USB C — przewodnik po tym złączu!
Opublikowano: cze 14,2021 11:43

Kabel USB stanowi obecnie nieodłączny element wyposażenia niemalże wszystkich sprzętów, jakie istnieją — są to komputery, muszki, aparaty, klawiatury czy drukarki. Już dłuższy czas temu na rynku pojawił się nowy standard, zmodernizowany — typ C. Poznaj zasadę jego działania, dowiedz się, jak wygląda oraz czy rzeczywiście umożliwia szybkie ładowanie.
USB typu C — co to jest?
USB C — co to? Jest to nic innego jak najnowszy standard wśród dostępnych wtyczek. Wtyczka USB typu C posiada grubość 2,4 mm oraz szerokość 8,3 mm. Co ciekawe, posiada o 15 styków więcej niż USB 3 oraz 20 więcej niż USB 2.
Główną funkcją USB typu C jest przesyłanie danych, a także dostarczanie mocy zasilającej. Złącze to większości z nas kojarzy się ze smartfonami — nic w tym dziwnego. Warto jednak wiedzieć, że za pomocą takiego kabla nie tylko podładujemy telefon, ale także prześlemy różnego rodzaju pliki, w tym dźwięki i obrazy. Czy wiesz już, co to jest USB typu C?
Jeśli interesuje Cię elektronika, kable i adaptery, kable, przewody czy kable do tabletów, przeczytaj nasze artykuły:
· Jakie słuchawki z mikrofonem do 100 zł? 5 naszych propozycji,
· Jakie słuchawki z mikrofonem?
· Mikrofon do komputera – jak wybrać
Kable obecnie pełnią ważną rolę w naszym życiu. Ułatwiają i umożliwiają nam korzystanie z szeregu urządzeń. Warto więc zaznajomić się z tematem i mieć świadomość, czym różnią się poszczególne modele oraz jakie jest ich zastosowanie.
Jak wygląda USB typu C?
Kable, przewody i wtyki dostępne są w różnych wersjach, zatem nic dziwnego w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie je odróżnić. Wytłumaczyliśmy już, co to USB typ C, w razie jak wygląda USB typu C? Jest to 24-pinowe złącze, które charakteryzuje się dwukrotnym obrotowo-symetrycznym złączem. Jego rozmiar jest tak naprawdę niewielki, a kształt — prostokątny o zaokrąglonych, mniejszych bokach.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od standardu, wygląd i schemat USB typu C zawsze pozostaje taki sam.
Wejście USB typu C a kompatybilność
Typ C USB ma to do siebie, że może on współpracować tak naprawdę z każdym, dowolnym złączem. Z jego pomocą podłączysz urządzenie , które wykorzystuje zarówno wejście E-SATA, jak i HDMI. Wadą wejścia USB typu C jest fakt, iż uniemożliwia ono jednoczesnego ładowania i dostępu do danych. Do tego potrzebna jest osobna przejściówka.
Gniazdo USB typu C coraz częściej możemy zauważyć we wszelkiego rodzaju sprzętach — monitorach, kamerach, słuchawkach, a nawet klawiaturach. Wymiana sprzętu jest jednak czasochłonnym procesem i zanim wtyczka USB typu C zacznie być powszechnie stosowana, minie trochę czasu. Warto jednak zwracać uwagę na zawartość gniazda USB typu C we wszelkiego rodzaju sprzętach. Na szczęście powstało sporo alternatywnych opcji, takich jak chociażby adaptery USB C. Jeśli więc brakuje Ci kompatybilności, możesz z takiego rozwiązania skorzystać. Przy wyborze adaptera zwróć jednak uwagę na długość, ilość wtyczek i ich rodzaje.
Kabel USB typu C a szybkie ładowanie
Kabel USB typu C oferuje również szybkie ładowanie. Jeśli zależy Ci na możliwie jak najszybszym procesie, przy wyborze kabla wybierz krótszy kabel. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Charakteryzuje się on mniejszym oporem czynnym.
Dzięki USB C ładowarce swój telefon naładujesz tak naprawdę w mgnieniu oka, bo w zaledwie 45 minut. Kwestia ta jest również zależna od konkretnego modelu, jaki posiadasz, jednak w większości przypadków czas ten jest mniej więcej taki sam.
Sam proces szybkiego ładowania przy pomocy portu USB typu C jest możliwy dzięki zwiększeniu napięcia prądu, który płynie do Twojego urządzenia. Obecnie powstaje coraz to więcej ciekawych opcji dot. szybkiego ładowania. Być może niedługo będziemy w stanie naładować telefon w zaledwie 10 minut. Sam port USB C cieszy się wysoką skutecznością i dobrze sprawdza się na rynku. Jego możliwości są wprost nieoceniona, a wady — być może niedługo zostaną skorygowane.
Jeśli ten tekst Cię zainteresował, przeczytaj więcej:
Jakie głośniki do komputera do 100 zł?
Jakie głośniki do komputera kupić?
Zobacz inne wpisy: