Kategorie

Konto

Koszyk

Gry planszowe dla młodzieży – co warto wybrać?

Opublikowano: lip 21,2021 15:37

Gry planszowe dla młodzieży – co warto wybrać?

Gry planszowe to, wbrew pozorom, doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci. Coraz chętniej sięgają po nie również nastolatkowie. Oto przegląd kilku najciekawszych tytułów.

Spis treści

Najpopularniejsze gry planszowe dla młodzieży

Przykładem, kultowej już, młodzieżowej gry planszowej jest „Taboo”. Przypadnie ona do gustu zarówno nastolatkom, jak i ich rodzicom. Jej zasady są bardzo proste i przypominają klasyczne kalambury. Każda z karty zawiera słowo, które gracz musi wytłumaczyć swojej drużynie. Dla utrudnienia, pod spodem znajduje się 5 wyrazów, których nie może wykorzystać do tego celu. Są to słowa najbardziej kluczowe i ściśle związane z hasłem. Do zestawu dołączona jest klepsydra odmierzająca czas, którego nie można przekroczyć, oraz piszczałka do sygnalizowania błędów przeciwników. „Taboo” doskonale rozwija umiejętność szybkiego kojarzenia faktów oraz formowania definicji.

„Milionerzy” to nie tylko popularny teleturniej telewizyjny, lecz również gra planszowa dla młodzieży i dorosłych. Wcielić możemy się tu w rolę uczestnika lub prowadzącego. Od wygrania 1 000 000 złotych dzieli nas 12 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Gra jest przeznaczona dla osób powyżej 12 roku życia.

Jeżeli nasze dziecko jest pasjonatem historii, z pewnością do gustu przypadnie mu gra „Timeline”, która doskonale sprawdza wiedzę oraz umiejętności kojarzenia faktów. Na rynku dostępne są rozmaite tematyczne rozszerzenia, jak chociażby „Timeline. Polska”, w której gracze będą musieli odpowiedzieć na pytania, takie jak: „Kiedy Polska otrzymała niepodległość” czy „Co zbudowano wcześniej – Bazylikę Mariacką w Gdańsku czy kopalnię soli w Wieliczce”? Zadaniem gracza jest wybranej jeden z trzymanych w ręku kart i zdecydowanie, czy prezentowane przez nią wydarzenie miało miejsce przed tym, które leży na stole, czy po nim. Następnie odwraca on kartę i sprawdza, czy ma rację.

Godna polecenia jest również gra „7 cudów Świata: Pojedynek”. Zawodnicy wcielają się w niej w przywódców starożytnego imperium i mają 3 epoki na rozbudowanie swojej cywilizacji. Przeciwnika można zdominować zdobywając przewagę militarną lub naukową. Jeżeli pod koniec rozgrywki nie uda się wyróżnić lidera w żadnej z tych dziedzin, wygrywa osoba, której udało się zebrać największą ilość punktów.

Gry planszowe dla początkujących

Ciekawa gra planszowa dla młodzieży to „Carcassone”, która spodoba się wszystkim miłośnikom strategii. Polega ona na dokładaniu kwadratowych płytek z wizerunkami rzek, zamków, dróg oraz klasztorów i tworzeniu z nich swoich własnych królestw. Gra wymaga uważnego myślenia taktycznego i przestrzennego oraz przewidywania ruchów przeciwników. Jeżeli znudzi nam się wersja podstawowa, sięgnąć możemy po jedno z dostępnych rozszerzeń, które sprawi, że rozgrywka stanie się jeszcze bardziej emocjonująca.

Grą, z którą z pewnością poradzą sobie również osoby początkujące, jest „Cortex”. Na wchodzących w jej skład kartach znajduje się 8 rodzajów wyzwań, które mają za zadanie pobudzić różne zdolności. Są to zarówno zadania logiczne, jak i testy na pamięć czy ćwiczenia na koordynację ruchową oraz rozpoznawanie faktur różnych przedmiotów. W grze liczy się zarówno inteligencja i spostrzegawczość, jak i tempo odpowiadania na poszczególne pytania. Jeżeli znamy odpowiedź, szybko kładziemy rękę na karcie i rozwiązujemy znajdującą się na niej zagadkę. Gdy nam się to uda, możemy ją zabrać. Aby zwyciężyć, należy zdobyć po 2 karty z każdej kategorii.

Gry planszowe dla młodzieży to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z dorastającymi dziećmi. Ich wybór jest tak duży, że z pewnością uda nam się znaleźć pozycję, która przypadnie do gustu naszym pociechom.

Może zainteresują Cię również:

Gry planszowe dla dzieci od 4 lat – podpowiemy Ci, co wybrać

Gry planszowe rodzinne – 7 sprawdzonych

Gry planszowe na imprezę. 5 najciekawszych tytułów

Gry planszowe

Gry planszowe ☆ Towarzyskie gry planszowe

Szachy i warcaby