Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki materac do spania?

Opublikowano: lut 13,2023 18:23

AdobeStock_475909976.jpg

Materac do spania

Materac do spania — czym kierować się przy jego wyborze? Pod uwagę należy tu wziąć zarówno wagę i wzrost danej osoby, jak i pozycję przyjmowaną przez nią w czasie snu czy osobiste upodobania. Duży materac do spania sprawdzi się u pary, nieco mniejszy — u singla. Idealne posłanie to również takie, które ma odpowiednią twardość. Jak ją sprawdzić? W tym celu kładziemy się na materacu i wsuwamy dłoń pod plecy w części lędźwiowej. Jeżeli jest to niewykonalne, to znak, że posłanie jest za miękkie. Gdy pod lędźwiami jest dużo miejsca, oznacza to, że wybrany materac jest zbyt twardy. Dobrze dobrane posłanie można rozpoznać po tym, że podczas leżenia dłoń czuje delikatny opór.

Jaki materac do spania na kręgosłup

Ból kręgosłupa to popularna dolegliwość, z którą boryka się spora część z nas. Wpływ na jej rozwój ma zarówno praca siedząca, jak i brak aktywności fizycznej czy przeciążenia układu ruchu. Wiele osób bagatelizuje to schorzenie, co jest poważnym błędem. Nieleczony ból kręgosłupa może bowiem prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń utrudniających normalne, codzienne funkcjonowanie. Zanim zaczniemy szukać pomocy u masażysty, fizjoterapeuty czy ortopedy, warto nieco bliżej przyjrzeć się materacowi, jaki znajduje się w naszej sypialni. Tylko odpowiednio dopasowany produkt jest w stanie zagwarantować mięśniom i stawom należyty odpoczynek oraz regenerację.

Jaki materac do spania na kręgosłup sprawdzi się najlepiej? Jeżeli jest on źle dobrany, ciało nie posiada właściwego podparcia. Na skutek tego, mięśnie otaczające kręgosłup nie są w stanie w należyty sposób się zregenerować. Najzdrowszy materac do spania to taki, który idealnie dopasowuje się do krzywizn anatomicznych, redukując nacisk wywierany na ciało, zapewniając w ten sposób rozluźnienie mięśni. 

Jaki jest dobry materac do spania na kręgosłup? Najlepiej, aby był on wykonany z pianki termoelastycznej. To tworzywo, które pod wpływem temperatury oraz nacisku precyzyjnie dostosowuje się do krzywizn ciała. Materac z pianki termoelastycznej redukuje nacisk na mięśnie oraz kręgosłup, wypełnia odcinek lędźwiowy i pozwala zapaść się barkom oraz biodrom. 

Osoby cierpiące na ból kręgosłupa, przy wyborze materaca szczególną uwagę powinny zwrócić także na jego twardość. Posłanie o dobrze dobranej twardości pomoże zniwelować dyskomfort związany z układem ruchu. W dalszej części artykułu szerzej omawiamy to zagadnienie.

Dobry materac do spania

Jaki jest dobry materac do spania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla każdego dobry materac do spania będzie bowiem oznaczać coś innego. Przy wyborze takiego produktu, pod uwagę warto wziąć między innymi jego wypełnienie. Do wyboru mamy materace:

  • Sprężynowe — posłania tego typu dzieli się na bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket. Cechą charakterystyczną pierwszych są połączone ze sobą sprężyny. Materace tego typu dobrze znoszą duże obciążenia, dzięki czemu dobrze sprawdzają się u nieco cięższych osób. W modelach kieszeniowych każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni wykonanej z tkaniny, dzięki czemu pracują one osobno. Co do materacy multipocket, cechują się one dużą ilością mniejszych sprężyn, co gwarantuje należytą elastyczność i dobre podparcie punktowe.

  • Kieszeniowe — to polecany materac do spania dla par. W przypadku takiego posłania każda sprężyna pracuje osobno, dzięki czemu ruch jednej osoby nie ma wpływu na drugą. Ogromną zaletą takich materacy jest również to, że bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała.

  • Lateksowe — są one jednocześnie miękkie oraz sprężyste. Gwarantują dużo punktów podparcia, dzięki czemu świetnie sprawdzają się u osób borykających się z bólem kręgosłupa. Materace lateksowe odciążają stawy, mięśnie oraz układ kostny, zapewniając niezwykle komfortowy sen. Polecane są one również alergikom, a to ze względu na fakt, iż lateks skutecznie chroni przed rozwojem patogenów. 

