Kategorie

Konto

Koszyk

Gry planszowe rodzinne – 7 sprawdzonych

Opublikowano: lip 21,2021 15:43

Gry planszowe rodzinne – 7 sprawdzonych

Gry planszowe to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Na rynku spotkamy mnóstwo tytułów, które przypadną do gustu zarówno maluchom, jak i dorosłym. Oto 7 najciekawszych rodzinnych gier planszowych.

Spis treści

Gry planszowe dla całej rodziny

Ciekawa rodzinna gra planszowa to na przykład gra „Kto to taki?” od francuskiej marki Janod, która działa na rynku od 1970 roku. W zestawie znajdziemy 58 okrągłych kart przedstawiających niedźwiedzie, króliki, psy i koty. W zależności od tego, który wariant wybierzemy, gracz oraz jego przeciwnik losuje po jednej z postaci danej grupy, a następnie, zadając odpowiednie pytania, próbuje odgadnąć, kim jest druga osoba. Rozgrywkę wygrywa ten, kto jako pierwszy odnajdzie właściwe zwierzę. Gra doskonale ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość, myślenie strategiczne, planowanie, wyobraźnię oraz umiejętność budowania zdań. Nadaje się dla dzieci od 5 roku życia.

Planszową grą rodzinną jest także gra planszowa „Boom Boom. Gdzie jest Dory?”, która została stworzona z myślą o graczach od 6 roku życia. Celem rozgrywki jest takie ułożenie stosów z kartami, aby w każdym z nich znalazły się po 4 karty tego samego rodzaju, w identycznym kolorze i z tą samą postacią. W tym celu, gracze wymieniają karty ze swoich stosów z 4 kartami na planszy. Gdy gracz skompletuje stos, dzwoni dzwonkiem odpowiednią ilość razy.

Ciekawe gry planszowe rodzinne

Ciekawą grą planszową dla całej rodziny jest „Pod wodą”. Pomaga ona dziecku rozwijać swoje umiejętności, wspierając jednocześnie nawiązywanie więzi społecznych – uczenie się nowych pojęć, akceptowanie zasada, uczenie się od innych i współpracę z pozostałymi członkami rodziny. Ta gra to także świetna okazja do lepszego poznania swojego dziecka i pogłębienia wzajemnych relacji przez wspólną zabawę. „Pod wodą” polega na odnalezieniu wszystkich zwierząt w odpowiedniej kolejności.

W rodzinnym gronie zagrać możemy również w „Oto jest pytanie”. Gracz ma za zadanie skonstruować pytanie na zasadzie dylematu, zadać je innym i obstawić prawdopodobne odpowiedzi. W grze występują 2 rodzaje plansz – jedna z pytaniami, druga – z odpowiedziami. Pierwsze z nich dostępne są w 3 wersjach: „Kto według Ciebie jest gorszy?”, „Czego by Ci najbardziej brakowało?” oraz „Wolisz?”, drugie – w kilkunastu rozmaitych konfiguracjach. Aktywny gracz, bazując na posiadanych w rękach kartach, konstruuje dylemat składający się z pytania i dwóch możliwych odpowiedzi, a następnie decyduje, komu chce je zadać. Wskazana osoba w tajemnicy wybiera jedną z odpowiedzi, a kiedy to zrobi, pozostali gracze obstawiają, co ich zdaniem wybrała pytana osoba. Każdy, kto prawidłowo wytypował odpowiedź, otrzymuje punkt. Gracz, który zadawał pytanie, punktuje za każdą pomyłkę zgadującym. Mimo tego, że pytania występują tu tylko w 3 rodzajach, za każdym razem nabierają one zupełnie nowego znaczenia w kontekście innych odpowiedzi. Zadając pytanie, wybieramy osobę, do której je kierujemy, a co za tym idzie – możemy dobierać odpowiedzi w taki sposób, aby dylemat był dla niej najtrudniejszy.

Najpopularniejsze gry planszowe rodzinne

Jedną z najpopularniejszych na całym świecie rodzinnych gier planszowy jest „Monopoly”. Na rynku regularnie pojawiają się jej rozmaite edycje limitowane. Przykładem może być „Monopoly Pokemon”, w której po planszy, zamiast tradycyjnymi postaciami, poruszamy się figurkami przedstawiającymi postaci z kultowej bajki. To doskonały pomysł na prezent dla wszystkich fanów tej kreskówki. Inną modyfikacją jest gra „Monopoly Junior Frozen”, gdzie po planszy poruszamy się jedną z postaci z bajki – Anną, Elsą lub Olafem.

Dzięki grom planszowym możemy w kreatywny sposób spędzić czas z pozostałymi członkami rodziny i jeszcze lepiej poznać swoich bliskich.

Może zainteresują Cię również:

Gry planszowe dla dzieci od 4 lat – podpowiemy Ci, co wybrać

Gry planszowe na imprezę. 5 najciekawszych tytułów

Gry planszowe dla dzieci – zobacz, co warto wybrać!

Gry planszowe ☆ Towarzyskie gry planszowe

Gry planszowe

Szachy i warcaby