i przecieramy wodą utlenioną. Nie trzeba jej spłukiwać.

Mycie kabiny prysznicowej nie jest specjalnie uciążliwe i nie musi być dla nas wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli wiemy, jakie akcesoria i środki czystości należy zastosować. Do dzieła!