  • Piankowe — dzieli się je na modele z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej oraz termoplastycznej. Pierwsze z nich są miękkie i gwarantują dobrą cyrkulację powietrza oraz należytą izolację termiczną. Materace z pianki wysokoelastycznej zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, a co za tym idzie — należyty komfort snu. Co więcej, dobrze tłumią drgania i nie przenoszą ruchów drugiej osoby. Czyni to z nich znakomite rozwiązanie dla par. Odnośnie materacy z pianki termoelastycznej, dopasowują się one do kształtu ciała pod wpływem zarówno nacisku, jak i temperatury.

Jak znaleźć idealny materac do spania? Ranking najlepszych produktów tego typu dostępnych na rynku może się tu okazać niezwykle pomocny. W sieci można znaleźć całe mnóstwo takich zestawień.

Materac do spania — twardość

Bardzo ważną kwestią, którą należy uwzględnić kupując materac, jest jego twardość. W jaki sposób ją dopasować? Producenci materacy wprowadzili symbole odnoszące się do stopni twardości. Dzięki temu znacznie łatwiej jest dopasować posłanie dostosowane do swojej wagi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż odczucie twardości materaca jest subiektywną oceną każdego użytkownika. Spanie na posłaniu, które jest zbyt miękkie lub za twarde może się przyczyniać do rozwoju rozmaitych dolegliwości, takich jak uczucie sztywności karku, ból stawów czy drętwienie kończyn. W czasie snu kręgosłup musi przyjmować stabilną pozycję i znajdować się w linii prostej. Jedynie takie ułożenie jest w stanie zagwarantować w pełni zdrowy wypoczynek. 

Dostępne na rynku materace mogą posiadać następujące twardości:

  • H1 — taki miękki materac do spania dedykowany jest osobom o drobnej budowie i masie ciała nieprzekraczającej 60 kg. Posłanie tego typu zagwarantuje im należyte wsparcie kręgosłupa oraz części barkowej. Jeżeli na takim materacu spać będzie osoba ważąca więcej, może się on okazać dla niej zbyt miękki. Prowadzić może to także do powstania trwałych deformacji i szybszego zużywania się produktu.

  • H2 — materace tego typu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Są one bowiem najbardziej uniwersalne. Komfortowo spać mogą na nich zarówno osoby gustujące w miękkich materacach, jak i te, które preferują nieco twardsze posłanie. Materace H2 bardzo dobrze sprawdzają się w sypialniach par, które mają zróżnicowane upodobania odnośnie stopnia twardości.

  • H3 — to materac do spania twardy, który stanowi znakomite rozwiązanie dla osób o masie ciała między 80 a 100 kg. Lżejszym może się on wydawać za twardy, a co więcej, nie zapewni im należytego komfortu oraz podparcia w czasie snu. Materace tego typu cieszą się równie dużą popularnością co te o twardości H2.

  • H4 — ten gruby materac do spania jest najtwardszy w odczuciu. Produkowany jest on z myślą o osobach ważących więcej niż 100 kg, dla których standardowe posłania są zbyt miękkie. Materace tego typu wytwarza się z wytrzymałych, sztywnych materiałów, które nie tracą swoich naturalnych właściwości mimo wywieranego na nich nacisku. Stanowią one idealne rozwiązanie dla użytkowników preferujących twardą powierzchnię snu, które szukają sztywnego podparcia.

Materac do spania — wymiary

Wybierając materac do sypialni, pod uwagę należy wziąć również jego wymiary. Rozmiar posłania określają dwa jego parametry, jakimi są długość oraz szerokość. Pierwszy z nich dopasowuje się na podstawie wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy od ciała o około 15 cm. Znacząca część producentów oferuje posłania o standardowej długości 200 cm. Osoby wyższe, w sklepach powinny się rozglądać za materacami długimi na 220 cm. Co do drugiego z parametrów, jakim jest szerokość, należy na niego zwrócić szczególną uwagę, a to ze względu na to, iż dostępna przestrzeń w czasie nocnego wypoczynku ma znaczący wpływ na komfort snu. Do wyboru są materace szerokie na 80, 90, 120, a nawet 200 cm. Jakie wymiary powinny mieć posłania dla dzieci? Wszystko zależy tu od ich wieku. Noworodkom i niemowlakom dedykowane są materace szerokie na 60 — 70 cm i długie na 120 — 140 cm. Dla przedszkolaków najlepiej nadawać będą się posłania o szerokości 70 — 90 cm i długości 180 cm. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat powinny spać na materacach, których szerokość wynosi 70 — 90 cm, a długość — 200 cm. Co do młodzieży powyżej 13 roku życia, w jej przypadku najlepiej sprawdzą się posłania o takich samych wymiarach jak te przeznaczone dla osób dorosłych.

