Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki brodzik prysznicowy wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki brodzik prysznicowy wybrać?

Prysznic jest ważnym elementem naszej codzienności. Jak sprawić, żeby kąpiel pod prysznicem  była komfortowa? Na przykład dobierając odpowiedni brodzik. A wybór jest niemały. Jaki brodzik prysznicowy wybrać? Sprawdź nasze wskazówki!

Brodzik prysznicowy – jak wybrać?

Najpopularniejszym ze względu na prostotę i łatwość dopasowania do większości łazienek jest brodzik prysznicowy prostokątny. Kabina umieszczana jest przeważnie w rogu pomieszczenia, zatem ten kształt wykorzysta do maksimum dostępną przestrzeń. Jeśli zależy nam na miejscu w łazience, dobrym rozwiązaniem będzie brodzik prysznicowy półokrągły. Bez względu na kształt możliwe będzie zamontowanie kabiny prysznicowej z dowolnie otwieranymi drzwiami.

Kolejny aspekt to rodzaj. Brodzik prysznicowy głęboki będzie skutecznie zatrzymywał wodę i ułatwi siadanie, jednak minusem jest konieczność przechodzenia przez wysoki próg. W przypadku niskich brodzików zadanie to jest ułatwione, jednak jeśli trzymamy kosmetyki na podłodze, za każdym razem trzeba się po nie mocno schylać. Cały czas rośnie zainteresowanie brodzikami prysznicowymi płaskimi, gdzie często ma się wrażenie jakby w ogóle ich nie było, a my myjemy się stojąc na podłodze.

Tymczasem pod stopami działa system odprowadzania wody. Jeśli do tego zdecydujemy się na brodzik prysznicowy murowany, zupełnie wtopi się on w wystrój łazienki. Skoro mowa o estetyce, warto nadmienić, że dostępnych jest coraz więcej kolorów brodzika. Oprócz standardowej białej akrylowej powierzchni mamy do dyspozycji na przykład brodzik prysznicowy czarny albo szary. Jeżeli natomiast preferujemy bardziej surowy, urbanistyczny styl, może spodoba się nam brodzik metalowy.

Brodzik prysznicowy – wymiary

Jeśli chodzi o wymiary, najczęściej spotykany jest brodzik prysznicowy 80×90 cm. Spore grono entuzjastów ma kwadratowe brodziki prysznicowe: 70×70, 80×80, 90×90 czy nawet 100×100 cm. W małych mieszkaniach sprawdzi się kompaktowy brodzik prysznicowy 60×60 cm, a zatem jeden z najmniejszych dostępnych na rynku. Jeżeli metraż nas nie ogranicza, warto zastanowić się nad brodzikiem prysznicowym na wymiar. Wachlarz możliwości prezentowany przez producentów cały czas się zwiększa, a klienci cieszą się z możliwości wyboru rozmiaru, koloru i typu brodzika.

Jak zamontować brodzik prysznicowy?

Zakładając, że dokonaliśmy wyboru i idealny dla nas brodzik czeka na montaż, warto zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z zabudową prysznicową. Pierwszą kwestią jest odpowiednie poziomowanie. Na początku instalacji brodzika głębokiego bądź niskiego wkręcamy nóżki, które należy sprawdzić poziomicą. W przeciwnym wypadku woda może być niewłaściwie odprowadzana. Kolejny krok po wpasowaniu brodzika to podłączenie syfonu. Zaczyna się od zaznaczenia miejsca odpływu. Następnie dolną część syfonu przyłączamy do odpływu kanalizacyjnego elastyczną rurą (jeśli jest zbyt długa – przycinamy ją). Pamiętajmy o zachowaniu spadku odpływu, aby woda nie stała po kąpieli oraz o uszczelkach, które zabezpieczą całą instalację. Kiedy już to zrobimy, czym skleić brodzik prysznicowy? Dwie najpopularniejsze możliwości to użycie silikonu lub kleju montażowego. Po dokręceniu syfonu i doklejeniu nóżek czas sprawdzić szczelność.

Jak uszczelnić brodzik prysznicowy? Optymalne rozwiązanie to silikon. Pamiętajmy jednak, że nakładamy go na suchą powierzchnię, a płytki oraz kabinę oklejmy najpierw taśmą, żeby nie pozostawić śladów po uszczelnianiu. Po wszystkim zrywamy taśmę, póki silikon jest nadal mokry, a następnie pozostawiamy brodzik na 24 h, aż silikon dobrze wyschnie i zwiąże naszą kabinę. A po tak ciężkiej pracy, należy nam się gorący prysznic.

Jaki brodzik prysznicowy kupisz? Wybór teraz należy do ciebie!