Dostępne w sklepach materace dzieli się na pojedyncze oraz podwójne. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, ich minimalną szerokością jest 80 cm. Takie posłania najlepiej sprawdzają się u szczupłych osób o drobnej budowie ciała. Te nieco tęższe mogą kupić materac do spania 90x200 cm lub 100x200 cm. Drugą kategorią produktów są posłania podwójne. Idealny materac dla pary to taki, który gwarantuje należytą przestrzeń obojgu użytkownikom. W bardzo małej sypialni zastosowanie znajdzie materac do spania 120x200 cm. Uniwersalnym rozwiązaniem dla par jest materac do spania 140x200 cm oraz materac do spania 160x200 cm. Posiadacze nieco większych sypialni oraz osoby, którym zależy na dużej, komfortowej przestrzeni w czasie snu, mogą się zdecydować na zakup posłania o wielkości 180x200 cm lub 200x220 cm.

Materac do spania na Arena.pl

Gdzie kupić dobry materac do spania? Bogaty wybór wysokiej jakości, wygodnych produktów tego typu można znaleźć na Arena.pl. Dostępne są tu materace renomowanych marek, takich jak Goodnight, Materazzi, COMMN, LUCA czy FDM. Arena.pl oferuje modele wykonane z pianki lateksowej, elastycznej, poliuretanowej, termoelastycznej oraz VISCO, kokosa czy gryki. W ich wnętrzu mogą się znajdować sprężyny kieszeniowe lub bonellowe. Wspomniana powyżej platforma zakupowa oferuje materace w rozmiarach od 80x200 do 200x220. Zaopatrzyć można się tu w posłanie miękkie, średnio — miękkie, średnie, średnio twarde oraz twarde. Tak duże zróżnicowanie dostępnych produktów sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na indywidualne preferencje i potrzeby. To jednak nie wszystko. W bogatym asortymencie Arena.pl dostępne są także rozmaite poduszki, pościele, narzuty oraz akcesoria do materacy, takie jak pokrowce czy stelaże elastyczne. To jednak nie wszystko. Nasza platforma zakupowa ma w swojej ofercie również niejedno łóżko czy prześcieradło.

Idealny materac do spania — czyli jaki? Powinien on przede wszystkim zapewniać zdrowy, spokojny, komfortowy sen. Wybierając go, pod uwagę należy wziąć kwestie, takie jak wymiary, rodzaj wypełnienia czy twardość. Dobrze dopasowany, posłuży przez długie lata, skutecznie chroniąc przed bólem kręgosłupa i innymi nieprzyjemnymi schorzeniami.
Czytaj także:

Jak urządzić sypialnię? 7 inspiracji Areny

Wybieramy stolik nocny!

Jaka komoda do sypialni?

Jakie łóżko do małego pokoju? Sprawdzamy!

Jakie łóżko do sypialni?

Jak wybrać meble do sypialni?

Ochraniacz na materac – jaki kupić?

Narzuta na łóżko – jak ją wybrać?

Rolety do sypialni – podpowiemy ci, jak wybrać!

Dodatki do sypialni – wybieramy 8 najoryginalniejszych

Urządzamy nowoczesną sypialnię! Sprawdź nasze wskazówki

3 najmodniejsze komplety pościeli do Twojej sypialni!

Jak wybrać materac? Podpowiadamy!

Materac z pokrowcem 160x200 GENUA
-50%
1 932,00 zł
966,00 zł
  • 4 osoby kupiły
Pokrowiec na materac PIKOWANY ALOE VERA 160x200
Pokrowiec na materac SILVER CARE pikowany 160/200
Pokrowiec na materac SILVER CARE pikowany 140/200
Pokrowiec na materac PIKOWANY ALOE VERA 90x200
Pokrowiec na materac SILVER CARE pikowany 180/200